Գիտնականները հայտնաբերել են, որ COVID-19-ը փոխում Է արյան բջիջները
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մաքս Փլանկի ֆիզիկայի ու բժշկության կենտրոնի եւ Գերմանիայի իմունոթերապիայի կենտրոնի մի խումբ գիտնականներ հայտնաբերել են, որ կորոնավիրուսային ինֆեկցիան ազդում Է արյան բջիջների վրա: Հետազոտությունը հրապարակվել Է Biophysical Journal-ում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Մասնագետներն ուսումնասիրել են սուր COVID-19-ով հիվանդ 17 անձանց, 14 ապաքինվածների եւ 24 առողջ մարդկանց (նրանք հանդիսանում Էին ստուգիչ խումբ) ավելի քան չորս միլիոն արյան բջիջներ: Ինչպես ցույց են տվել արդյունքները, կորոնավիրուսը երկարաժամկետ հեռանկարում կարող Է ազդել արյան կարմիր եւ սպիտակ գնդիկների չափերի ու կարծրության վրա, ինչպես նաեւ հանգեցնում Է առանձին բջիջների դեֆորմացիայի:
Նշված փոփոխությունների մի մասը հիվանդների մոտ դիտվել Է հոսպիտալացումից յոթ ամիս անց: Գիտնականները եկել են այն եզրակացության, որ դա ինֆեկցիայի երկարաժամկետ հետեւանքներից մեկն Է, որը, բացի դրանից, բացատրում Է անոթների օկլյուզիայի ու թոքերի Էմբոլիայի բարձր ռիսկը COVID-19-ի դեպքում, իսկ մյուս կողմից՝ թթվածնի դեֆիցիտը բջիջներում:
Ավելի վաղ Բիրմինգհեմի համալսարանի գիտնականները պարզել են, որ COVID-19-ը երբեմն առաջացնում Է Գիյեն-Բարեի համախտանիշ: Հետազոտողների տվյալներով՝ հակամարմինները, որոնք առաջանում են ինֆեկցիայից հետո, նման գծեր ունեն այն բաների հետ, որոնք առաջացնում Է սրտի եւ մաշկի աուտոիմունային հիվանդություններ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Ученые выявили способность COVID-19 изменять клетки крови
Группа ученых из Центра физики и медицины Макса Планка и Немецкого центра иммунотерапии обнаружила способность коронавирусной инфекции влиять на клетки крови. Исследование опубликовано в Biophysical Journal.
Специалисты изучили более четырех миллионов клеток крови от 17 пациентов с острым COVID-19, 14 выздоравливающих и 24 здоровых людей (они послужили контрольной группой). Как показали результаты, коронавирус в долгосрочной перспективе может влиять на размер и жесткость красных и белых кровяных телец, а также приводит к деформации некоторых клеток,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Часть указанных изменений наблюдалась у пациентов спустя семь месяцев после госпитализации. Ученые пришли к выводу, что это одно из долгосрочных последствий инфекции, которое к тому же объясняет повышенный риск окклюзии сосудов и эмболии легких при COVID-19, а с другой стороны, дефицит кислорода в клетках.
Ранее ученые из Бирмингемского университета выяснили, что COVID-19 порой приводит к развитию синдрома Гийена — Барре. По данным исследователей, антитела, которые вырабатываются после инфекции, имеют схожие черты с теми, что вызывают аутоимунные болезни сердца и кожи.