Գնաճի շեղման ռիսկերը հավասարակշռված են․ ԿԲ-ն պատրաստ է ապահովել գների կայունությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ Կենտրոնական բանկի խորհուրդը կանխատեսում է, որ մինչև 2021 թվականի վերջ 12-ամսյա գնաճը կպահպանվի բարձր մակարդակում, այնուհետև՝ 2022 թվականին կմոտենա նպատակային 4 տոկոս ցուցանիշին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մամուլի ասուլիսին այս մասին ասաց ՀՀ ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը և հավելեց, որ միջնաժամկետ հատվածում գնաճը կկայունանա։
«Տնտեսական հեռանկարների մասով անորոշությունների ներքո կանխատեսված միջնաժամկետ ուղեգծից գնաճի շեղման ռիսկերը հավասարակշռված են։ Դրանց դրսևորման պարագայում Կենտրոնական բանկը պատրաստ է համապատասխանորեն արձագանքել՝ ապահովելով գների կայունության նպատակի իրագործումը»,- ասաց Գալստյանը։

Risks of inflation deviation are balanced, says cenbank governor
YEREVAN, SEPTEMBER 14, ARMENPRESS. The Board of the Central Bank is projecting that by yearend 2021 the 12-months inflation will be maintained in the high level, but then in 2022 it will reach the target 4% indicator, Central Bank governor Martin Galstyan said at a news conference. He added that the inflation will stabilize in the mid-term segment.
Galstyan said the risks of the inflation deviating from the mid-term trajectory amid uncertainties over economic prospects are balanced. “In the event of such manifestations the central bank is ready to react accordingly by securing the implementation of the goal of stability of prices,” he said.