Ադրբեջանի կողմից ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն ուղղված գործողությունների դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ
Ադրբեջանի կողմից ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն ուղղված
գործողությունների դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի կողմից ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն ուղղված գործողություններ, ազգային, ռասայական կամ կրոնական ատելության շարժառիթով սպանություն կատարելու դեպքի առթիվ զինվորական դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ, որը վարույթ է ընդունել ՀՀ քննչական կոմիտեն:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ քննչական կոմիտեն այս մասին հաղորդագրություն է տարածել:
«2021թ. հուլիսի 28-ին` ժամը 03:30-ից 03:50-ի սահմաններում, ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը խախտելու դիտավորությամբ, ՀՀ տարածքի մասն առանձնացնելու և զավթելու նպատակով, Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի մի խումբ զինծառայողներ, ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս և Գեղամասար համայնքների վարչական տարածքներում գտնվող Վերին Շորժա և Սոթք բնակավայրերի սահմանային հատվածում, բռնություն են գործադրել պահպանություն իրականացնող ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողների նկատմամբ, որի ընթացքում երկու կամ ավելի անձանց սպանելու դիտավորությամբ, ազգային, ռասսայական կամ կրոնական ատելության կամ կրոնական մոլեռանդության շարժառիթով, հրետանային և հրաձգային միջոցներից կրակ են արձակել ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողների ուղղությամբ, գրավել են պահպանվող հենակետերից մեկը, որի հետևանքով ՀՀ ՊՆ N զորամասի զինծառայող, ավագ լեյտենանտ Հայկ Հովհաննեսի Գևորգյանը, պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ, շարքայիններ Դավիթ Գառնիկի Քոչարյանը  և  Կորյուն Արայիկի Հարությունյանը  ստացած հրազենային և բեկորային մարմնական վնասվածքներից մահացել են, իսկ պարտադիր ժամկետային հինգ զինծառայողներ, շարքայիններ ստացել են տարբեր աստիճանի հրազենային, բեկորային մարմնական վնասվածքներ:
Դեպքի առթիվ Սևանի կայազորի զինվորական դատախազությունում ՀՀ քրեական 300.2-րդ հոդվածով և 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 7-րդ և 13-րդ կետերով հարուցված քրեական գործն ընդունվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հինգերորդ կայազորային քննչական բաժնի վարույթ և ձեռնարկվում է նախաքննություն»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

По факту нарушения территориальной целостности Армении Азербайджаном возбуждено уголовное дело
В Военной прокуратуре по факту действий Азербайджана, направленных на нарушение территориальной целостности Республики Армения, а также убийства на почве национальной, расовой или религиозной ненависти возбуждено уголовное дело, ведение дела возложено на Следственный комитет РА.
Как передает Арменпресс, сообщение об этом распространила Следственная комиссия.
“28 июля 2021 года около 03:30 - 03:50 группа военнослужащих Вооруженных сил Азербайджанской Республики намеренно нарушила территориальную целостность Республики Армения с целью отделения и оккупации части территории. В приграничной зоне населенных пунктов Верин Шоржа - Сотк в отношении военнослужащих ВС РА было применено насилие. Была захвачена одна из позиций, в результате обстрела из артиллерийских и стрелковых орудий погибли военнослужащий N-ской воинской части, старший лейтенант Айк Ованнесович Геворкян, военнослужащие срочной службы, рядовые Давид Гарникович Кочарян и Корьюн Араикович Арутюнян, получившие огнестрельные и осколочные ранения. Пятеро военнослужащих срочной службы  получили огнестрельные и осколочные ранения разной степени тяжести.
В связи с происшествием уголовное дело, возбужденное Уголовной прокуратурой РА по статье 300.2, части 2 статьи 104, пунктам 1, 7 и 13 Управления уголовного розыска РА, было принято Следственным отделом Пятого гарнизона Следственного управления РА. Ведется предварительное следствие”, - говорится в сообщении.