Այսօր առավել քան երբևէ պետք է ներդնենք մեր ուժերը հանուն ուժեղ Հայաստանի և Արցախի. ՀՀ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը ուղերձ է հղել արցախյան 44-օրյա պատերազմի տարելիցի կապակցությամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՀՀ նախագահն ընդգծել է, որ պետք է ներդնել ուժերը հանուն գերիների վերադարձի, հանուն վիրավորների ապաքինման, հանուն անհայտ կորածների հայտնաբերման:
«Մեկ տարի առաջ այս օրը սկսվեց մեր նորօրյա պատմության մեջ ամենադաժան՝ Արցախյան  երկրորդ պատերազմը: Պատերազմ, որը մեզնից խլեց երիտասարդ կյանքեր ու ճակատագրեր:
Խոնարհվում եմ բոլոր նահատակների հիշատակի առաջ, նրանց ընտանիքների ու հարազատների առաջ...
Պատերազմից մեկ տարի անց, հազարավոր զոհերից ու վիրավորներից բացի, դեռևս ունենք գերության և անհայտության մեջ գտնվող զավակներ:
Այսօր առավել քան երբևէ պետք է ներդնենք մեր ուժերը հանուն գերիների վերադարձի, հանուն վիրավորների ապաքինման, հանուն անհայտ կորածների հայտնաբերման։
Հանուն ուժեղ Հայաստանի և Արցախի...
Պետք է կարողանանք գլուխներս բարձր և մեջքներս ուղղած դուրս գալ ստեղծված իրավիճակից և թեկուզ դանդաղ քայլերով, բայց  շարժվենք. առաջ...»,-ասված է ուղերձում:

Сегодня, как никогда, необходимо все наши силы вкладывать во имя сильной Армении и сильного Арцаха: президент Армении
Сегодня, как никогда, необходимо все наши силы вкладывать во имя сильной Армении и
сильного Арцаха: президент Армении
Президент Республики Армения Армен Саргсян по случаю годовщины  44-дневной Арцахской войны направил послание. Как сообщает «Арменпресс», президент подчеркнул, что необходимо приложить усилия для возвращения пленных, для реабилитации всех раненых, для обнаружения без вести пропавших.
«Год назад, в этот день, началась самая жестокая в нашей новейшей истории – вторая Арцахская война. Война, отнявшая у нас молодые жизни и судьбы.
Преклоняюсь перед памятью всех погибших героев, перед их родными и близкими...
Спустя год после войны, помимо тысяч жертв и раненых, у нас все еще есть наши пленные сыновья и те, судьбы которых нам не известны.
Сегодня более чем когда-либо мы должны приложить все усилия для возвращения пленных, для исцеления раненых, для обнаружения без вести пропавших.
Во имя сильной Армении и сильного Арцаха ...
Мы должны суметь выйти из этой ситуации с высоко поднятой головой и с выпрямленной спиной, пусть и медленно, но двигаясь только вперед...», - говорится в послании президента.