Եվրամիությունը եվրոպական երկրներին օգնություն ցույց կտա անտառային հրդեհների դեմ պայքարում
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունն աջակցություն ցույց կտա Իտալիային, Հունաստանին, Ալբանիային եւ Հյուսիսային Մակեդոնիային ավերիչ հրդեհների մարման գործում, որոնք տարածվել են Միջերկրական ծովի եւ Արեւմտյան Բալկանների տարբեր տարածաշրջաններում: Այդ մասին ասված Է Եվրախորհրդարանի՝ օգոստոսի 4-ին տարածված հայտարարության մեջ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ինչպես նշված Է հայտարարության մեջ, Իտալիայի տուժած շրջանների օգնության համար երկու հրշեջ ինքնաթիռ Է ուղարկվում Ֆրանսիայից: Հրդեհների դեմ պայքարում օգնության համար Կիպրոսից Հունաստան կժամանեն նաեւ երկու հրշեջ ինքնաթիռ եւ մի խումբ հրշեջներ՝ գետնից մարմանը մասնակցելու համար: Չեխիան եւ Նիդեռլանդներն Ալբանիա կուղարկեն մեկական ուղղաթիռ, որոնք տեղի փրկարարական բրիգադներին հրդեհների մարման գործում օգնություն ցույց կտան հանրապետության դժվարամատչելի շրջաններում:
Բացի դրանից 45 սլովակցի հրշեջներ կմասնակցեն փրկարարական գործողություններին Հյուսիսային Մակեդոնիայի տարածքում, որտեղ նույնպես երկրի մի շարք տարածաշրջաննեում հրդեհներ են մոլեգնում: Ավելի վաղ Եվրամիությունը ձեռնամուխ Է եղել իր տնտեսության օպտիմալացմանը հնարավոր համակարգային բնական աղետների պատրաստվելու համար, որոնց պատճառը կլիմայի գլոբալ փոփոխությունն Է: Եվրահանձնաժողովը մշակել Է ԵՄ-ում ենթակառուցվածքի եւ Էներգետիկայի օբյեկտների հուսալիության բարձրացման հատուկ կանոնակարգ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Евросоюз окажет помощь европейским странам в борьбе с лесными пожарами
Европейский союз окажет поддержку Италии, Греции, Албании и Северной Македонии в тушении разрушительных пожаров, которые охватили различные регионы Средиземноморья и Западные Балканы. Об этом говорится в распространенном в среду заявлении Европарламента,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Как приводится в заявлении, для помощи пострадавшим районам Италии из Франции отправляются два пожарных самолета. В Грецию из Кипра для помощи в борьбе с пожарами также прибудут два пожарных самолета и группа пожарных для участия в тушении с земли. Чехия и Нидерланды направят в Албанию по одному вертолету, которые окажут поддержку местным спасательным бригадам в тушении пожаров в труднодоступных районах республики. Кроме того 45 словенских пожарных будут участвовать в спасательных операциях на территории Северной Македонии, где также в ряде регионов страны бушуют пожары.
Ранее Евросоюз приступил к оптимизации своей экономики для подготовки к возможным системным природным катастрофам, вызванным глобальным изменением климата. Еврокомиссия разработала специальный регламент по повышению надежности объектов инфраструктуры и энергетики в ЕС.