Տարոնի սոխակը. Հիվանդ Կոմիտասը միայն նրան ճանաչեց
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ/ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Շահմուրատը, որ հայ հողի սերմն է, հայ ջրովը սնված եւ հայ արեւովը կիզված, ունի ընտիր, պայծառ եւ եռանդուն ձայն: Հայերուս համար որքա՜ն պարծենալիքներ պիտի առթնե տակավին նա, որ իր գործունեության գարնան շեմին վրա է կանգնած…»:
Կոմիտաս
Եթե հետեւելու լիներ Մուշում հայտնի իր հոր՝ Սարգսի արհեստին, ինքն էլ էր դարբին դառնալու, եւ հայ երգարվեստը չէր ունենալու Արմենակ Շահմուրադյան փառահեղ երգչին, որին Տարոնի սոխակ պատվանունն են տվել: Բայց նրա շնորհը աստվածատուր էր. ութ տարեկանից էր հաճախել տեղի եկեղեցու երգչախումբ՝ միաժամանակ ուսանելով վարժարանում: Սակայն ամեն ինչ խաթարվում է հոր վաղաժամ մահով, իսկ մայրը միջոցներ չուներ զավակի ուսումը շարունակելու համար: Բարեբախտաբար, փոքրիկի ձայնային արտակարգ շնորհը կարեւորելով, Մշո հոգեւոր թեմի առաջնորդ Ներսես եպիսկոպոս Խարախանյանը որդեգրում է նրան եւ ուղարկում սովորելու Մշո նշանավոր սուրբ Կարապետ վանքի Ժառանգավորաց դպրոցում:
Սակայն եկեղեցու անձուկ միջավայրը Արմենակի սրտով չէր, եւ կարճ ժամանակ անց վերադառնում է ծննդավայր: Նույն պայծառանուն եպիսկոպոսն այս անգամ իր անձնական ծախսերով ու հանձնարարական նամակով ճանապարհում է Էջմիածին՝ Գեւորգյան ճեմարանում սովորելու: Այստեղ դառնում է երաժշտության իր ուսուցչի՝ մեծավաստակ Կարա-Մուրզայի երգչախմբի մեներգիչ: Երկար ժամանակ պետք չէր, որ նրա շքեղ ձայնն ու բարձրորակ կատարումները գրավեին Կարա-Մուրզային փոխարինելու եկած երիտասարդ Կոմիտասի ուշադրությունը: Այդուհետ պատանի երգիչը հայոց երգի վեհափառի հոգածության ներքո էր: Շուրջ տարի ու կես նա ձեւավորվում է Կոմիտասի անմիջական հսկողությամբ եւ կատարելագործվում նրա մասնագիտական խորհուրդներով: Ի դեպ, այս հոգածությունից զատ՝ նրա դասընկերներն էին Ավետիք Իսահակյանը, Գրիգոր Սյունին, Դերենիկ Դեմիրճյանը, որոնց հետ մտերմությունը շարունակվելու էր երկար տարիներ:
Նա դեռ կշարունակեր ուսումնառությունը ճեմարանում, եթե չմասնակցեր ուսանողական խռովությանը՝ ընդդեմ կրթօջախում իշխող պահպանողական-հետադիմական մթնոլորտի ու ղեկավարության գործելակերպի: Սակայն այս անգամ եւս բախտը ժպտում է Արմենակին՝ Խրիմյան Հայրիկի միջնորդությամբ մեկնում է Թիֆլիս եւ դառնում Ներսիսյան դպրոցի սան: Շուտով ծանոթանում է թիֆլիսյան հայ մեծերից շատերի հետ՝ Ղազարոս Աղայան, Գեւորգ Բաշինջաղյան, Հովհաննես Թումանյան, այլք: Իսկ դպրոցում նրա ուսուցիչը մեկ այլ երախտավոր էր՝ Մակար Եկմալյանը:
1896 թվական: Ուսումնառության ավարտ: Իսկ Արեւմտյան Հայաստանում սկսվել էին համիդյան ջարդերը: Սուլթանական այդ վայրագությունների դեմ թիֆլիսահայության բողոքի ալիք էր բարձրացել: Երգիչը դրանց եռանդուն մասնակիցների թվում էր: Ցարական ոստիկանությունը ձերբակալում եւ Մետեխի բանտ է նետում նաեւ նրան, ապա, որպես թուրքահպատակի, հանձնում նրանց: Բանտից բանտ փոխադրվելով, հասնում է մինչեւ Կարս: Ութ ամիս: Այդ անձկության մեջ Արմենակի միակ սփոփանքը երգն էր, որով շահում էր հսկիչների բարյացակամությունն ու բախտակիցների մտերմությունը: Ով զարմանք՝ թեւավորված երգն անցնում է բանտի բիրտ պատերից, հասնում թուրք հյուպատոս Ֆուադբեյին, որն էլ նրան ազատ աքսոր է ուղարկում հայրենի Մուշ: Հարազատ քաղաքում երկու տարի ուսուցչություն է անում նույն Ժառանգավորաց վարժարանում, ղեկավարում իր իսկ ստեղծած երգչախումբը:
Այդ օրերին իր երբեմնի սանի ճակատագրով մտահոգ Կոմիտասը Էջմիածնից հորդորանքի գիր է ուղարկում. «Ասացեք Արմենակին՝ չնստի-մնա Էրզրումում, պետք է անպայման Իտալիա երթա՝ ձայնը մշակելու»: Սակայն ազատ աքսորում գտնվողն ինչպես կարող էր հատել թուրքական սահմանը: Եվ դպրոցի ղեկավարության միջնորդությամբ, իբր բուժման մեկնելու նպատակով, ձեռք է բերում լիբանանյան անձնագիր եւ ֆրանսիական նավով Լիբանանի փոխարեն մեկնում Փարիզ: Ֆրանսիայի մայրաքաղաքում մասնակցում է ազգաշահ մեծահարուստ Ալեքսանդր Մանթաշյանցի ծախսերով կառուցված եկեղեցու օծման արարողությանը, դրան մասնակցող երգիչների մեջ ճանաչվում առաջինը: Եվ այստեղ կրկին բախտը ժպտում է Արմենակին. Փարիզում սովորում է աշխարհահռչակ երգչուհի Պոլինա Վիարդոյի մոտ, ով հանձն է առնում երկու տարի անվճար պարապել նրա հետ:
Այնուհետեւ ընդունվում է Փարիզի կոնսերվատորիա: Իսկ 1911 թ. հունվարի 27-ին փայլում է նրա աստղը՝ Ֆաուստի դերով հանդես է գալիս Գունոյի նույնանուն օպերայում: Հաջողությունը ցնցող էր: Փարիզյան մամուլի եւ երգարվեստի սիրահարների խնդրանքով, նրա մասնակցությամբ ներկայացումը կրկնվում է շուրջ մեկ ամիս: Շահմուրադյան երգիչը միաբերան համարվում է այդ օրերի Ֆրանսիայի «ամենաթովիչ տենորը»: Այնուհետեւ Փարիզի Մեծ օպերայի երգիչը համերգներով հանդես է գալիս Կահիրեում, Կ.Պոլսում, Թիֆլիսում, Բաքվում: Նրան ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերում մեծն բարերար Ալ. Մանթաշյանցը: 1914 թ. Արմենակ Շահմուրադյանը հանգրվանում է Ամերիկայում, համերգներ ունենում ամերիկյան խոշոր քաղաքներում, եվրոպական ու ասիական երկրներում:
Թափառումներից հոգնած ու արդեն խարխլված առողջությամբ, նյութապես խիստ անապահով երգիչը, որ շլացրել էր հանդիսատեսին, կրկին վերադառնում է Փարիզ եւ շտապում հիվանդանոցում տառապող իր մեծ ուսուցչին՝ Կոմիտասին տեսակցության:  Հիվանդասենյակում, բժշկի խորհրդով, երգում է «Հայաստան, երկիր դրախտավայր» երգը, որի առաջին քառատողն իսկ մոգական ազդեցություն է ունենում տառապյալ հանճարի վրա: Վեր է կենում անկողնուց, ձեռքերը տարածում գրկելու համար եւ բացականչում միակ բառը՝ «Արմենա՜կս…»: Այդքանը միայն: Այնուհետեւ նորից լռություն՝ ոչ ճանաչում է, ոչ լսում, ոչ էլ պատասխանում իրեն պաշտող երգչի հարցերին: Մոտենում է պատուհանին, դեմքը հպում ապակուն եւ խռովածի տեսք ընդունում: Շահմուրադյանը երկար ժամանակ անզոր է լինում դուրս գալ հիվանդասենյակից:
Ինը տարի անց այդ նույն հոգեբուժարանում վախճանվում է «Տարոնի սոխակը» ու Ֆրանսիայի ամենաթովիչ տենորը: «Եղել են ուրիշ հայ երգիչներ, բայց Շահմուրադյանի նմանը չի եղել,- այդ օրերին գրել է Վիլյամ Սարոյանը:- Եթե ինձ հարցնեք, նա փառավոր կյանք ապրեց: Կարեւոր չէ, թե ինչպես եւ ինչու մահացավ, որովհետեւ քիչ մարդիկ են փառավոր մեռնում…»:

Соловей Тарона: больной Комитас узнал лишь его
«Шахмурадян - семя армянской земли, питаемое армянской водой и выжженное армянским солнцем, - обладает прекрасным, ярким и энергичным голосом. Как же мы армяне будем гордиться им, тем, который еще стоит на пороге весны своей деятельности стоят его активности»
Комитас
Если бы он продолжил ремесло своего отца Саркиса, довольно известного в Муше, он стал бы кузнецом, и в армянской музыке не было бы славного певца Арменака Шахмурадяна, получившего титул соловей Тарон. Но его благодать была дана свыше. С восьми лет во время учебы в школе он посещал местный церковный хор. Однако все прекратилось из-за безвременной кончины отца, а у матери не было средств для образования ребенка. К счастью, поняв незаурядный дар голоса ребенка, предстоятель Духовной епархии Муша епископ Нерсес Караханян усыновил его и отправил учиться в потомственную школу знаменитого монастыря Святого Карапета в Муше.
Однако Арменаку не понравилась уединенная обстановка церкви, и он вскоре вернулся на родину. На этот раз тот же епископ за свой счет и с рекомендательным письмом отправляет его в Эчмиадзин на учебу в Геворгян семинарию. Здесь он становится солистом хора своего учителя музыки великого Кара-Мурзы. Его великолепный голос и качественное исполнение скоро привлекли внимание молодого Комитаса, пришедшего на смену Кара-Мурзе. С тех пор молодой певец находился под опекой Его Святейшества Армянской песни. Около полутора лет он формировался под непосредственным руководством Комитаса и взрослел с его профессиональными советами. Кстати, его однокурсниками были Аветик Исаакян, Григор Сюни, Дереник Демирчян, с которыми он дружил и впоследствии, в течение много лет.
Он продолжил бы учебу в семинарии, если бы не стал участвовать в студенческом восстании против консервативно-отсталой атмосферы и практики руководства школы. Но и на этот раз удача улыбнулась Арменаку, он при посредничестве Хримяна Айрика едет в Тбилиси (Грузия) и становится учеником Нерсисянской школы. Вскоре он знакомится со многими великими армянами Тбилиси: Газаросом Агаяном, Геворгом Башинджагяном, Ованнесом Туманяном и с другими. А в школе его учителем был еще один великий - Макар Экмалян.
1896 г. Окончание учебы. В Западной Армении начались погромы Хамида. Со стороны тбилисских армян прокатилась волна протестов против зверств султана. Певец был одним из их  участников. Царская полиция арестовала его и бросила в тюрьму Метехи, а затем передала его Турции как гражданина этой страны. Переводимый из одной тюрьмы в другую, он попадает в Карс. В течение восьми месяцев единственным утешением Арменака была песня, благодаря которой он завоевал доброе отношение начальства и дружбу заключенных. И о диво! Окрыленная песня проходит сквозь крепкие стены тюрьмы, и достигает турецкого консула Фуадбе, который отправляет его в свободную ссылку в его родной Муш. В своем родном городе он в течение двух лет преподает в той же потомственной школе, руководя своим хором.
В те дни Комитас, обеспокоенный судьбой своего бывшего ученика, посылает из Эчмиадзина  письмо. «Скажите Арменаку, чтобы он не оставался в Эрзуруме, он должен поехать в Италию, чтобы обработать свой голос». Но как мог ссыльный пересечь турецкую границу? При посредничестве школьной администрации он получил ливанский паспорт, якобы для лечения. Но вместо Ливана он на французском корабле отправился в Париж. Во французской столице он принял участие в церемонии освящения церкви, построенной на средства мецената Александра Манташянца, став первым певцом, принявшим в ней участие. И здесь снова удача улыбнулась Арменаку. В Париже он стал  учиться у всемирно известной певицы Полины Виардо, которая взялась заниматься с ним два года, и бесплатно.
Затем он поступил в Парижскую консерваторию. 27 января 1911 г. его звезда засияла! Он пел Фауста в одноименной опере Гуно. Успех был потрясающий. По просьбам парижской прессы и меломанов спектакль с его участием повторялся около месяца. Шахмурадян единодушно был признан «самым привлекательным тенором» Франции того времени. Затем солист Парижской Гранд Опера даст концерты в Каире, Константинополе, Тбилиси (Грузия) и в Баку. Его поддерживает великий меценат Александр Манташянц. С 1914 г. Арменак Шахмурадян живет в Америке, дает концерты в крупных городах Америки, в странах Европы и Азии.
Уставший от странствий и с уже расшатанным здоровьем, материально необеспеченный певец, восхищавший зрителя, вновь возвращается в Париж и спешит к своему великому учителю-Комитасу, страдающему в больнице. В больничной палате по совету врача он поет ему песню «Армения, райская страна», первое четверостишие которой волшебным образом действует на страдающего гения. Комитас встает с постели, поднимает руки, чтобы обнять певца, и произносит единственное слово: «Мой Арменак!» И это все. Затем снова наступает тишина, Комитас не узнает, не слышит и не отвечает на вопросы певца, который его обожал. Он подходит к окну, прижимается лицом к стеклу и принимает обиженный вид. Шахмурадян долго не мог выйти из больничной палаты.
Девять лет спустя в той же психиатрической больнице скончался и «соловей Тарона» и «самый привлекательный тенор» Франции. «Были и другие армянские певцы, но такого как Арменак Шахмурадян не было. Если вы спросите меня, я скажу, что он прожил славную жизнь. И неважно, как и почему он умер, потому что немногим людям удается почетно умереть» - писал в те дни Уильям Сароян.