Չժենչժոուում հեղեղման հետեւանքով զոհվածների թիվը հասել Է 25-ի
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առնվազն 25 մարդ Է զոհվել հեղեղումների պատճառով ՉԺՀ-ի Հենանի կենտրոնական նահանգի Չժենչժոու քաղաքում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենիպրես»-ը, տեղի իշխանությունները հուլիսի 21-ին հայտնել են մամուլի ասուլիսում, որը հեռարձակել Է «Սինհուա» գործակալությունը: Նախնական տվյալներով՝ յոթ մարդ համարվում Է անհայտ կորած:՛ Հուլիսի 16-ից հորդառատ անձրեւների եւ հեղեղումների պատճաով տուժել Է Հենանի նահանգի 1,24 միլիոն բնակիչ:
Հուլիսի 21-ն կայացած ճեպազրույցում ՉԺՀ-ի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Չժաո Լիցզյանը հայտնել Է, որ ՉԺՀ-ի իշխանությունները տեղեկատվություն չեն ստացել տարերային աղետի հետեւանքով զոհվածների եւ տուժածների թվում օտարերկրացի քաղաքացիների մասին: Հենանի նահանգում մի քանի օր շարունակվող տեղատարափ անձրեւների պատճառով սկսվել են հորդացումներ:
Հուլիսի 20-ին նահանգի վարչական կենտրոնի՝ Չժենչժոուի մետրոյի թունելում գնացքը ջրով լցվելու հետեւանքով զոհվել Է 12 մարդ, ես հինգը՝ տուժել: Չժենչժոուից արեւելք ընկած Գունյի քաղաքի իշխանությունները հայտնել են չորս զոհվածների մասին: Քաղաքի ամբարտակներից մեկի ճեղքման պատճառով տեղի իշխանությունները սահմանել են արտակարգ իրավիճակի արձագանքման առաջին մակարդակ, իսկ ՉԺՀ-ի արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը սպառնալիքի մակարդակը երրորդից բարձրացել Է մինչեւ երկրորդ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Число погибших в результате наводнения в Чжэнчжоу возросло до 25
Не менее 25 человек погибли из-за наводнений в китайском городе Чжэнчжоу центральной провинции КНР Хэнань. Об этом в среду сообщили местные власти на пресс-конференции, которую транслирует агентство "Синьхуа".
По предварительным данным, семь человек числятся пропавшими без вести. Из-за обильных ливней и наводнений с 16 июля пострадали 1,24 млн жителей провинции Хэнань.
В среду на брифинге официальный представитель МИД КНР Чжао Лицзянь сообщил, что власти КНР не получали информации об иностранных гражданах среди погибших и пострадавших в результате стихийного бедствия,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Из-за продолжавшихся несколько дней ливней в провинции Хэнань начались паводки. Во вторник в результате затопления поезда в тоннеле метро административного центра провинции - города Чжэнчжоу - погибли 12 человек, еще пять пострадали. Власти города Гунъи к западу от Чжэнчжоу сообщили о четырех погибших.
Из-за прорыва плотины на одном из водохранилищ города власти провинции ввели первый уровень реагирования на чрезвычайную ситуацию, а МЧС КНР повысило национальный уровень угрозы с третьего до второго.