«Մի ազգ, եթե չի ուզում կորչել, պետք է լինի զենքի ընդունակ…»
«Բարձրահասակ, նիհար, ջղուտ ու ոսկրոտ, մեջքը փոքր-ինչ կորացած, սեւ, կայծկլտող աչքերով, ուժեղ, խուզարկու նայվածքով: Պայծառ միտք, արագ ըմբռնող, ինքնավստահ ու կորովի, հանդուգն եւ ահեղ: Հրամանատար մըն էր՝ սիրտը՝ պողպատ, խոսքը՝ կտրուկ, վճիռը՝ անդառնալի: Երգեր հյուսեցին քյուրտերը անոր վարած կռիվներուն մասին՝ փայլուն ճակատամարտներու շարան մը: Նիկոլ Դուման դաժան ու անխնա էր ամեն կարգի ոսոխներու դեմ, նաեւ՝ ներքին հակառակորդներու: Խարազանն էր շանթաժիստներու, դասալիքներու, անկարգապահ զինվորներու…»:
Միքայել ՎԱՐԱՆԴՅԱՆ
Պատմագիր
Հայրենի Արցախ աշխարհը պայծառանուն ու մեծ զավակների պակաս չի ունեցել երբեւէ: Այդ անունների շարքում է հայ ազգային-ազատագրական շարժման ամենաակնառու գործիչներից մեկը՝ Նիկոլ Դումանը (Նիկողայոս Տեր-Հովհաննիսյան)՝ ծնված 1867 թ., Ասկերանի շրջանի Ղշլաղ գյուղում: Շուշիի թեմական դպրոցն ավարտած քահանայի որդին նախ աշխատել է թեմի եկեղեցական խորհրդում, ապա ուսուցչություն արել Թավրիզի եւ Հյուսիսային Կովկասի հայկական դպրոցներում, Սալմաստի վարժարաններում: Իսկ այս գավառի սահմանամերձ Ղալասար շենում աշխատելը հեռահար նպատակ ուներ՝ հնարավորինս մոտ լինել էրգրին, ստեղծել կուսակցական եւ մարտական կառույցներ: Այստեղից էլ նրան հաջողվում է կապեր հաստատել Դերիկա վանքում եւ մերձակա հայկական գյուղերում գործող հայդուկային խմբերի հետ: Ասենք, որ մինչեւ ֆիդայիների հանդես գալն այս վանքում տեր ու տնօրեն էին թուրքերն ու քրդերը: Բայց երբ վանքն ազատվում է այս պատուհասներից, այստեղ են հանգրվանում ֆիդայիներ, որոնց հետ կապ է հաստատում Նիկոլ Դումանը: Այս վանքից էլ սկսվում է նրա մարտական ուղին՝ «Վրեժ» ջոկատի կազմում, որ պիտի անցներ Վան:
Ֆիդայապետը Դուման անունը վաստակում է Բողասքյասանի մարտում. 1895 թ. հոկտեմբերին նա իր 50 հոգանոց խումբն առաջնորդում է դեպի Վան-Վասպուրական: Հազիվ ոտք դրած պաշտելի հողին՝ քրդական 1500 հոգանոց հրոսակախումբը շրջապատում է նրանց: Երկօրյա համառ մարտերից հետո միայն, տալով մեկ զոհ, հայդուկներին հաջողվում է ճեղքել քրդերի շղթան եւ ապաստանել հայկական Բողազ-Քյոսան գյուղում: Քրդերը, սակայն, շարունակում են հետապնդել նրանց եւ շրջապատել այն մարագը, որտեղ հանգրվանել էին ազատամարտիկները: Հրոսակները կրակին են տալիս մարագը: Թվում էր, թե վերջացած է ամեն ինչ: Սակայն ելք կար: Դումանի հրամանով բացվում են մարագի դռները, եւ դիմահար կրակով առաջ նետվելով՝ տապալում են քրդերին, ճեղքում շղթան: Մեծաթիվ զոհեր եւ երկու ցեղապետ կորցրած քրդերը չեն հավատում կատարվածին: «Սա մարդ չէ, սա դուման է…»,- գոչում են ահաբեկված ու մնում ձեռնունայն:
Փոթորիկ հրամանատարը քիչ ավելի ուշ մտահղանում է Խանասորի արշավանքը եւ քրդական մազրիկ ցեղին խստագունս պատժելու գաղափարը, որն իրագործում է 1897-ին:
1905 թվական: Նիկոլ Դումանը Բաքվում է, որտեղ սկսվել էին անզեն, անպաշտպան, անկազմակերպ հայության կոտորածները: Ֆիդայապետը նախաձեռնում է նրանց ինքնապաշտպանության գործը: Նրա մարտական շտաբն Իսահակ Մելիքյանի լուսանկարչատանն էր: Առաջին օրը նրա զինված խումբն ընդամենը վեց հոգանոց էր, դաշնակցությունը քիչ զենք ուներ, այն էլ Բաքվից հեռու՝ Շամախինսկայում: Հերոսական ջանքերի գնով ձեռք է բերվում 10-12 հրացան, նույնքան տասնոցներ, փամփուշտ: Փետրվարի 7-ին Դումանը իր վեց զինվորներով կանգնեցնում, ապա հաղթում է արնածարավ թուրքերին, մաքրում հայկական եկեղեցու տարածքը գազազած ամբոխից: Ավելին՝ թուրքերն ստիպված էին սպիտակ դրոշ պարզել…
Այս դեպքերից չորս տարի անց մեկնում է Պարսկաստան, Եփրեմ Խանի ու Քեռու հետ մասնակցում իրանական հեղափոխությանը, ղեկավարում Թավրիզի պաշտպանությունը: 1911 թ. պարսիկ եւ հայ հեղափոխական մարմինների ու Թավրիզի ապստամբած զինված ուժերի խնդրանքով Դումանը նշանակվում է սահմանադրական ուժերի ընդհանուր հրամանատար: Սակայն ինչպես կանխատեսել էր, հեղափոխական ուժերը պարտություն էին կրելու՝ ռուսական զորքը երկրորդ անգամ էր մտել Պարսկաստան եւ շարժվել Թավրիզի ու Թեհրանի վրա: Հայ մարտիկները, նախապես ստանալով Եփրեմ Խանի թույլտվությունը, սեպտեմբերին Թեհրանով ու Սալմաստով անցնում են Վան: «Ինչպես տարա, այնպես էլ հետ բերի տղաներին ողջ ու առողջ»,- հետագայում ասելու էր հրամանատարը:
Հայոց հնօրյա մայրաքաղաքում Արամի եւ Իշխանի հետ կազմակերպում է մարտական ուժեր, սակայն հեռացվում է Վանից նահանգապետի կարգադրությամբ, մեկնում Պոլիս, այստեղից՝ Թիֆլիս, առողջական վիճակից դրդված՝ ներկայանում ոստիկանություն: Նրան ձերբակալում են եւ նետում Մետեխի բանտ: Սակայն ընկերներին հաջողվում է ազատել եւ ուղարկել Աբասթուման՝ բուժվելու: Այդ նպատակով նա լինում է նաեւ Սոչիում, Կիսլովոդսկում:
Առաջին աշխարհամարտ: Ծավալվում է հայկական կամավորական խմբերի ստեղծման շարժումը, որին կողմնակից չէր Դումանը. նրա համոզմամբ՝ դա նոր կոտորածների առիթ կարող էր տալ թուրքերին: Իսկ առողջությունը շարունակում էր վատանալ: 1914 թ. հուլիսի 27. սա հերոսի երկրային կյանքի վերջին օրն էր. զգալով պատերազմին մասնակցելու անկարողությունը՝ փոթորկաշունչ ֆիդայապետը, որ տառապում էր անբուժելի թոքախտով, ինքնասպանությամբ գնում է միանալու ազատատենչ քաջազունների փաղանգին՝ սերունդներին թողնելով իմաստուն իր պատգամը. «Ինչ էլ որ լինի, թե թշնամուն եւ թե բարեկամին հարգանք ու պատկառանք ներշնչողը, դժբախտաբար, դեռ կոպիտ ուժն է: Մի ազգ, եթե ուզում է մնալ հարգված, եթե չի ուզում կորչել, պետք է լինի զենքի ընդունակ, միշտ պետք է լինի կազմ ու պատրաստ ինքնապաշտպանության համար, մանավանդ՝ քաղաքական ցնցումների վայրկյաններում…»:

«Нация, которая не хочет пропасть, должна владеть оружием…»
«Высокий, худой, стройный и костистый, со слегка изогнутой спиной. Черные, блестящие глаза, сильный, исследующий взгляд. Яркий ум, сообразительный, уверенный и сильный, дерзкий и устрашающий. Он был командиром, его сердце было стальным, его речь была резкой, его приговор был необратим. Курды писали песни о его сражениях, о череде блестящих сражений. Никол Думан был жестоким и беспощадным по отношению ко всем врагам, в том числе и к внутренним противникам. Это был бич шантажистов, дезертиров и непокорных солдат».
Микаэл ВАРАНДЯН
Летописец
В родном Арцахе никогда не было недостатка в ярких и прекрасных сынах. Среди них и один из самых выдающихся деятелей армянского национально-освободительного движения Никол Думан (Никогайос Тер-Ованесян), родившийся в 1867 году в селе Гшлаг Аскеранского района. Сын священника, окончивший Шушинское епархиальное училище, сначала работал в церковном совете епархии, затем преподавал в армянских школах Тавриза и Северного Кавказа, в школах Салмаста. И работа в Халасаре на границе этой провинции имела долгосрочную цель - быть как можно ближе к «Эргиру», создавать партийные и военные структуры. Отсюда ему удавалось устанавливать контакты с гайдукскими группами, действующими в монастыре Дерика и в близлежащих армянских деревнях. До прихода фидаинов (гайдуки) в этом монастыре хозяйничали турки и курды. Но когда монастырь был освобожден от этих негодяев, сюда пришли фидаины, с которыми Никол Думан установил связь. Из этого монастыря в составе отряда «Месть», который должен был дойти до Вана, начинается его боевой путь.
Вождь фидаибив получил имя Думан в битве при Богаз-Кёсане. В октябре 1895 г. он привел свою группу из 50 человек в Ван-Васпуракан. Едва они ступили на родную землю, их окружил курдский отряд из 1 500 человек. Только после двух дней упорных боев, потеря лишь одного бойца, гайдукам удалось разорвать цепь курдов и укрыться в армянском селе Богаз-Кёсан. Курды, однако, продолжали преследовать их, и вновь окружили сарай, где укрывались борцы за свободу. Бандиты подожгли его. Казалось, все кончено. Но выход был найден. По приказу Думана двери сарая были открыты, вместе с дымом и огнем герои выбросились вперед, и разорвали цепь курдов. Курды, потерявшие много людей, и двух вождей племен не могли поверить в случившееся. «Это не человек, это Думан (ураган)», - кричали они, застыв в ужасе.
Командир-ураган позже, в 1897 году, предпринял поход на Ханасор, и сурово наказал курдское племя мазрик.
1905 год. Никол Думан был в Баку, где началась резня безоружных и беззащитных армян. Он организует их самооборону. Его военный штаб находился в фотостудии Исаака Меликяна. В первый день его вооруженная группа насчитывала всего шесть человек, АРФ Дашнакцутюн не имела достаточно оружия, оно находилось за Баку, в станице Шамахинская. Ценой героических усилий им удается получить 10-12 винтовок и несколько десятков патронов. 7 февраля Думан и шестеро его солдат остановили, затем разгромили кровожадных турок, очистив территорию армянской церкви от разъяренной толпы. Более того, туркам пришлось поднять белый флаг…
Через четыре года после этих событий он уехал в Персию, вместе с Епрем-ханом и с Кери участвовал в иранской революции,  возглавил оборону Тавриза. 1911 год. По требованию персидских и армянских революционных органов и повстанческих вооруженных сил Тавриза Думан был назначен главнокомандующим конституционных сил. Однако, как он и предсказывал, революционные силы потерпели поражение. Русская армия во второй раз вошла в Персию и двинулась на Тавриз и Тегеран. Армянские боевики с предварительного разрешения Епрем-хана в сентябре через Тегеран и Салмаст перешли в Ван. «Я ребят вернул живыми и невредимыми», - позже сказал Никол Думан.
В древней армянской столице он вместе с Арамом и Ишханом организовал вооруженные силы, но был выслан из Вана по приказу губернатора, уехал в Константинополь, а оттуда в Тбилиси (Грузия). Вынужденно, по состоянию здоровья, он явился в полицию. Его арестовали и бросили в Метехскую тюрьму. Однако друзьям удалось освободить его и отправить на лечение в Абастуман. С этой целью он позже переехал в Сочи, а потом в Кисловодск.
Первая Мировая Война. Начинается движение по созданию армянских добровольческих отрядов, но Никол Думан был против этого. По его словам, это могло дать туркам повод для новых расправ. Его здоровье продолжало ухудшаться. 1914 год, 27 июля. Это был последний день земной жизни героя. Чувствуя себя неспособным принять участие в войне, командир фидаинов, страдавший неизлечимым туберкулезом, покончил жизнь самоубийством, чтобы пополнить ряды свободолюбивых героев, оставив поколениям свой завет: «К сожалению, то, что внушает уважение и почитание как врагу, так и другу, пока лишь грубая сила. Нация, если она хочет, чтобы ее уважали, если она не хочет пропасть, она должна владеть оружием, всегда должна быть готова к самообороне, особенно в моменты политических потрясений».