Կառլեն Մարգարյանը պատվով է ներկայացրել Հայաստանը «Սլավյանսկի բազար» միջազգային մրցույթում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Սլավյանսկի բազար» մանկական կատարողների միջազգային մրցույթում Հայաստանը ներկայացրել է 12-ամյա Կառլեն Մարգարյանը, որի կատարումները հուզել են հանդիսատեսին:
«Սլավյանսկի բազար» ամենամյա մրցույթ-փառատոնը, որն այս տարի տոնում էր 30-ամյակը, 2021-ի մրցույթի արդյունքներն ամփոփել է հուլիսի 19-ին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  մրցույթի հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Վրեժ Կիրակոսյանը նշել է, որ մրցույթը, թեև համավարակի պայմաններում, բայց կազմակերպված է եղել շատ բարձր մակարդակով։
«Արդեն ասել ենք, որ այս տարի Հայաստանը մասնակցում էր միայն փոքրերի մրցույթում, որտեղ հանդես եկավ «Տրիո» ստուդիոյի սան Կառլեն Մարգարյանը։ Երևանում մենք երկար ու բավականին լուրջ աշխատանք ենք տարել Կառլենի հետ։ Նրա հետ վոկալային աշխատանք է կատարել երգչուհի Անահիտ Շահբազյանը:  Ամեն ինչ գեղեցիկ ու ճիշտ  է մատուցվել։  Ես, որպես պատվիրակության ղեկավար և «Սլավյանսկի բազար»-ում  երկար տարիների ներկայացուցիչ, կասեմ, որ Կառլենը փայլուն ելույթ է ունեցել։ Առաջին օրը անգամ հուզվել ենք  «Հայաստան» ստեղծագործության կատարման ժամանակ»,-պատմում է Կիրակոսյանը:
Նրա խոսքով՝ ընկճված չեն զգում, քանի որ ունեցել են փայլուն ելույթներ և ոչ մի ձախողում։
«Մեր տղան պատվով կատարել է բոլոր խնդիրները։ Շնորհակալություն եմ ուզում հայտնել «Տրիո» ստուդիոյին, իմ լավ ընկերներ Գրիգոր Դանիելյանին և Հռիփսիմե Ելինյանին»,-շեշտում է Կիրակոսյանն ու հավելում, որ դեռ շատ ենք լսելու Կառլենի մասին, քանի որ նա  մեծ ապագա ունեցող արտիստ է։
Երգչուհի, Կառլեն Մարգարյանի վոկալի ուսուցչուհի Անահիտ Շահբազյանի վստահեցմամբ՝ Հայաստանի մասնակիցը երկու մրցութային օրերին ներկայացել է պատվով և  գերազանց։
«11  տարի առաջ ես եմ մասնակցել այս մրցույթին, իսկ 11 տարի անց արդեն իմ աշակերտին՝ «Տրիո» ստուդիայի սան Կառլեն Մարգարյանին ներկայացրի։ Հրաշալի զգացողություններով գնացինք, այնպիսի ապրումներ եմ ունեցել Կառլենի ելույթների ժամանակ, որ կարծես ես երգեի: Դժգոհ եմ արդյունքներից, որովհետև մրցույթի բոլոր պահանջներին համապատասխան պատրաստված, գեղեցիկ, բարձր որակի ելույթ ենք ունեցել, բայց մրցութային տեղ չենք զբաղեցրել: Կառլենը պարզապես դարձավ դափնեկիր։ Ինձ համար դա էր ցավալին, դժվար էր ընկալել։ Հետո փորձեցինք հասկանալ, որ այստեղ քաղաքական կողմ կար, և հենց այդպես էլ դատել էին երեխաներին։ Այս տարին միակն էր, որ երեխաների միավորների հետ կապված շատ անարդարություններ եղան: Իհարկե, կային արժանի մասնակիցներ, որոնք մրցանակակիր դարձան, սակայն Կառլենին ոչինչ չտալն աբսուրդ էր։ Անպայման մեզ հետ բերելու ենք նրա ելույթները և կցուցադրենք հեռուստաընկերություններից մեկով, որպեսզի հայ հանրությունն էլ տեսնի, թե մեր տղան որքան փայլուն է երգել և որքան ճիշտ կլիներ, եթե նա լիներ մրցանակակիրների շարքում»,-ընդգծում է նա:
Անահիտ Շահբազյանը ևս մեկ անգամ նշում է, որ պատվով են ներկայացել, բոլորը Հայաստանի մասնակցի մասին են խոսել, նշել, որ նա ուժեղ է:
«Շեշտեմ, որ սա Կառլենի կյանքում ամենամեծ բեմերից մեկն էր և ամենաառաջին մրցույթն էր։ Շնորհավորում եմ Կառլենին, նա  իսկապես հզոր, հրաշալի հայի պես պահեց իրեն, ինչը մեզ միայն պատիվ է բերում»,-եզրափակեց Շահբազյանը:

Карлен Маргарян достойно представил Армению на международном конкурсе «Славянский базар»
На Международном детском конкурсе «Славянский базар» Армению представлял 12-летний Карлен Маргарян, выступления которого не оставили публику безразличной.
Ежегодный конкурс-фестиваль «Славянский базар», отметивший в этом году свое 30-летие, 19 июля подвел итоги конкурса 2021 года.
Как сообщает «Арменпресс», руководитель армянской делегации конкурса Вреж Киракосян отметил, что конкурс был организован на очень высоком уровне даже в условиях пандемии.
«Мы уже говорили, что в этом году Армения участвовала только в детском конкурсе, на котором выступил воспитанник студии «Трио» Карлен Маргарян. В Ереване мы с Карленом провели достаточно серьезную работу. Вокалом с ним занималась певица Анаит Шахбазян. Все было представлено правильно  и красиво. Я, как руководитель делегации и уже многолетний представитель «Славянского базара», скажу, что Карлен выступил блестяще. В первый день, когда он исполнял песню «Айастан» мы даже расстроились», - рассказал Киракосян.
«Наш мальчик с честью выполнил все поставленные задачи. Хочу поблагодарить студию «Трио», моих хороших друзей Григора Даниеляна и Рипсиме Елинян», - подчеркнул Киракосян и добавил, что мы еще услышим о Карлене, потому что он артист с большим будущим.
По словам певицы, преподавателя вокала Карлена Маргаряна Анаит Шахбазян, армянский участник оба дня конкурса выступил с честью и с мастерством.
«11 лет назад я сама участвовала в этом конкурсе, а 11 лет спустя представила там своего ученика Карлена Маргаряна, воспитанника студии «Трио». Мы поехали туда в хорошем настроении, во время выступлений Карлена мне казалось, что это я пою. Я недовольна результатами, потому что у нас было красивое, качественное выступление, подготовленное в соответствии со всеми требованиями конкурса, но мы не заняли конкурсного места. Карлен стал лишь лауреатом. Мне это трудно понять. Потом мы поняли, что и здесь замешана политика, так оценивали даже детей. Этот было впервые, чтобы было так много несправедливости, связанной с баллами детей. Конечно, были достойные участники, которые заняли призовые места, но было абсурдно ничего не дать Карлену. Мы обязательно привезем с собой его выступления, покажем их на одном из телеканалов, чтобы армянская общественность увидела, как блестяще пел наш мальчик, как было бы правильно, если бы и он был среди победителей», - подчеркивает она.
Анаит Шахбазян еще раз отмечает, что они проявили себя весьма достойно, все говорили об армянском участнике, отмечая, что он очень силен.
«Подчеркну, что это была одна из самых больших сцен в жизни Карлена, это был его первый конкурс. Поздравляю Карлена, он вел себя как действительно сильный, замечательный армянин, что для нас является большой честью», - заключила Шахбазян.