ՄԹ դեսպանը գիտատեխնոլոգիական ոլորտում զարգացող Հայաստանի հետ փոխգործակցության հնարավորություններ է տեսնում
ՄԹ դեսպանը գիտատեխնոլոգիական ոլորտում զարգացող Հայաստանի հետ
փոխգործակցության հնարավորություններ է տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Վահագն Խաչատուրյանը սեպտեմբերի 17-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Գալլագերին:
«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԲՏԱ նախարարությունից, նախարարը ողջունել է դեսպանին և ներկայացրել նախարարության կողմից իրականացվող հիմնական ծրագրերի և գործառույթների շրջանակը, որոնք ընդգրկում են թվայնացման, էկոհամակարգի ստեղծման, կրթական ծրագրերի իրականացման հետ կապված մի շարք հարցեր: Խաչատուրյանը համոզմունք է հայտնել, որ Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների շրջանակում բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ոլորտում Մեծ Բրիտանիայի հետ համագործակցությունը խորացնելու մեծ ներուժ կա:
«Գնահատելով Մեծ Բրիտանիայի նվաճումները բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ոլորտում՝ նախարարը կարևորել է փորձի փոխանակման և խորհրդատվական աջակցության տրամադրման հնարավորությունները, որոնք դրական ազդեցություն կունենան Հայաստանի համար: Արտադրական ձեռնարկությունների վերազինման, նոր տեխնոլոգիաների ներդրման հետ կապված նախարարը դեսպանին առաջարկել է դիտարկել համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծման հնարավորությունը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ շնորհավորելով նախարարին նշանակման առթիվ՝ դեսպանը նշել է, որ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության դերը շատ կարևոր է երկրի զարգացման համար, նախարարությունը բավական հավակնոտ ծրագրեր է նախանշել, որոնց ներուժը առկա է երկրում:  «Գիտական և տեխնոլոգիական ոլորտներում զարգացումներ արձանագրող այնպիսի երկրի հետ, ինչպիսին Հայաստանն է, դեսպան Ջոն Գալլագերը բազմաթիվ փոխգործակցության հնարավորություններ է տեսնում»,- հայտնում են նախարարությունից՝ հավելելով, որ ոլորտի զարգացման համատեքստում նախարարը կարևորել է մասնավոր ընկերությունների դերը. նախարարությունը շարունակական աջակցություն է տրամադրում ոլորտային հաջողած մի շարք ընկերությունների թե՛ ֆինանսական, թե՛ արտադրության հզորացման, և թե՛ արտահանման առումներով։
Կողմերն անդրադարձել են նաև երկու երկրների փոխգործակցության հնարավորություններին, մասնավորապես, կրթական, նորարական, ներդրումային, շուկայի զարգացմանը միտված ծրագրերին:

UK Ambassador sees opportunities for cooperation with Armenia in the field of science and technology
UK Ambassador sees opportunities for cooperation with Armenia in the field of science and
technology
YEREVAN, SEPTEMBER 17, ARMENPRESS. The Minister of High-Tech Industry of the Republic of Armenia Vahagn Khachaturyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the UK to Armenia John Gallagher.
As ARMENPRESS was informed from the Ministry, the Minister welcomed the Ambassador and presented the scope of the main functions and programs implemented by the Ministry, which include a number of issues related to digitalization, ecosystem creation, and the implementation of educational programs. Khachaturyan expressed confidence that within the framework of the reforms implemented in Armenia, there is a great potential for deepening cooperation with Great Britain in the sphere of high-tech industry.
Assessing the achievements of Great Britain in the field of high-tech industry, the Minister highlighted the opportunities of exchange of experience, provision of consulting assistance, which will have a positive impact on Armenia. In connection with the re-equipment of industrial enterprises and the introduction of new technologies, the Minister offered the Ambassador to consider the possibility of establishing joint ventures.
Congratulating the Minister on the appointment, the Ambassador noted that the role of the Ministry of High-Tech Industry is very important for the development of the country, and that the Ministry has outlined quite ambitious programs, the potential of which exists in the country.
Ambassador John Gallagher sees many opportunities for cooperation with a country like Armenia, which is recording developments in the field of science and technology.
The parties also touched upon the opportunities for cooperation between the two countries, particularly in educational, innovative, investment and market development programs.