Ադրբեջանցիներն ազգային ատելության շարժառիթով խոշտանգել են Մաճկալաշեն համայնքի բնակչին. Արցախի դատախազություն
Ադրբեջանցիներն ազգային ատելության շարժառիթով խոշտանգել են Մաճկալաշեն
համայնքի բնակչին. Արցախի դատախազություն
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի ոստիկանությունում քրեական գործ է հարուցվել հուլիսի 26-ին մոլորվելու հետևանքով Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում հայտնված Մաճկալաշեն համայնքի բնակչին ադրբեջանցիների կողմից խոշտանգման ենթարկելու դեպքի առթիվ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Արցախի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունը:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ դեպքի առթիվ Արցախի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության կողմից իրականացված դատավարական ստուգման շրջանակում նշանակվել էր դատաբժշկական փորձաքննություն, որի եզրակացությամբ փաստվել է քաղաքացի Ա.Մ.-ի ծոծրակային, ճակատաքունքային մասերում, դեմքին, քթի մեջքի ու ականջախեցիների, աջ բազկի, ձախ արմնկային հոդի, աջ նախաբազկի, կրծքավանդակի աջ կեսի կողմնային հատվածում, աջ թուլակողի, ձախ սրունքի շրջաններում դեպքի հանգամանքներին ու վաղեմությանը համընկնող բազմաթիվ մարմնական վնասվածքների առկայությունը:
Փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ  քրեական օրենսգրքի 118-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով (խոշտանգում, որը կատարվել է ազգային ատելության շարժառիթով): Կատարվում է հետաքննություն
Հուլիսի 26-ին Արցախի Մարտունու շրջանի Մաճկալաշեն համայնքի բնակիչ, հոգեթմրաբանական դիսպանսերում հաշվառված` 1989թ. ծնված Ա.Մ.-ն կորած անասուններին որոնելու ընթացքում մոլորվելու հետևանքով հայտնվել էր Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության տակ, որից ժամեր անց խաղաղապահ ուժերի միջամտությամբ վերադարձվել էր արցախյան կողմին:

Азербайджанцы из национальной ненависти пытали жителя общины Мачкалашен: прокуратура Арцаха
В Полиции Республики Арцах по факту пыток азербайджанцев, совершенных по отношению к жителю села Мачкалашен, заблудившегося  26 июля и оказавшегося на контролируемой Азербайджаном территории, возбуждено уголовное дело
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Генпрокуратура Республики Арцах.
В сообщении отмечается, что в рамках судебно-процессуального расследования, проведенного Полицией Министерства внутренних дел Республики Арцах, была назначена судебно-медицинская экспертиза. Было выявлено наличие многочисленных телесных повреждений в области спины, ушей, носа, правой руки, левого локтевого сустава, правого предплечья, правой половины грудной клетки, левой голени.
По факту возбуждено уголовное дело по признакам преступления, предусмотренного пунктом 7 части 2 статьи 118 Уголовного кодекса (пытки, совершенные по мотиву национальной ненависти).
26 июля житель общины Мачкалашен Мартунинского района Арцаха,  1989 г. р, состоящий на учете в психоневрологическом диспансере, при поиске пропавшей скотины, заблудившись, оказался на территории, подконтрольной Вооруженным силам Азербайджана. Был возвращен Арцахской стороне через несколько часов, при посредничестве российских миротворческих сил.