Հայաստանում կարանտինը 6 ամսով կերկարաձգվի
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում նախատեսվում է երկարաձգել կարանտինը, որը սահմանվել էր կառավարության որոշմամբ՝ կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարի շրջանակներում:
«Կարանտինի մասին որոշման նախագիծը շրջանառվել է, ՀՀ կառավարությունում է, և, կարծում եմ, որ  կարանտինի երկարաձգման որոշում կկայացվի: Ըստ իս՝ միանշանակ պետք է երկարացվի այն, որովհետև կարանտինի մասին որոշումը ստեղծում է մի գործիքակազմ, որը մեզ հնարավորություն է տալիս սահմանափակումների  խիստ կամ նվազ ծավալ կիրառել»,-շեշտեց նախարարի պաշտոնակատարը:
Նրա խոսքով՝ այս պահին ՀՀ սահմանը հատելիս ՊՇՌ թեստավորման մասին պահանջը սահմանվում է կարանտինի մասին որոշմամբ:
«Մենք հիմա չենք օգտագործում կարանտինի մասին որոշմամբ հնարավոր բոլոր  գործիքակազմը, բայց որոշ  բաղադրիչներ ժամանակի ընթացքում ճկուն  փոփոխվում են: Այո՛, վեց ամսով  այն կերկարաձգվի»,-շեշտեց Ավանեսյանը:
Հայաստանում կորոնավիրուսով պայմանավորված կարանտինը սահմանվել էր 2020 թվականի սեպտեմբերի 11-ից մինչև 2021 թվականի հունվարի 11-ը: Հունվարի 11-ից այն երկարաձգվել է մինչև 2021 թվականի հուլիսի 11-ը:

Armenia to extend coronavirus-related quarantine by another six months
YEREVAN, JULY 9, ARMENPRESS. Armenia is planning to extend the coronavirus-related quarantine by another six months, caretaker Minister of Healthcare Anahit Avanesyan told reporters today.
“The draft decision on the quarantine has been circulated, is currently in the government, and I think that there will be a decision to extend the quarantine. In my view, it must be definitely extended because that decision creates a set of tools which allows us to apply strict or less restrictions”, she said.
She informed that at this moment the PRC test requirement while crossing Armenia’s border is set by the decision on quarantine.
“We do not use all possible tools by the decision on quarantine now, but some components are changing in a flexible way during the time. Yes, it will be extended by six months”, the caretaker healthcare minister said.
Armenia lifted the coronavirus-related state of emergency on September 11, 2020 and replaced it with quarantine measures which allow the authorities to continue enforcing safety rules and restrictions. The quarantine regime was effective until January 11, 2021, however, it has been extended until July 11, 2021.