«Հայաստան» դաշինքը պատգամավորական մանդատներ վերցնելու վերջնական կարծիք չունի. Քոչարյանը հակված է վերցնելուն
«Հայաստան» դաշինքը պատգամավորական մանդատներ վերցնելու վերջնական կարծիք
չունի. Քոչարյանը հակված է վերցնելուն
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի նախընտրական ցուցակը գլխավորող Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարեց, որ ստացել են իրենց պայքարը շարունակելու համար շատ լուրջ, նոր հնարավորություններ։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Քոչարյանն այս մասին ասաց հունիսի 22-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ։ Քոչարյանը նշեց, որ նախագահական ընտրություններ չեն, նախագահական ընտրություններում «պրիզը» մեկն է, խորհրդարանական ընտրություններում լինում են առաջին, երկրորդ տեղ և չեն պարտվում։
«Մենք դեռ դաշինքում մանդատներ վերցնելու հարցի վերաբերյալ վերջնական կարծիք, վերջանական որոշում չունենք», -ասաց Քոչարյանը՝ հավելելով, որ ինքը հակված է մանդատները վերցնելուն։
Ընտրությունների նախնական արդյունքներով՝ իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը ստացել է ընտրողների 53.92 տոկոս ձայները, «Հայաստան» դաշինքը՝ 21.04 տոկոսը, իսկ «Պատիվ ունեմ» դաշինքը՝ 5.23 տոկոսը:

Блок «Айастан» не имеет окончательного мнения о депутатских мандатах: Кочарян склонен принять их
Второй президент Армении Роберт Кочарян, возглавляющий предвыборный список блока «Айастан», заявил, что они получили очень серьезные, новые возможности для продолжения своей борьбы.
Как сообщает «Арменпресс», Кочарян сказал об этом на пресс-конференции, созванной 22 июня. Кочарян отметил, что это не президентские выборы, на президентских выборах бывает один выигрыш, на парламентских выборах бывают первое, второе, третье места, проигравших не бывает.
«У нас в блоке пока нет окончательного мнения, окончательного решения по вопросу получения мандатов», - сказал Кочарян, добавив, что он склонен к принятию мандатов.
По предварительным результатам выборов, правящая партия «Гражданский договор» получила 53,92% голосов, блок «Айастан» - 21,04%, блок «Честь имею» - 5,23%.