Արցախում գրանցվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 8 դեպք
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախում սեպտեմբերի 17-ին կատարվել է  62 թեստավորում, գրանցվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 8 դեպք: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Արցախի Հանրապետության Առողջապահության նախարարությունը տեղեկացնում է, որ կորոնավիրուսային հիվանդությամբ ներկայում ստացիոնար բուժում է ստանում 23 վարակակիր: Բժիշկները 5 հիվանդի առողջական վիճակը գնահատում են ծանր, իսկ թեթև ձևերը ամբուլատոր բուժում են ստանում տնային պայմաններում:
Արցախում 2021 թվականի ընթացքում կորոնավիրուսի լաբորատոր հայտնաբերման նպատակով իրականացվել է 12 հազար 651 քաղաքացու հետազոտություն, որից 1112-ի մոտ արձանագրվել է դրական թեստի պատասխան։
Արցախի Հանրապետության Առողջապահության նախարարությունը կրկին հորդորում է հետևել ցուցումներին՝ նոր բռնկումներից խուսափելու և օր առաջ կորոնավիրուսային վարակը հաղթահարելու համար:
«Անհրաժեշտ է, որ հանրապետության բնակչությունն օր առաջ պատվաստվի COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութով՝ պահպանելով Ձեր և Ձեր հարազատների առողջությունը: Կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) դեմ պատվաստումները իրականացվում է ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ ամբուլատոր-պոլիկլինիկական բաժանմունքում, «Արևիկ» բուժմիավորումում և շրջանային բուժմիավորումներում»,-ասված է նախարարության հաղորդագրությունում:

COVID-19: в Арцахе зарегистрировано 8 случаев заболевания
17 сентября в Арцахе проведено 62 теста, по результатам которых зарегистрировано 8 случаев заболевания коронавирусом.
Как  передает Арменпресс, Министерство здравоохранения Республики Арцах сообщает, что в настоящее время 23 инфицированных человека проходят стационарное лечение от коронавирусной болезни. Врачи оценивают состояние здоровья 5 пациентов как тяжелое, а  пациенты с легкой формой протекания заболевания получают амбулаторное лечение - на дому.
В 2021 году в Арцахе в лаборатории на выявление коронавируса обследованы 12 тысяч 651 гражданин, у 1112 из которых зарегистрирован положительный результат теста.
«Министерство здравоохранения Республики Арцах еще раз призывает следовать инструкциям, чтобы избежать новых вспышек и побороть коронавирусную инфекцию как  можно раньше.
Необходимо побороть коронавирусную инфекцию путем вакцинации, чтобы сохранить здоровье - ваше и ваших близких. Вакцинация против коронавирусной болезни (COVID-19) проводится в амбулаторно-поликлиническом отделении ЗАО «Республиканский медицинский центр» Министерства здравоохранения  Республики Арцах, в медицинском объединении «Аревик», в районных медицинских объединениях», -  говорится в сообщении Министерства здравоохранения Арцахской Республики.