«Ջիվան ջան, սա նվագ չէ, այլ աղոթք…». եւ լռեց նվագի աշխարհահռչակ աղոթարարը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ/ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ես Ճապոնիայում երկու համերգ եմ ունեցել: Առաջին համերգը, որն անցկացվեց փակ դահլիճում, երկու մասից էր. սկզբում ելույթ ունեցավ Բրայան Ինոն, նա նվագեց, նրան բարձր ծափահարեցին, հետո ես բեմ դուրս եկա, նվագեցի, ու… լռություն: Մտածեցի՝ լավ, նոր եմ սկսել, բայց կես ժամ անցավ, ու էլի ոչ մի արձագանք, ոչ ոք ուշադրություն չի դարձնում: Սա ի՞նչ բան է: Ես այդքան վա՞տ եմ նվագում, գործիքի հե՞տ մի բան այնպես չէ: Հիսուն րոպե նվագում եմ, ոչ մի շարժում: Ավարտեցի: Լռություն է: Վեր կացա, գնացի, նորից ոչ մի բան: Ոչ մի ծափահարություն: Բայց հանկարծ կուլիսներից լսեցի, որ ծափահարում են: Իսկ ես նույնիսկ չէի ուզում դուրս գալ՝ նեղացել էի: Մեծ դժվարությամբ ստիպեցի ինձ վերադառնալ բեմ: Պարզվեց, որ ճապոնացիները երաժշտություն լսելիս չեն ծափահարում, որպեսզի չխանգարեն: Եվ երբ դուրս եկա, սկսվեց, տասը րոպե չէին ցանկանում բաց թողնել…»:
Ջիվան ԳԱՍՊԱՐՅԱՆ
Այդ նրանք՝ ցեղի ընտրյալ զավակներն են ազգը ներկայացնում աշխարհին ու քաղաքակիրթ մարդկությանը: Եվ նմանների հեռանալով ազգը մի պահ ասես որբության յուրօրինակ զգացողություն է ունենում: Այդպես է, քանզի ազգ-ընտանիքը ոգեղեն զորություն է առնում նրանցից, հպարտանում նրանցով եւ նրանց անունը ոսկետառում իր դարավոր հիշողության անկորնչելի մատյանում: Այդ անուններից է հայոց սրտախոս դուդուկի մեծանուն վարպետ Ջիվան Գասպարյանը, ով ի հավերժություն գնաց 93-ամյա տարիքում…
Նա, որ շուրջ 80 տարվա մասնագիտական գործունեության ընթացքում շրջել էր ողջ աշխարհով, տվել 20 հազարից ավելի համերգ, արժանացել 30-ից ավելի բարձր պարգեւների, երաժշտություն գրել 40 հնչեղ ֆիլմերի համար, մտերմիկ ընկերություն արել աշխարհահռչակ այնպիսի երաժիշտների ու կոմպոզիտորների հետ, ինչպիսիք են Ստինգը, Մայքլ Բրուքը, Բրայան Մեյը, Պիտեր Գաբրիելը, Լայոնել Ռիչին, Զուկերոն, շատ ուրիշներ, որոնց հետ համատեղ աշխատել է, վայելել պատկառելի հեղինակություն ու հարգանք: Իսկ մինչ վարպետի համաշխարհային հռչակը նրան ունկնդրել են երեւելի դեմքեր՝ չթաքցնելով իրենց հիացումը: Այսպես՝ 40-ական թվականների վերջին, երբ Գասպարյանին հրավիրել են ելույթ ունենալ միութենական հանրապետությունների վարպետների ստուգատեսում, եւ երբ հնչել է դուդուկը, Ստալինը նույնիսկ դադարել է ծխել ծխամորճը, ուշադիր լսել երաժշտին, իսկ համերգից հետո Ջիվանի մոտ զինվորական կեցվածքով մարդիկ են եկել: Դուդուկահարը վախեցել է, մտածել, որ երեւի չի սպասել առաջնորդի ծափահարություններին, դրա համար են եկել: Բայց պարզվել է, որ Ստալինին շատ է դուր եկել Գասպարյանի ելույթը, եւ նա որոշել է երաժշտին պարգեւատրել «Պոբեդա» ժամացույցով: Ջիվանն ուրախությամբ ընդունել է նվերը, բայց բառացիորեն հաջորդ օրը վաճառել այն. քաղցած ժամանակներ են եղել: Հետո տարիներ շարունակ ափսոսալու էր պատմական այդ մասունքը չպահելու համար…
Ջիվան Գասպարյանը նաեւ խորհրդային ժամանակներում է համերգային շրջագայություններով հանդես եկել աշխարհասփյուռ հայահոծ հանգրվաններում: Այդ համերգներից մեկի առիթով վարպետն հիշում է մեծն Վիլյամ Սարոյանին, գնահատանքի նրա ջերմ խոսքը. «Լսեց, թե ինչպես եմ դուդուկ նվագում, ելույթիցս հետո մոտեցավ ինձ եւ ասաց. «Ջիվան ջան, սա նվագ չէ, այլ աղոթք…»: Եվ գրողի այդ արտահայտությունը գրված է իմ ձայնապնակի վրա, որը թողարկվել է Մոսկվայում, 1982 թվականին»:
Անառարկելի է այն իրողությունը, որ ողջ աշխարհում հայկական ծիրանափողի համբավի տարածումը պայմանավորված է նաեւ Ջիվան Գասպարյան անզուգական երաժշտով: Տեղին է հիշատակել համաշխարհային ճանաչում վայելած մի քանի այնպիսի կինոնկարներ, որոնց երաժշտությունների ստեղծմանը մասնակցել է վիրտուոզ դուդուկահարը՝ «Քրիստոսի վերջին չարչարանքները», «Ռոնին», «Օնեգի», «Գլադիատոր», «Սիրանա», «Արյունոտ ադամանդ» (ԱՄՆ), «Ձյուն եւ մոխիր» (Ռուսաստան), տասնյակ ու տասնյակ այլ ֆիլմեր: Եզակի երեւույթ, երբ քո ազգային նվագարանն էկրաններից հնչում է մոլորակով մեկ…
Ջիվան Գասպարյանն իր պաշտած հայ հայրենիքի նվիրյալ զավակն էր, այդ հայրենիքը փառավորողներից ու նրա փառքերից մեկը. «Երեւանն իմ տունն է, Հայաստանն իմ երկիրն է, ինչպե՞ս կարող եմ լքել երկիրս… Ես ուզում եմ Երեւանը գեղեցիկ տեսնել, ինչպիսին եղել է անցյալում, որտեղ մարդիկ սիրել են միմյանց, հարգել: Ուզում եմ, որ ամեն ինչ ժպիտի մեջ լինի, մարդիկ արժանավայել կյանքով ապրեն, չլինեն աղքատներ, որպեսզի հայերն այլեւս չլքեն իրենց տները, չհեռանան երկրից, իսկ նրանք, ովքեր հեռացել են, վերադառնան: Քանի որ հայրենի հողը կատակ բան չէ, դա մոր նման է: Ես շատ եմ սիրում իմ Հայաստանը…»:
Եվ նա սիրեց Հայաստանը, սիրեց որդիական անխառն սիրով: Եվ փոխադարձաբար սիրվեց ու մնաց սիրված մինչեւ իր երկրային օրերի վախճանը: Եվ կմնա այդպիսին, քանի դեռ ապրել ու անվախճանորեն կապրի աստվածների ու հանճարների Նաիրյան երկիրը:
Բարի ճանապարհ դեպի երկնային թագավորություն, ծիրանափողի ասպետ, որ խոնարհաբար նվիրվեցիր քեզ ծնած ազգիդ…

«Дживан джан, это не музыка, это молитва»: и замолчал возносящий молитвы, известный всему миру
«У меня было два концерта в Японии. Первый концерт, который проходил в закрытом зале, состоял из двух частей. Вначале выступил Брайан Ино, он играл, ему громко аплодировали, потом на сцену вышел я, начал играть, и наступила тишина. Подумал, ну только начал, но прошло полчаса, и никто не реагировал, никакого внимания. Что это? Неужели, я так плохо играю? Что-то не так с инструментом? Играю пятьдесят минут, ничего. Я закончил. Та же тишина. Я встал, вышел, опять ничего. Никаких аплодисментов. Но внезапно, за кулисами, я услышал, как они стали аплодировать. Я и выходить не хотел, обиделся. С большим трудом заставил себя вернуться на сцену. Оказалось, что, японцы, когда слушают музыку, не аплодируют, чтобы не мешать. И когда я вышел, началось, они десять минут меня не отпускали».
Дживан Гаспарян
Такие избранные сыновья племени, представляют миру и всему цивилизованному человечеству нацию. И когда такие люди уходят, у нации на мгновение появляется необычное чувство сиротства. Это так, поскольку нация-семья обретает от них духовную силу, гордится ими и золотыми буквами заносит их имена в скрижаль своей многовековой памяти. Одним из таких сыновей был великий мастер дудука, поющего из глубины сердца, Дживан Гаспарян, ушедший в вечность в возрасте 93 лет ...
В течение своей творческой деятельности, почти 80 лет, он объездил весь мир, дал более 20 000 концертов, получил более 30 наград, записал музыку к 40 художественным фильмам и подружился со всемирно известными музыкантами и композиторами, такими как Стинг и Майкл Брук, Брайан Мэй, Питер Гэбриэль, Лайонел Ричи и многие другие, с которыми он работал и пользовался большим авторитетом и уважением. Видные деятели прислушивались к мастеру и до его мировой известности, не скрывая своего восхищения. Так, в конце 1940-х годов, когда Гаспаряна пригласили выступить на конкурсе мастеров союзных республик, и когда прозвучал дудук, Сталин даже перестал курить свою трубку, внимательно слушал музыканта, и после концерта к Дживану подошли люди в военной форме. Он испугался, подумав, что, наверное, он не дождался аплодисментов вождя, поэтому они и пришли. Но оказалось, что Сталину очень понравилось выступление Гаспаряна, и он решил наградить музыканта часами «Победа». Дживан с радостью принял подарок, но продал его буквально на следующий день. Были голодные времена. Потом годами он жалел, что не сохранил эту историческую реликвию ...
Дживан Гаспарян гастролировал и в советские годы, ездил по всему миру, по местам, где проживали армяне. Мастер вспоминал об одном из таких концертов и теплые слова признательности великого Вильяма Сарояна. «Он слушал, как я играю на дудуке, после подошел ко мне и сказал: «Дживан джан, это не музыка, это молитва». И эта фраза писателя записана на обложке моего альбома, который вышел в Москве в 1982 году».
Слава армянского дудука разошлась по всему миру благодаря и несравненному музыканту Дживану Гаспаряну. Стоит лишь упомянуть несколько известных фильмов, музыку к которым записал виртуозный дудукист: «Страсти Христовы», «Ронни», «Онегин», «Гладиатор», «Сирано», «Кровавый алмаз», «Снег и пепел» и десятки, десятки других фильмов. Это уникальное явление, когда ваш национальный инструмент звучит с экранов всей планеты ...
Дживан Гаспарян был преданным сыном своей родины, Армении, которой он поклонялся и  прославлял ее. «Ереван - мой дом, Армения - моя страна, как я могу покинуть свою страну? Я хочу видеть Ереван таким же красивым, каким он был в прошлом, где люди любили и уважали друг друга. Я хочу, чтобы все улыбались, чтобы люди жили достойной жизнью, не были бедными, чтобы армяне не покидали свои дома, не уезжали из страны, а те, кто уехал, вернулись бы. Поскольку родина - это ведь не шутка, это как мать. Я очень люблю свою Армению».
И он любил Армению, он любил чистой сыновней любовью. Любили и его, любили до конца его земных дней. И так будет до тех пор, пока земля Наири, земля богов и гениев живет, и будет жить вечно.