Հումորով հյուրատուն Գյումրիում. Մի հաջողության պատմություն Կոնվերս Բանկից
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրեցու հյուրընկալությունն ու հումորի զգացումը անվիճարկելի են: Եվ քիչ չեն դեպքերը, երբ հենց այս երկու բնորոշ գծերն են ընկնում բիզնեսի հիմքում եւ դառնում հաջողության գրավական:  Հրաչ Գյուրջօղլյանը հիմնադրել եւ հաջողությամբ կառավարում է «Հյուրատուն Գյումրիում»-ը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Կոնվերս Բանկից, Հրաչ Գյուրջօղլյանը ա հյուրատնային բիզնես է հիմնել դեռեւս 2016թ՝ այդ նպատակին ծառայեցնելով տան մի հատվածը: Ավելի ուշ՝ 2018-ին, որոշել է ընդլայնել հյուրատունը: Նախագծի իրականացման գործընկեր է դարձել Կոնվերս Բանկը, որի աջակցությամբ Հրաչ Գյուրջօղլյանը գնել եւ հյուրատան է վերածել հարեւանությամբ գտնվող տունը:
Ըստ աղբյուրի՝ այսօր նրա հյուրատունը պահանջված է ու սիրված. Հյուրերի ու զբոսաշրջիկների պակաս չի զգացվում: Ու նա մտածում է կրկին ընդլայնվելու, նոր՝ հարակից բիզնեսներ հիմնելու մասին:
«Նպատակները շատ են, բայց ժամանակահատվածից է  կախված, թեկուզ էլի դիմել, էլի գումար վերցնելու ու տուն գնել, էլի բիզնեսներ ստեղծել, որ մարդկանց ավելի հաճելի Հայաստանը ներկայացնենք, Գյումրին ներկայացնենք,որ երբ հյուրը գա Գյումրի, ուզենա ավելի երկար մնա․․․ Որովհետեւ մենք աշխատանքով պիտի մեր երկիրը շենացնենք»,- ասում է Հրաչ Գյուրջօղլյանը։
Նախագիծը ֆինանսավորվել է Կոնվերս Բանկի «Գյումրի» պրոդուկտի շրջանակում՝ https://www.conversebank.am/hy/gyumriloan/

A guest house in Gyumri filled with humor. One success story from Converse Bank
YEREVAN, JUNE 27, ARMENPRESS. The hospitality and sense of humor of Gyumri residents are undeniable. And in many cases, these two characteristics become the basis for business in Gyumri and serve as a key to success
Hrach Gyurjoglyan founded a guest house business in Gyumri back in 2016, allocating part of the house for this purpose. Later, in 2018, he decided to expand the guest house. ARMENPRESS reports Converse Bank became a partner in the implementation of the project, with the support of which Hrach Gyurjoglyan acquired the neighboring house, turning it into a guest house.
Today his guest house is in demand and very much loved by guests. There is no shortage of guests and tourists. And he again thinks about expanding, establishing new, related types of business.
“There are many goals, but it depends on the period. I may apply again, acquire money to buy another house, more businesses, to represent Armenia, to demonstrate Gyumri to tourists in a more pleasant way, so that the tourists wish to stay longer in Gyumri․․․ “Because we are obliged to develop our country with our efforts”, he says.
The project was financed within the framework of Converse Bank’s "Gyumri" product. Details can be found at https://www.conversebank.am/en/gyumriloan/
Lending is available on the Bank's online platform for financing small and medium-sized businesses: https://sme.conversebank.am/