Մեր ապագան ուժեղ Հայաստան կառուցելն է. ՀՀ նախագահը հանդիպել է Ճապոնիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ
Մեր ապագան ուժեղ Հայաստան կառուցելն է. ՀՀ նախագահը հանդիպել է Ճապոնիայի
հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիա աշխատանքային այցի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Ճապոնիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Հանրապետության նախագահը մասնավորապես խոսել է Ճապոնիա այցի նպատակների, ուժեղ երկիր կառուցելու և այդ գործում սփյուռքի դերի, ինչպես նաև պատերազմի հետևանքների ու քաղած դասերի մասին:
«Պատերազմի հսկայական դժվարությունները կարող ենք նկարագրել մեկ բառով, որը կոչվում է ճգնաժամ: Ճգնաժամ է, քանի որ հազարավոր երիտասարդ կյանքեր ենք կորցրել, շատ երիտասարդներ կորցրել են իրենց առողջությունը, կա բարոյահոգեբանական ճգնաժամ է, քանի որ պատերազմում տանուլ տալը դժվար է հոգեբանորեն՝ մանավանդ մի ժողովրդի համար, որը սրանից 26 տարի առաջ պատերազմում հաղթել էր,- ասել է նախագահը:- Պետք է սովորել ասել ճշմարտությունը՝ ինչքան էլ այն դառը լինի, քանի որ, երբ ճշմարտություն ես ասում, հաջորդ քայլով պետք է պատրաստ լինես խնդիրները լուծել: Լուծելը հեշտ չի լինելու, որովհետև տարիներ են պետք»:
Նախագահը նշել է, որ պարտությունը պետք է դաս լինի բոլորիս համար՝ սկսած Հանրապետության նախագահից, կառավարությունից, Ազգային ժողովից, մինչև շարքային քաղաքացի: «Իսկ դասերը բազմաթիվ են: Առաջինի մասին ասացի՝ պետք է իրականության հետ ապրենք: Մյուս եզրակացությունն այն է, որ ցանկացած պետություն, ի վերջո, իր ապագան կառուցում է՝ հենվելով իր առավելությունների վրա: Իսկ մեր հիմնական ռեսուրսը մարդիկ են: Այստեղ մենք առավելություն ունենք, որովհետև ունենք Սփյուռք. Ռուսաստանում, Միացյալ Նահանգներում, Ֆրանսիայում, ողջ աշխարհում մեծ թվով հայեր են ապրում, և դա հսկայական առավելություն է,-ընդգծել է նախագահ Սարգսյանը:- Հայրենակիցներ ունենք, որոնք կրթում են, կրթվում են, զարգանում, փորձառություն են ձեռք բերում, հետո այդ ամենը կարող են բերել Հայաստան, բայց մենք արգելքներ ենք դնում: Իսկ 21-րդ դարն, ի վերջո, չի լինելու բնական ռեսուրսների դար: Աշխարհի ամենամեծ ընկերությունները վաղուց արդեն ոչ թե նավթային, այլ տեխնոլոգիական ընկերություններն են»:
Նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է, որ մեր ապագան ուժեղ Հայաստան կառուցելն է, իսկ դրա համար նախ և առաջ պետք է օգտագործել մեր առավելությունը՝ մարդկային ռեսուրսը: Խոսելով Սփյուռքի ներուժը հօգուտ երկրի զարգացման օգտագործելու կարևորության մասին՝ նախագահ Սարգսյանը դրա հիմնական ուղիներից մեկը համարել է սահմանադրական փոփոխությունները: «Ամեն ինչ պետք է անենք, որպեսզի ցանկացած հայ, անկախ նրանից, թե որտեղ է ապրում, հնարավորություն ունենա իր ցանկությամբ ծառայել հայրենիքին, և որևէ պատնեշ չպետք է լինի»:
Ընդգծելով, որ ուժեղ Հայաստանը նաև տեխնոլոգիապես զարգացած Հայաստանն է, նախագահն ասել է, որ մեր բոլորի ուղղվածությունը պետք է լինի դեպի ապագա. «Իսկ ապագան ոչ թե սովորական ծրագրավորումն է, այլ՝ արհեստական բանականությունը, ոչ թե սովորական կենսաբանությունն է, այլ՝ կենսատեխնոլոգիաներն են»: Նախագահը նշել է, որ Ճապոնիա այցի նպատակներից մեկն էլ տեխնոլոգիական ոլորտում համաշխարհային առաջատար ընկերությունների հետ հանդիպումներն են. «Հայաստանն ու Ճապոնիան կարող են աշխատել իրար հետ հատկապես բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում: Հույս ունեմ, որ ճապոնական ընկերությունները կմասնակցեն Հայաստանի տեխնոլոգիական զարգացման գործընթացին»:
Խոսելով զարգացած երկիր ունենալու տեսլականի մասին՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է. «Մենք, ինչպես ցանկացած պետություն, հաջողության հասնելու միայն մեկ ձև ունենք՝ կառուցել իրական ուժեղ պետություն: Այսինքն՝ նախ ունենանք պետականության գաղափարը մեզնից յուրաքանչյուրի սրտում ու մտքում, լինենք պետականամետ մարդիկ: Ուժեղ պետություն նաև նշանակում է՝ պետություն, որը փոքր ռեսուրսներով կարողանում է մեծ հաջողության հասնել, այսինքն՝ կարգապահ է, ունի տեսլական, գիտի՝ ուր է գնում: Եվ քանի որ փոքր երկիր է՝ այդ տեսլականը սովորական չի կարող լինել, այն պետք է վերածվի առաքելության: Երբ փոքր ես, բոլոր ուժերդ պետք է կարողանաս համախմբել, որպեսզի հարվածիդ ուժը մեծ լինի: Փոքր պետությունը դա կարող է անել, և աշխարհում այդպիսի օրինակները բազմաթիվ են»:
Նախագահ Սարգսյանը պատասխանել է նաև հանդիպման մասնակիցների հարցերին, որոնք մասնավորապես վերաբերել են ներքաղաքական իրավիճակին, արտաքին քաղաքականությանը, երիտասարդներին հայրենիքում պահելու խնդրին:
Հանդիպման ավարտին հաջողություններ մաղթելով մասնակիցներին՝ նախագահը նշել է. «Ուզում եմ հուսալ, որ ապագայում ձեզնից յուրաքանչյուրը Հայաստանի մասին կսկսի մտածել՝ որպես երկրի, որտեղ ինքն իրեն ապահով է զգում, որի հետ կապում է իր ու իր երեխաների ապագան»:

Наше будущее - строительство сильной Армении: президент встретился с представителями армянской общины Японии
Наше будущее - строительство сильной Армении: президент встретился с
представителями армянской общины Японии
В рамках рабочего визита в Японию Президент Республики Армен Саркисян встретился с представителями армянской общины Японии.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, Армен Саркисян, в частности, говорил о целях визита в Японию, о выстраивании сильной сраны и роли диаспоры в этом деле, а также о последствиях войны и извлечённых уроках.
"Громадные трудности войны мы можем описать одним словом, которое называется кризис. Кризис, потому что мы потеряли тысячи молодых жизней, многие молодые люди утратили своё здоровье, есть морально-психологический кризис, поскольку поражение в войне тяжело психологически, особенно для такого народа, который 26 лет назад победил в войне, - сказал Президент. - Нужно научиться говорить правду, сколь бы горькой она ни была, поскольку, когда ты говоришь правду, следующим шагом ты должен быть готов к решению проблем. Решение не будет простым, потому что нужны годы".
Президент отметил, что поражение должно стать уроком для всех нас, начиная от Президента Республики, Правительства, Национального Собрания, до рядового гражданина. "А уроки многочисленны. О первом я сказал - нам нужно жить с реальностью. Другой вывод состоит в том, что любое государство, в конце концов, строит своё будущее, опираясь на свои преимущества. А наш основной ресурс - это люди. Здесь у нас есть преимущество, потому что у нас есть Диаспора: в России, в Соединённых Штатах, во Франции. Во всём мире живёт большое число армян, и это громадное преимущество, - подчеркнул Президент Саркисян. - У нас есть соотечественники, которые обучают, обучаются, развиваются, обретают опыт, потом всё это могут привезти в Армению, но мы ставим препятствия. А 21-ый век, в конце концов, не будет веком природных ресурсов. Самые большие компании мира - это уже давно не нефтяные, а технологические компании".
Президент Саркисян подчеркнул, что наше будущее - это строительство сильной Армении, а для этого, прежде всего, нужно использовать наше преимущество - человеческий ресурс. Говоря о важности использования потенциала Диаспоры на пользу развитию страны, Президент Саркисян счёл одним из основных путей достижения этого конституционные изменения. "Мы должны сделать всё, чтобы любой армянин, независимо от того, где он живёт, имел возможность по своему желанию служить Отечеству, и не должно быть никаких преград".
Подчеркнув, что сильная Армения это также технологически развитая Армения, Президент сказал, что нацеленность всех нас должна быть на будущее: "А будущее, это не просто обычное программирование, а искусственный интеллект, не обычная биология, а биотехнологии". Президент отметил, что одной из целей визита в Японию были встречи с ведущими мировыми компаниями в технологической сфере. "Армения и Япония могут работать друг с другом, особенно, в сфере высоких технологий. Надеюсь, что японские компании примут участие в процессах технологического развития Армении", - сказал Президент.
Говоря о том, каково его видение развитой страны, Президент Саркисян отметил: "У нас, как и у любого государства, есть только один способ добиться успеха - строить истинно сильное государство. То есть, нужно прежде всего иметь идею государственности в сердце и мысли каждого из нас, быть людьми настроенными на государство. Сильное государство - это также означает государство, которое малыми ресурсами может достигать больших успехов, то есть быть дисциплинированным, иметь видение, знать, куда идёт. И поскольку мы маленькая страна, это видение не может быть обычным, оно должно превратиться в миссию. Когда ты мал, все свои силы ты должен суметь сплотить, чтобы сила твоего удара была велика. Малое государство может это сделать, и в мире таких примеров множество".
Президент Саркисян ответил также на вопросы участников встречи, которые, в частности, касались внутриполитической ситуации, внешней политики, проблемы удержания молодых людей на родине.
В конце встречи, пожелав успехов участникам, Президент сказал: "Хочу надеяться, что в будущем каждый из вас начнёт думать об Армении, как о стране, где он чувствует себя в безопасности, с которой связывает своё будущее и будущее своих детей".