Այսօր առավել քան երբևէ պետք է ներդնենք մեր ուժերը հանուն ուժեղ Հայաստանի և Արցախի. ՀՀ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը ուղերձ է հղել արցախյան 44-օրյա պատերազմի տարելիցի կապակցությամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՀՀ նախագահն ընդգծել է, որ պետք է ներդնել ուժերը հանուն գերիների վերադարձի, հանուն վիրավորների ապաքինման, հանուն անհայտ կորածների հայտնաբերման:
«Մեկ տարի առաջ այս օրը սկսվեց մեր նորօրյա պատմության մեջ ամենադաժան՝ Արցախյան  երկրորդ պատերազմը: Պատերազմ, որը մեզնից խլեց երիտասարդ կյանքեր ու ճակատագրեր:
Խոնարհվում եմ բոլոր նահատակների հիշատակի առաջ, նրանց ընտանիքների ու հարազատների առաջ...
Պատերազմից մեկ տարի անց, հազարավոր զոհերից ու վիրավորներից բացի, դեռևս ունենք գերության և անհայտության մեջ գտնվող զավակներ:
Այսօր առավել քան երբևէ պետք է ներդնենք մեր ուժերը հանուն գերիների վերադարձի, հանուն վիրավորների ապաքինման, հանուն անհայտ կորածների հայտնաբերման։
Հանուն ուժեղ Հայաստանի և Արցախի...
Պետք է կարողանանք գլուխներս բարձր և մեջքներս ուղղած դուրս գալ ստեղծված իրավիճակից և թեկուզ դանդաղ քայլերով, բայց  շարժվենք. առաջ...»,-ասված է ուղերձում:

President Armen Sarkissian addresses message on anniversary of 44-Day Artsakh War
YEREVAN, SEPTEMBER 27, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian addressed a message today, on September 27, on the anniversary of the 44-Day Artsakh War, his Office said.
“A year ago, on this day, the most brutal war in our modern history – the second Artsakh War, started. A war that claimed young lives and fates.
I bow before the memory of all victims, before their families and relatives…
A year after the war, in addition to the thousands of the victims and wounded, we still have sons in captivity and missing in action.
Today more than ever we must invest our efforts for the return of the captives, the recovery of the injured and for the discovery of the missing.
For the sake of strong Armenia and Artsakh…
We must be able to get out of this situation with our heads held high, albeit slowly, but move forward…”
September 27 marks the 1st anniversary of the 44-Day War unleashed by Azerbaijan against Artsakh. Despite the statement on the ceasefire signed on November 9, Azerbaijan still refuses to return all Armenian captives.