Ճապոնիան եւ ԱՄՆ-ը կանցկացնեն ընդգրկուն զորավարժություններ 3 հազար մարդու մասնակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի Ինքնպաշտպանության ցամաքային ուժերը եւ ԱՄՆ-ի զինծառայողները կանցկացնեն Orient Shield ընդգրկուն զորավարժությունները՝ երկու կողմերից շուրջ 3 հազար մարդու մասակցությամբ: Հունիսի 22-ին Տոկիոյում կայացած մամուլի ասուլիսում այդ մասին հայտարարել Է Ճապոնիայի պաշտպանության նախարար Նոբուո Կիսին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նրա խոսքով՝ զորավարժություները տեղի կունենան հունիսի 24-ից մինչեւ հուլիսի 11-ն ամբողջ Ճապոնիայի ռազմակայաններում եւ զորավարժարաններում: «Ներկայիս զինավարժանքները կդառնան ամենաընդգրկունը դրանց անցկացման ամբողջ պատմության ընթացքում»,- ասել Է նախարարը: «Ճանպնիայի շուրջը տարածաշրջանային անվտանգության իրադրությունն ավելի ու ավելի խիստ Է դառնում: Շատ կարեւոր Է ամրապնդել համագործակցությունը Ճապոնիայի Ինքնապաշտպանության ուժերի եւ ԱՄՆ-ի զինված ուժերի միջեւ:
Դա, իր հերթին, ավանդ կներդնի ճապոնա-ամերիկյան ռազմավարական դաշինքի հզորացման գործում»,- հավելել Է Կիսին: Orient Shield համատեղ զորավարժությունները Ճապոնիան եւ ԱՄՆ-ն անցկացնում են 1985 թվականից: Դրանք կոչված են ամրապնդելու փոխգործակցությունը երկու երկրների զինծառայողների ստորաբաժանումների միջեւ, ինչպես նաեւ բարձրացնելու մարտավարական եւ մարտական պատրաստականությունը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Япония и США проведут масштабные военные учения с участием 3 тыс. человек
Сухопутные Силы самообороны Японии и военнослужащие США проведут масштабные военные учения Orient Shield с участием порядка 3 тыс. человек с обеих сторон. Об этом заявил во вторник на пресс-конференции в Токио японский министр обороны Нобуо Киси.
По его словам, маневры пройдут с 24 июня по 11 июля на базах и полигонах по всей Японии. "Нынешние учения станут самыми масштабными за всю историю их проведения", - сказал министр.
"Ситуация с региональной безопасностью вокруг Японии становится все более суровой. Очень важно укреплять сотрудничество между Силами самообороны Японии и вооруженными силами США. Это, в свою очередь, внесет вклад в усиление японо-американского стратегического альянса", - добавил Киси,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс
Совместные учения Orient Shield Япония и США проводят с 1985 года. Они призваны укрепить взаимодействие между подразделениями военнослужащих двух стран, а также повысить тактическую и боевую готовность.