Վրաստանում կորոնավիրուսի «դելտա պլյուս» հիմնամանրէով վարակման երկու դեպք է հայտնաբերվել
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանում հայտնաբերվել է կորոնավիրուսի նոր՝ «դելտա պլյուս» հիմնամանրէով վարակման երկու դեպք: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Новости-Грузия» պորտալին, այս մասին հայտնել է Վրաստանի Հիվանդությունների վերահսկման և հանրային առողջության ազգային կենտրոնի ղեկավար Ամիրան Գամկրելիձեն:
Պորտալը նշում է, որ «դելտա պլյուսը» առաջին անգամ Հնդկաստանում 2020 թ. հոկտեմբերին հայտնաբերված «դելտա» հիմնամանրէի նոր տեսակն է: «Դելտա պլյուսի» հայտնաբերման մասին առաջին անգամ հայտարարել են Մեծ Բրիտանիայում:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը կարծում է, որ այս հիմնամանրէն կրկնակի անգամ ավելի հեշտ է տարածվում, քան «դասական»՝ չինական հիմնամանրէն, որից սկսվել է համավարակը:
Վրաստանում ներկայումս վարակվածների մինչեւ 50 տոկոսը վարակված են «հնդկական հիմնամանրէով»: Դրա տարածումը սկսվել է մայիսին։
Վարակվածների մյուս կեսը վարակված է  կորոնավիրուսի «բրիտանական հիմնամանրէով", որը Վրաստանում հայտնվել է փետրվարի վերջին:
Համաճարակաբանները կանխատեսում են, որ մոտ ժամանակներս «հնդկական հիմնամանրէն» ամբողջությամբ կփոխարինի «բրիտանականին»:

В Грузии выявлено двое зараженных новым штаммом «Дельта плюс»
В Грузии выявлено два случая заражения новым штаммом коронавируса «Дельта плюс». Как сообщает Арменпресс со ссылкой на «Новости-Грузия», об этом сегодня на брифинге заявил глава Национального центра по контролю заболеваний и общественного здоровья Грузии Амиран Гамкрелидзе.
Впервые о штамме «Дельта плюс» сообщили в Великобритании в июне этого года.  Государственное агентство здравоохранения Public Health England отмечало, что в Индии им заражались еще в конце апреля.
«Дельта плюс» — это новый вариант так называемого штамма «Дельта» (индийский штамм), который впервые обнаружили в Индии в октябре 2020 года.
Всмирная организация здравоохранения считает этот штамм вдвое более заразным, чем «классический»  китайский штамм, с которого началась пандемия.
Специалисты отмечают, что в отличие от обычного «Дельта штамма», модификацию «Дельта плюс» позволяет вирусу быстрее связываться с клетками легких человека.
В Грузии в настоящее время до 50% инфицированных заражены «индийским штаммом». Его распространение началось в мае.
Другая половина зараженных инфицированы «британским штаммом коронавируса», который появился в Грузии в конце февраля.