Ալիևը չի կարող գործեր վարել ԱՄՆ-ի հետ առաջվա պես. Ներկայացուցիչների պալատի որոշումը Վաշինգտոնի առաջին ազդակն էր
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ կոնգրեսական Ֆրենկ Փալոնի ուղղումը Ադրբեջանին ռազմական օգնության մի մասի դադարեցման վերաբերյալ Վաշինգտոնի առաջին ազդակն էր Ալիևին առ այն, որ նա չի կարող գործեր վարել Միացյալ Նահանգների հետ այնպես, ինչպես սովոր էր նախկինում:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այսպիսի կարծիք հայտնեց Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի գործադիր տնօրենԱրամ Համբարյանը՝ հիշեցնելով, որ նախագահ Ջո Բայդենը դեռ նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ էր խոստացել դադարեցնել ռազմական օգնությունը Ադրբեջանին:
«Բայդենը դրա մասին խոսել է հրապարակայնորեն: Այժմ՝ Բայդենի ընտրվելուց ամիսներ անց, Կոնգրեսը առաջին անգամ հնարավորություն ուներ հրապարակայնորեն որոշում կայացնելու, և կոնգրեսականները հստակ ցույց տվեցին, որ ուզում են կրճատել Ադրբեջանին հատկացվող օգնությունը: Հատկանշական է, որ Կոնգրեսի անդամներից որևէ մեկը չպաշտպանեց Ադրբեջանին և որևէ մեկը չաջակցեց նրան ռազմական օգնություն հատկացնելու ծրագրին», - մեկնաբանեց Արամ Համբարյանը՝ նշելով, որ Ներկայացուցիչների պալատի անդամները ճնշող մեծամասնությամբ կողմ քվեարկեցին, քանի որ թե՛ իրենց և թե՛ շարքային ամերիկացիների համար անհասկանալի է, թե«ինչո՞ւ պիտի ամերիկացիները փող և ռազմական օգնություն ուղարկեն միլիարդատեր, բռնավոր, ռասիստ, հակահայ Ալիևին»:
Համբարյանի խոսքով՝ կոնգրեսականները շատ պարզ ու հստակ պատասխան տվեցին այդ հարցին՝ ասելով, որ «եկեք դադարեցնենք ռազմական օգնությունը Ադրբեջանին»:
Այժմ Հայ Դատի հանձնախումբն ու հայերի աջակիցները ջանքեր կգործադրեն, որպեսզի Փալոնի ուղղումը հաստատվի նաև Սենատում՝ ամերիկյան խորհրդարանի վերին պալատում: Բայց շատ կարևոր է հասկանալ, որ Ադրբեջանին հատկացվող ռազմական այն օգնությունը, որը կդադարեցվի Փալոնի առաջարկած լրացման շնորհիվ, Ադրբեջանին տրամադրվող ռազմական օգնության մի փոքր մասն է միայն: Արամ Համբարյանի տվյալներով՝ խոսքը մի քանի միլիոն դոլարի մասին է: Մինչդեռ օգնության մեծ մասը տրամադրվում է Պաշտպանության դեպարտամենտի ծրագրերով:
Համբարյանի խոսքով՝ Պենտագոնի խողովակով տրամադրվող օգնությունը դադարեցնելու տարբեր ուղիներ կան, որոնցից մեկը «Ազատության Աջակցության Ակտի» հայտնի 907-րդ հոդվածը նորից ուժի մեջ մտցնելն է, մյուսը՝ կասեցնել ԱՄՆ օրենսդրության Զինված ուժերի մասին օրենքի 333-րդ հոդվածը, որը Պաշտպանության դեպարտամենտին լիազորում է գործընկերային հարաբերություններ զարգացնել օտար երկրների հետ՝ նրանց տրամադրելով ռազմական աջակցություն:
«Այդ փողերը տրամադրվում են Ադրբեջանի զինված ուժերին և նրանք օգտագործում են տրամադրված տեխնոլոգիաները, սպառազինությունը և ռազմամարզական կարողությունները հայերի դեմ: Միամտություն է կարծել, որ կարելի է Ադրբեջանին ռազմական կարողություններ տրամադրել, և նա չօգտագործի այդ կարողությունները հայերի դեմ: Այդպիսին է Ադրբեջանի գործելակերպը: Ինչ նրան տալիս ես՝ օգտագործում է հայերին սպանելու համար»,- բացատրեց Արամ Համբարյանը:
Հայ Դատի հանձնախմբի վաշինգտոնյան գրասենյակի ղեկավարը դժվարանում է կանխատեսումներ անել՝ կհաջողվի՞, արդյոք, նորից ուժի մեջ մտցնել 907-րդ հոդվածը, թե ոչ, բայց խոստանում է, որ աշխատանքն այդ ուղղությամբ չի դադարելու:
«Ես վաղուց կանխատեսումներ չեմ անում, բայց դա մեր նպատակն է, և մենք օրուգիշեր աշխատում ենք այդ ուղղությամբ»,- շեշտեց Արամ Համբարյանը:
ԱՄՆ օրենսդրության Զինված ուժերի մասին օրենքի 333-րդ հոդվածը (10 USC § 333)լիազորում է Պաշտպանության դեպարտամենտին ռազմամարզական և սպառազինման աջակցության ծրագրեր իրականացնել մեկ և ավելի օտար երկրների հետ: Այս հոդվածի շրջանակում Պենտագոնը «գործընկերային կարողությունների զարգացման» ծրագրեր է իրականացնում: Հենց այդ ծրագրի շրջանակում է Պենտագոնը Ադրբեջանին տրամադրում ամերիկյան ռազմական օգնության առյուծի բաժինը:
Հուլիսի 28-ին ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը ձայների ճնշող մեծամասնությամբ ընդունել է Կոնգրեսի հայկական հարցերի հանձնախմբի համանախագահ դեմոկրատ Ֆրենկ Փալոնի ներկայացրած երկկուսակցական ուղղումը (#PalloneAmendment) 2022 թ. բյուջեով նախատեսված արտաքին օգնության մեջ փոփոխություններ անելու և Ադրբեջանին ֆինանսական և ռազմամարզական աջակցության տեսքով հատկացվող ռազմական օգնությունը սահմանափակելու մասին: Այս մասին հայտնել է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը՝ ընդգծելով, որ Փալոնի ուղղումը վայելում է Հայ Դատի հանձնախմբի աջակցությունը:
Կոնգրեսական Ֆրենկ Փալոնը իր ելույթում ասել է, որ առաջարկված ուղղման ընդունումը ցույց կտա, որ Վաշինգտոնը վճռականորեն դատապարտում է Բաքվի բռնապետական ռեժիմը, որը սպառնում է տարածաշրջանի անվտանգությանը, հատկապես երբ այդ ագրեսիան ուղղված է երիտասարդ ժողովրդավարության՝ Հայաստանի Հանրապետության դեմ:
Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումբը հայտարարել է, որ Ներկայացուցիչների պալատի քվեարկությունը հզոր ազդանշան է ուղարկում Ադրբեջանի ալիևյան դիկտատորական ռեժիմին, որ նրանց շարունակվող ագրեսիան Հայաստանի և Արցախի դեմ չի պարգևատրվելու ԱՄՆ հարկատուների կողմից ֆինանսավորվող ռազմական օգնությամբ:
Կոնգրեսի կողմից 1992 թվականին ընդունված «Ազատության Աջակցության Ակտի» այսպես կոչված «907 հատվածը» (Section 907), որն ավելի շատ հայտնի է իբրև 907-րդ հոդված կամ 907-րդ բանաձև, արգելում էր ԱՄՆ կառավարությանը ուղղակի աջակցություն ցուցաբերել Ադրբեջանին այնքան ժամանակ, քանի դեռ Ադրբեջանը չի դադարեցրել Հայաստանի շրջափակումը և ուժի այլ կիրառումները Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ: 2001 թ. սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչությունից հետո, սակայն, նախագահ Ջորջ Բուշը Միացյալ Նահանգների անվտանգությանը սպառնացող անմիջական վտանգի առկայության հիմքով դիմեց Սենատին՝ խնդրելով ժամանակավորապես չեղարկել 907-րդ հոդվածը և Ադրբեջանին ահաբեկչության դեմ պայքարի շրջանակում օժանդակելու հնարավորություն տալ: Այդ ժամանակներից սկսած 907-րդ հոդվածի շրջանցումը շարունակվել է իներցիայի ուժով:
Քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանի տվյալներով՝ վերջին երեք տարում Բաքուն մոտ 100 մլն դոլարի ռազմական օգնություն է ստացել Վաշինգտոնից:

Алиев не может вести дела с США как ранее: решение Палаты представителей - первый мессидж Вашингтона
Алиев не может вести дела с США как ранее: решение Палаты представителей - первый
мессидж Вашингтона
Поправка конгрессмена США Фрэнка Паллона стала первым мессиджем Вашингтона о прекращении части военной помощи Азербайджану и о том, что он уже не сможет вести дела с Соединенными Штатами так, как привык ранее.
Такое мнение в беседе с «Арменпресс» выразил исполнительный директор Армянского национального комитета Америки Арам Амбарян, напомнив, что президент Джо Байден еще во время предвыборной кампании обещал прекратить военную помощь Азербайджану.
«Сейчас, спустя несколько месяцев после избрания Байдена, Конгресс впервые имел возможность публично принять решение, и конгрессмены четко показали, что хотят сократить предоставляемую Азербайджану помощь. Примечательно, что никто из членов Конгресса не поддержал Азербайджан, и никто не поддержал  программу оказания ему военной помощи», - прокомментировал Арам Амбарян, отметив, что представители Палаты в подавляющем большинстве проголосовали «за», поскольку и им, и рядовым американцам непонятно, «почему американцы должны отправлять деньги и военную помощь миллиардеру, насильнику, расисту, ведущему антиармянство Алиеву».
По словам Амбаряна, конгрессмены дали очень четкий и ясный ответ на этот вопрос, сказав, «давайте прекратим военную помощь Азербайджану».
Теперь комиссия Ай-Дат и сторонники армян приложат усилия, чтобы поправка Фрэнка Паллона была утверждена и в Сенате - в Верхней палате американского Парламента.
Но совершенно очевидно, что военная помощь Азербайджану, которая будет прекращена из-за дополнения, предложенного Паллоне, является лишь небольшой частью военной помощи Азербайджану. По словам Арама Амбаряна, это около нескольких миллионов долларов. Однако большую часть помощи оказывают программы Министерства обороны.
По словам Амбаряна, существуют различные способы остановить помощь, предоставляемую через Пентагон, один из которых - восстановить известную статью 907 Закона о поддержке свободы, другой - приостановить действие статьи 333 Закона о вооруженных силах США, который уполномочивает Министерство обороны налаживать партнерские отношения, развивать отношения с зарубежными странами, оказывая им военную помощь.
«Эти деньги предоставляются Вооруженным силам Азербайджана, они используют предоставленные технологии, оружие, военный потенциал против армян. Наивно думать, что Азербайджану можно предоставить военный потенциал, и он не станет использовать эти возможности против армян. Так действует Азербайджан. «Все, что вы ему дадите, он использует для убийства армян», - пояснил Арам Амбарян.
Глава вашингтонского бюро Армянского национального комитета затрудняется предсказать, вступит ли 907-я статья в силу снова, но обещает, что работа в этом направлении не прекратится.
«Я давно не делаю прогнозов, но это наша цель, мы работаем в этом направлении днем и ночью», - подчеркнул Арам Амбарян.
Статья 333 Закона о вооруженных силах США (10 USC § 333) уполномочивает Министерство обороны проводить программы военной помощи более чем с одной зарубежной страной. Согласно этой статье, Пентагон реализует программы «наращивания партнерского потенциала». Именно в этих рамках Пентагон предоставляет Азербайджану львиную долю военной помощи США.
28 июля Палата представителей США подавляющим большинством голосов приняла двухпартийную поправку (#PalloneAmendment), внесенную демократом Фрэнком Паллоне, предусматривающую изменения в статье внешнего содействия бюджета 2022 года, чтобы ограничить военную помощь, предоставляемую Азербайджану в финансовом и в военном виде. Об этом заявил Армянский национальный комитет Америки, подчеркнув, что поправка Паллоне пользуется поддержкой Армянского национального комитета.
В своем выступлении конгрессмен Фрэнк Паллоне сказал, что принятие предложенной поправки покажет, что Вашингтон решительно осуждает диктаторский режим в Баку, который угрожает безопасности региона, особенно когда эта агрессия направлена против молодой демократии, Республики Армения.
Армянский национальный комитет Америки заявил, что голосование в Палате представителей посылает мощный сигнал алиевскому диктаторскому режиму Азербайджана о том, что продолжающаяся агрессия против Армении и Арцаха не будет обеспечиваться военной помощью, финансируемой налогоплательщиками США.
Так называемая «часть 907» акта о поддержке свободы, принятого Конгрессом в 1992 году (Section 907), более известная как 907-я статья или 907-я резолюция, запрещала правительству США оказывать прямое содействие Азербайджану до тех пор, пока Азербайджан не прекратит блокаду Армении и другие применения силы в отношении Армении и Нагорного Карабаха. Однако после терактов 11 сентября президент Джордж Буш обратился к Сенату с просьбой временно отменить 907-ю статью и предоставить Азербайджану возможность содействия в рамках борьбы с терроризмом.
По данным политолога Сурена Саркисяна, за последние три года Баку получил от Вашингтона военную помощь почти на $ 100 млн.