Հայաստանում կարանտինը 6 ամսով կերկարաձգվի
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում նախատեսվում է երկարաձգել կարանտինը, որը սահմանվել էր կառավարության որոշմամբ՝ կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարի շրջանակներում:
«Կարանտինի մասին որոշման նախագիծը շրջանառվել է, ՀՀ կառավարությունում է, և, կարծում եմ, որ  կարանտինի երկարաձգման որոշում կկայացվի: Ըստ իս՝ միանշանակ պետք է երկարացվի այն, որովհետև կարանտինի մասին որոշումը ստեղծում է մի գործիքակազմ, որը մեզ հնարավորություն է տալիս սահմանափակումների  խիստ կամ նվազ ծավալ կիրառել»,-շեշտեց նախարարի պաշտոնակատարը:
Նրա խոսքով՝ այս պահին ՀՀ սահմանը հատելիս ՊՇՌ թեստավորման մասին պահանջը սահմանվում է կարանտինի մասին որոշմամբ:
«Մենք հիմա չենք օգտագործում կարանտինի մասին որոշմամբ հնարավոր բոլոր  գործիքակազմը, բայց որոշ  բաղադրիչներ ժամանակի ընթացքում ճկուն  փոփոխվում են: Այո՛, վեց ամսով  այն կերկարաձգվի»,-շեշտեց Ավանեսյանը:
Հայաստանում կորոնավիրուսով պայմանավորված կարանտինը սահմանվել էր 2020 թվականի սեպտեմբերի 11-ից մինչև 2021 թվականի հունվարի 11-ը: Հունվարի 11-ից այն երկարաձգվել է մինչև 2021 թվականի հուլիսի 11-ը:

Карантин в Армении будет продлен на 6 месяцев
В Армении предполагается продление карантина, установленного постановлением правительства в рамках борьбы с эпидемией COVID-19.
«Проект решения о продлении карантина в обращении, он в правительстве, я думаю, что решение о продлении карантина будет принято. На мой взгляд, его обязательно нужно продлить, потому что решение о карантине создает инструментарий, который позволяет нам применять строгие или меньшие ограничения», - сказала и. о. министра.
По ее словам, на данный момент требование о проведении теста ПЦР при пересечении границы РА определено решением о карантине.
«В настоящее время мы не используем все инструменты решения о карантине, некоторые компоненты гибко меняются с течением времени. Да, он будет продлен еще на полгода», - подчеркнула Аванесян.
Согласно решению правительства Армении от 11 января, карантин, установленный с 11 сентября 2020 года по 11 января 2021 года, с целью снижения риска распространения эпидемии, был продлен до 11 июля 2021 года.