Նահատակների նկատմամբ հարգանքի ամենամեծ դրսևորումը զարգացող Հայաստանն է. Փաշինյանը պարգևատրել է «ՀՀ վարչապետի գավաթ»-ի հաղթողներին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Սևանա լճի թերակղզում մասնակցել է «Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի գավաթ» սիրողական խճուղային հեծանվավազքի մրցաշարի հաղթողների պարգևատրման արարողությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, մրցաշարը մեկնարկել է սեպտեմբերի 19-ին Գեղարքունիքի մարզում՝ Շորժայում և ավարտվել Սևանա լճի թերակղզում: Հեծանվավազքն անցկացվել է մեկ փուլով՝ 40 կմ երկարությամբ, և երկու տարիքային խմբով. առաջին տարիքային խումբ՝ 18-35 տարեկան կանայք, 18-40 տարեկան տղամարդիկ, երկրորդ տարիքային խումբ՝ 36 և բարձր տարիքի կանայք, 41 և բարձր տարիքի տղամարդիկ:
Ըստ աղբյուրի՝ մրցաշարին մասնակցել են շուրջ 330 ՀՀ քաղաքացիներ։
Հաղթողներին պարգևները հանձնել են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը, Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկացմամբ՝ իր խոսքում վարչապետ Փաշինյանը ողջունել է մրցաշարի մասնակիցներին և շնորհակալություն հայտնել նրանց այս նախաձեռնությանն արձագանքելու համար: «Ուզում եմ շնորհավորել բոլոր հաղթողներին, մրցանակակիրներին և մասնակիցներին: Համաձայն եմ, որ իրադարձությունը, որ տեղի է ունենում, շատ կարևոր է, իհարկե, առաջին հերթին մարզական իմաստով, առողջ ապրելակերպը հանրահռչակելու իմաստով, մարդկանց՝ իրար հետ հանդիպելու, շփվելու, սեփական հնարավորությունները փորձելու և ի ցույց դնելու հնարավորության իմաստով:
Բայց ես ավելի լայն կարևորություն եմ տալիս այսօրվա իրադարձությանը և  նախաձեռնությանը, որովհետև այս օրերին նաև շատ են քննարկվում, թե արդյոք այսպիսի միջոցառումները պատեհ են այն իրադրության, այն ծանր իրադարձությունների հետ, որ մենք ապրել ենք վերջին մեկ տարվա ընթացքում, և  ինչքանո՞վ է պատեհ մեր նահատակների հիշատակի տեսակետից նման միջոցառումներ անցկացնելը:
Ուզում եմ արձանագրել, որ այս և այս կարգի միջոցառումները կարևոր եմ համարում նաև հենց այդ տեսակետից, որովհետև ինչպե՞ս պարտությունները վերափոխել հաղթանակների: Առաջին հերթին՝ ապրելով, զարգանալով, ապագայի նկատմամբ լավատեսությունը նորոգելով, քայլ առ քայլ մեզնից յուրաքանչյուրին սեփական ուժերի նկատմամբ վստահությունը վերականգնելով, իրար տեսնելով, իրար հավատալով: Սա հարգանքի տուրք է մեր բոլոր նահատակներին, որովհետև մենք ասում ենք նրանց, որ  այսօր ապրում ենք իրենց շնորհիվ: Նրանց հիշատակի նկատմամբ մեր հարգանքի ամենամեծ դրսևորումը պիտի լինի ապրող, զարգացող խաղաղություն ապահոված, խաղաղ զարգացման դարաշրջան ստեղծած Հայաստանի Հանրապետությունը: Այս ուղերձն ունի նախաձեռնությունը և միջոցառումը: Այս համատեքստում, շատ շնորհակալ եմ մրցույթի մասնակիցներին»,- նշել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ մրցանակային հիմնադրամը և այդ կարգի նրբությունները կարևոր են, բայց ոչ ամենակարևորը: Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ առաջին մրցույթի արդյունքները պետք է ամփոփել և տեսնել, թե ինչ լրացումներ կարող են կատարվել կանոններում:
«Այս մրցաշարը պարտադիր կերպով պետք է ամեն տարի տեղի ունենա: Իհարկե, առաջին տարում այն կազմակերպեցինք շատ կարճ ժամանակահատվածում և սկզբունքային էր, որ հատկապես Անկախության 30-ամյակի նախօրյակին կարողացանք դա անել: Տարբեր կարծիքներ կային՝ կապված տարածության, կանոնների վերաբերյալ և կարծում եմ, որ հաջորդ տարի, այդ թվում՝ մասնակիցների հետ խորհրդակցելով, կարող ենք քննարկել տարածությունն ավելացնելու հարցը: Իհարկե, մեր երկարաժամկետ նպատակն է՝ հեծանվավազքի մրցաշարը կազմակերպել Սևանա լճի շուրջ և եթե պարզվի, որ սիրողական մակարդակում դա հնարավոր չէ անել, կմտածենք Սևանա լճի շուրջ պրոֆեսիոնալ մրցաշար կազմակերպելու ուղղությամբ: Իհարկե, չի բացառվում, որ երկուսն էլ կազմակերպենք տարբեր ժամկետներում»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ հիշեցնելով, որ Վարչապետի գավաթն ունենալու է 4 մրցաձև՝ հեծանվավազք, վազք, սեղանի թենիս և լող: Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ եղել է գաղափար, որպեսզի լողի մրցաշարը կրկին զանգվածային մեկնարկով իրականացվի Սևանա լճում, բայց այդտեղ կան անվտանգային և այլ բազմաթիվ հարցեր, որոնք քննարկելիս որոշում կկայացվի, թե որտեղ և ինչպես է կազմակերպվելու այն:
Վարչապետը նկատել է, որ այսօրվա մրցման մասնակիցներից ամենաավագը 72 տարեկան է: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ չնայած նման մրցանակ չի նախատեսվել, սակայն մասնակիցներից ամենաավագն անպայման պետք է պարգևատրվի:
«Այո, առաջին մրցաշարի արդյունքներով կարող ենք ասել, որ գաղափարը կայանում է: Իհարկե, այն անընդհատ կլավարկվի և հույս ունեմ՝ ամեն տարվա հետ այս մրցաշարը կկազմակերպենք լավ տրամադրությամբ՝ մասնակիցների ավելի մեծ շրջանակով»,- նշել է վարչապետը:
Մրցաշարրում առաջին տեղ զբաղեցրած մասնակիցները ստացել են 1 մլն դրամ, 2-րդ՝ 600 հազար, 3-րդ՝ 400 հազար, 4-րդ՝ 150 հազար, 5-րդ՝ 100 հազար, 6-10-րդ տեղեր՝ 75 հազար, 11-20-րդ տեղերը զբաղեցրածները՝ 50 հազար դրամ։
Երկու տարիքային խմբերում 1-3-րդ տեղերը գրաված մասնակիցները պարգևատրվել են նաև ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության հավաստագրերով, գավաթներով, մեդալներով։

Самым большим выражением нашего уважения к памяти жертв войны должна быть живущая и развивающаяся Армения: Никол Пашинян
Самым большим выражением нашего уважения к памяти жертв войны должна быть
живущая и развивающаяся Армения: Никол Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян на Севанском полуострове принял участие в церемонии награждения победителей любительского турнира по шоссейному велоспорту “Кубок премьер-министра Республики Армения”.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, турнир стартовал 19 сентября в городе Шоржа Гегаркуникской области и завершился на Севанском полуострове. Гонка проводилась в двух возрастных категориях в один этап, длина дистанции - 40 км. Первую возрастную категория составили женщины 18-35 лет, мужчины 18-40 лет, вторую - женщины старше 36 лет, мужчины старше 41 года.
В турнире приняло участие около 330 граждан Армении.
Победителям награды вручили премьер-министр Никол Пашинян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, министр образования, науки, культуры и спорта Ваграм Думанян, министр здравоохранения Анаит Аванесян.
В своей речи премьер-министр Пашинян поприветствовал участников турнира и поблагодарил их за отклик на эту инициативу. “Хочу поздравить всех победителей, призеров и участников. Я согласен с тем, что происходящее очень важно, конечно, в первую очередь в плане спорта, пропаганды здорового образа жизни, а также в плане возможности испытать и показать свои способности.
Но я придаю большее значение сегодняшнему событию, инициативе, потому что в эти дни идет много дискуссий о том, уместны ли подобные мероприятия в той ситуации, после тех сложных событий, которые мы пережили за последний год, и насколько уместно проведение подобных мероприятий с точки зрения памяти жертв войны.
Хочу констатировать, что считаю это и подобные мероприятия важными также с этой точки зрения. Как превратить поражения в победы? Прежде всего - живя, развиваясь, обновляя оптимизм в плане будущего, шаг за шагом возвращая каждому из нас уверенность в собственных силах, видя друг друга, веря друг в друга.
Это наша дань уважения всем нашим мученикам, потому что мы говорим им, что сегодня мы живем благодаря им. Самым большим выражением нашего уважения к их памяти должна быть Республика Армения, которая живет, развивается и создает эпоху мирного развития. Эта инициатива и это событие содержат именно такой посыл. В этом контексте я очень благодарен участникам конкурса”, - отметил премьер-министр.
По словам Никола Пашиняна, призовой фонд и подобные нюансы важны, но не это самое главное. По словам премьер-министра, необходимо подвести итоги первого конкурса и посмотреть, какие изменения можно внести в правила.
Этот турнир должен проводиться ежегодно. Конечно, в первый год мы организовали его в очень короткие сроки, и было принципиально, чтобы мы смогли провести его накануне 30-летия Независимости. Были разные мнения о дистанции, правилах, и думаю, что в следующем году, в том числе после совещания с участниками, мы можем обсудить вопрос увеличения дистанции.
Конечно, наша долгосрочная цель - организовать велосипедный турнир вокруг озера Севан. Если окажется, что невозможно провести его на любительском уровне, мы подумаем об организации профессионального турнира вокруг озера Севан. Конечно, не исключено, что мы организуем и то, и другое в разное время”, - сказал Никол Пашинян, напомнив, что “Кубок премьер-министра” будет включать 4 вида спорта - велоспорт, бег, настольный теннис и плавание.
По словам премьер-министра, была идея провести турнир по плаванию с массовым стартом на озере Севан, но здесь есть много вопросов безопасности и других проблем, после обсуждения которых будет принято решение, где и как он будет организован.
Премьер-министр заметил, что самому старшему участнику сегодняшнего турнира 72 года. Никол Пашинян отметил, что, хотя такая награда не планировалась, но обязательно нужно наградить самого старшего из участников.
Да, по результатам первого турнира можно сказать, что идея претворяется в жизнь. Конечно, она будет постоянно улучшаться, и надеюсь, мы будем проводить этот турнир каждый год в хорошем настроении и с большим кругом участников”, - сказал премьер-министр.
Участники, занявшие первое место в турнире, получили по 1 млн драмов, второе место - по 600 тыс драмов, третье место - по 400 тыс драмов, четвертое место - по 150 тыс драмов, пятое место - по 100 тыс драмов, 6-10 места - по 75 тыс драмов, 11-20 места - по 50 тыс драмов.
Участники, занявшие 1-3 места в двух возрастных категориях, также были награждены грамотами, кубками и медалями министерства образования, науки, культуры и спорта Армении.