«Ավրորան»՝ Արցախին. կիրագործվի ևս 9 նախագիծ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը կաջակցի ինը նոր նախագծի, որոնց նպատակն է գտնել կայուն լուծումներ խնդիրների լայն շրջանակի համար՝ ներառյալ առողջապահություն, սոցիալական վերաինտեգրում, հզորացում եւ կրթություն: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին IDeA հիմնադրամի հանրային կապերի բաժնից:
«Ավրորան»՝ Արցախին» ծրագիրն ստեղծվել է օգնության ձեռք մեկնելու 2020 թ. Արցախի պատերազմի հետեւանքով մարդասիրական ճգնաժամի առաջ կանգնած երեխաներին ու մեծահասակներին եւ այսօր էլ շարունակում է օժանդակել նախագծերի, որոնք աջակցում են եւ խթանում սոցիալական երկարաժամկետ զարգացումը տարածաշրջանում
«Ընթացիկ փուլում նախագծերն ընտրվել են Aurora Dialogues քննարկումների շրջանակում անցկացված «Գործընկերություն հանուն Արցախի» խորագրով միջոցառման արդյունքում, որն անցկացվեց 2021 թ. մայիսի 2-ին Դիլիջանում: Այն համախմբեց «Ավրորան՝ Արցախին» ծրագրի գործընկերներին, տեղի եւ սփյուռքի կազմակերպությունների, հիմնադրամների, Արցախի պետական մարմինների եւ զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին: Նրանք բոլորը համակարծիք էին, որ տարածաշրջանում հաջողելու համար հատուկ առաջնահերթություն պետք է տալ մարդկային ռեսուրսներին եւ բարձրորակ մասնագետներին Արցախում, որոնք տեղում կներգրավվեն վերականգնողական աշխատանքին:
Այդ նախագծերն են.
Հայաստանից եւ արտասահմանից առողջապահության ոլորտի մասնագետների ներգրավում Արցախի բժշկական հաստատություններում (Արցախի առողջապահության նախարարության հետ համատեղ),
Աջակցություն վիրավոր զինվորներին. սոցիալական ինտեգրման ծրագիր («Ազնավուր» հիմնադրամի եւ «Աջակցություն վիրավոր զինվորներին եւ զինվորական հաշմանդամներին» հասարակական կազմակերպության հետ համատեղ),
Աջակցություն տեղահանված ընտանիքների համար նախատեսված մեղվապահության ծրագրին («Արցախի համար» ազգային շարժում հասարակական կազմակերպության հետ համատեղ),
Ուշուի մարզումների կազմակերպում Արցախի սահմանամերձ գյուղերի երեխաների համար (Արցախի ուշու քունգ ֆուի ֆեդերացիայի հետ համատեղ),
Դրամատիկ արվեստի երկլեզու (ֆրանսերեն-հայերեն) դասընթաց արցախցի երիտասարդների համար («Ֆրամարտ» մշակութային հիմնադրամի եւ Հայ-ֆրանսիական միության հետ համատեղ),
«Առաջնորդվելով կարեկցանքով» (Lead by Compassion) (Refugees United Soccer Academy (iACT) եւ «Հայ աղջիկների առաջնորդությունը ֆուտբոլում» հասարակական կազմակերպության հետ համատեղ),
Տեղահանված ընտանիքների համար հացի փռի հիմնում Արցախի Խնածախ գյուղում («Ջրաղացներ» բարեգործական հիմնադրամի հետ համատեղ),
ԼՂ հակամարտությունից տուժած երիտասարդության տնտեսական գործունեության խթանում («ՍՕՍ մանկական գյուղեր» հայկական բարեգործական հիմնադրամի հետ համատեղ),
«2020 թ. Արցախի պատերազմ. կորուստներ, մարտահրավերներ եւ քայլեր կենսունակությունը բարձրացնելու համար» (հետազոտական նախագիծ՝ Հայաստանի սոցիալական աշխատողների ասոցիացիայի հետ համատեղ):
«Այս փուլում աջակցություն ստացած նախագծերն ուղղված են պատերազմից տուժած ընտանիքների սոցիալական զարգացմանը, առողջապահությանը, մշակույթին, կրթությանը եւ սպորտին, որոնք կօգնեն բնակչության տարբեր խմբերի՝ երեխաներից մինչեւ տարեցներ, եւ կընդլայնեն «Ավրորան»՝ Արցախին» ծրագրի շահառուների թիվը»,- ասաց «Ավրորան՝ Արցախին» ծրագրի ղեկավար Նարինե Աղաբալյանը:
Ընդհանուր առմամբ, 2020 թ. նոյեմբերից «Ավրորան»՝ Արցախին» ծրագիրն աջակցություն է տրամադրել 80 նախագծի՝ համագործակցելով տեղական եւ միջազգային 55 գործընկերոջ հետ, ավելի քան 900 մլն ՀՀ դրամ (1.740.000 ԱՄՆ դոլար) հատկացնելով պատերազմից տուժածների աջակցությանը: Ծրագիրը նպաստել է նաեւ «Ավրորայի» համագործակցությանը միջազգային այնպիսի նշանավոր կազմակերպությունների հետ, ինչպիսիք են «ՍՕՍ մանկական գյուղեր» հիմնադրամը, iACT-ը եւ «Ազնավուր» հիմնադրամը՝ ի թիվս այլ կազմակերպությունների:
2021 եւ 2022 թթ. եւս «Ավրորան՝ Արցախին» ծրագիրը կշարունակի ընդլայնվել՝ ուսումնասիրելով նոր նախագծերի առաջարկներ: Մենք շնորհակալ ենք մեր աջակիցներին, որոնց շնորհիվ իրականություն է դառնում այս ամենը, եւ կոչ ենք անում յուրաքանչյուրին նվիրատվություն կատարել այս ծրագրին #AraratChallenge շարժման միջոցով»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնություն» հիմնադրամը ձգտում է լուծել մարդասիրական խնդիրներն աշխարհի տարբեր անկյուններում՝ տեղում օգնելով ամենակարիքավորներին: Նախաձեռնությունն ունի հայկական պատմական արմատներ, քանի որ այն ստեղծվել է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, ձգտելով վերափոխել այս փորձառությունը համաշխարհային շարժման:
«Ավրորայի» ողջ գործունեությունը խարսխված է համամարդկային՝ «Երախտագիտությունն՝ ի գործ» գաղափարի վրա: Սա նշանակում է, որ աշխարհում անհամար մարդիկ, որոնք օգնություն են ստացել ճգնաժամի պահին, իրենց երախտագիտությունը լավագույնս կարող են արտահայտել՝ նույնպիսի աջակցություն տրամադրելով մեկ ուրիշի: Ներգրավելով «Ավրորայի» աջակիցներին աշխարհով մեկ` նախաձեռնությունը կվերածվի  համաշխարհային  շարժման եւ «ձնագնդի» ազդեցությամբ կընդլայնի  փրկողների  շրջանակը, եւ ամենակարեւորը՝ կմեծանա փրկվածների թիվը:
Դիմագրավելով մարդասիրական հրատապ մարտահրավերներին՝ նախաձեռնությունը երկրորդ հնարավորություն է ընձեռում նրանց, ովքեր ամենաշատն ունեն դրա կարիքը: Հավատարիմ իր տեսլականին. «Մենք հավատում ենք, որ պատմության ամենադժվարին պահերին անգամ լուսավոր ապագան այն մարդկանց ձեռքերում է, որոնք օգնում են եւ հույս պարգեւում այլոց»՝ «Ավրորան» ողջունում է բոլոր նրանց, ովքեր ընդունում են այս գաղափարախոսությունը:
Այս ութամյա հանձնառության (2015-2023թթ.՝ ի հիշատակ ութ տարի տեւած Հայոց ցեղասպանության՝ 1915-1923թթ.) նպատակն է խթանել գործողությունների վրա հիմնված բարեգործությանը, որը կբերի շոշափելի արդյունքի: Սա իրագործվում է նախաձեռնության տարբեր ծրագրերի միջոցով՝ «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակ, «Ավրորան՝ Արցախին» մարդասիրական ծրագիր, #AraratChallenge շարժում, Aurora Dialogues քննարկումներ, «Ավրորա» դրամաշնորհներ, «Ավրորա» համայնք, «Ավրորա» մարդասիրության ցուցիչ եւ 100 LIVES նախաձեռնություն:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը բարերարներ Վարդան Գրեգորյանի, Նուբար Աֆեյանի եւ Ռուբեն Վարդանյանի մարդասիրական ձեռնարկումն է, որոնց արդեն միացել են հազարավոր աջակիցներ եւ գործընկերներ: Նախաձեռնության նախագահ բժիշկ Թոմ Քաթինան` որպես վիրաբույժ, մարդասեր եւ 2017 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր, մարդասիրական գործունեության իր փորձառությամբ աշխարհում տարածում է «Ավրորայի»՝ «Երախտագիտությունն` ի գործ» ուղերձը եւ համախմբում բոլորին համընդհանուր մարդկայնության շուրջ:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը ներկայացնում են երեք կազմակերպություններ՝ Aurora Humanitarian Initiative հիմնադրամ (Նյու Յորք, ԱՄՆ), 100 Lives հիմնադրամ (Ժնեւ, Շվեյցարիա) եւ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնություն» բարեգործական հիմնադրամ (Երեւան, Հայաստան):
«Ավրորան»՝ Արցախին»
«Ավրորան»՝ Արցախին» ծրագրով «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն օգնում է արցախցիներին, որոնք 2020 թ. Արցախյան (Լեռնային Ղարաբաղի) պատերազմից հետո կանգնած են մարդասիրական լուրջ ճգնաժամի առաջ: Արցախի օգնության ծրագրի մեկնարկից մինչեւ 2021 թ. մարտ՝ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն արդեն 1.740.000 ԱՄՆ դոլար է տրամադրել՝ աջակցելով Արցախում իրականացվող տեղական եւ միջազգային գործընկերների 80 նախագծի, ինչպես նաեւ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցով անհապաղ մարդասիրական օգնություն տրամադրելով արցախցիներին:
«Ավրորան»՝ Արցախին» ծրագրի բաղադրիչն է նաեւ տարածաշրջան բերել աշխարհի մարդասիրության ոլորտի առաջատարներին՝ տեղի բնակչությանն օգնելու եւ Արցախի միջազգային կարգավիճակին նպաստելու նոր հնարավորություններ գտնելու, տեղում արդյունավետ լուծումներ ապահովելու նպատակով:
«Ավրորան»՝ Արցախին» ծրագիրն իրականացվում է #AraratChallenge համաշխարհային շարժման միջոցով, որն ուղղված է մարդասիրական կարիքների բավարարմանը Հայաստանում եւ աշխարհասփյուռ հայ համայնքներում: Այս շարժում-հանգանակությունն ընդլայնում է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության գործունեությունն ու ազդեցությունը՝ կրճատելու աղքատությունը, բարելավելու առողջապահությունը եւ կրթությամբ ապահովելու կարիքավորներին: Յուրաքանչյուրը կարող է միանալ այս շարժմանը եւ երկրորդ հնարավորություն տալ նրանց, ովքեր ամենաշատն ունեն դրա կարիքը:
2020 թ. հոկտեմբերից #AraratChallenge շարժման կողմից հանգանակված միջոցներն ուղղվել են մարդասիրական նախագծերի աջակցությանը, որոնք օգնում են պատերազմից տուժած արցախցիներին:
«Ավրորան»՝ Արցախին» ծրագրի աջակցությամբ իրականացվող նախագծերի մասին ավելին իմանալու եւ «Faces of Artsakh» արցախյան պատմություններին ծանոթանալու համար այցելեք AraratChallenge.com:

Новый раунд поддержки «Авроры» для Арцаха
С девятью новыми проектами общее число финансируемых инициатив достигло 80. 16 июня 2020 года – Ереван, Армения – Программа “«Аврора» для Арцаха”, созданная для помощи детям и взрослым, столкнувшимся с тяжелым гуманитарном кризисом после Арцахской (Нагорно-Карабахской) войны 2020 года, продолжает оказывать поддержку проектам, способствующим обеспечению долгосрочного социального развития региона.
Об этом «Арменпресс» сообщили в отделе по связям с общественностью фонда IDeA.
Как было объявлено ранее, одним из ведущих принципов программы остается ее быстрота, эффективность и отсутствие бюрократии. На данном этапе «Аврора» поддержит девять новых проектов, направленных на поиск устойчивых решений широкого спектра вопросов, включая качественное здравоохранение, социальную реинтеграцию, расширение прав и возможностей и образование. Отбор проектов последовал за мероприятием Диалогов «Аврора» под названием «Партнерство для Арцаха», которое прошло в колледже UWC Dilijan 2 мая 2021 года при участии партнеров программы “«Аврора» для Арцаха”, представителей местных организаций и организаций диаспоры, фондов, государственных структур и СМИ. Все они согласились с тем, что для обеспечения успеха региона необходимо, помимо прочего, уделять особое внимание человеческим ресурсам и высококлассным специалистам, которые будут вовлечены в восстановительные работы в Арцахе.
Вот список новых проектов программы:
1. Привлечение медицинских специалистов из Армении и из-за рубежа в медицинские учреждения Арцаха (совместно с Министерством здравоохранения Республики Арцах);
2. Поддержка раненых солдат: программа социальной интеграции (совместно с Фондом Азнавура и НПО «Поддержка раненых солдат и солдат с ограниченными возможностями»);
3. Поддержка программы пчеловодства для перемещенных семей (совместно с НПО Национальное движение «За Арцах»);
4. Организация занятий ушу для детей, живущих в приграничных селах Арцаха (совместно с Арцахской федерацией ушу и кунг-фу);
5. Двуязычный (французско-армянский) семинар по драматическому искусству для молодежи Арцаха (совместно с культурным фондом «Фрамарт» и Франко-армянским союзом);
6. «Лидерство через сострадание» (LwE) (совместно с Refugees United Soccer Academy (iACT) и GOALS ARMENIA);
7. Помощь семье вынужденных переселенцев в открытии пекарни в селе Хнацах в Арцахе (совместно с благотворительным фондом Jraghactsner);
8. Расширение экономических возможностей арцахской молодежи, пострадавшей от конфликта (совместно с армянским благотворительным фондом «Детские деревни – SOS»);
9. «Арцахская война 2020 года: потери, вызовы и шаги по восстановлению устойчивости» (исследовательский проект в сотрудничестве с Армянской ассоциацией социальных работников).
«Проекты, получившие поддержку на этом этапе, направлены на социальное развитие семей, пострадавших от войны, здравоохранение, культуру, образование и спорт, и помогут различным группам населения, от детей до пожилых людей, еще больше увеличив число тех, чью жизнь изменила программа “«Аврора» для Арцаха”. В частности, большое внимание уделено созданию возможностей для развития для молодежи Арцаха», – отметила руководитель программы “«Аврора» для Арцаха” Наринэ Агабалян. С момента запуска программы в ноябре 2020 года она оказала поддержку в общей сложности 80 проектам в сотрудничестве с 55 партнерами, как местными, так и международными, и выделила 1,74 млн долларов на помощь пострадавшим от войны. Программа также способствовала укреплению партнерских отношений «Авроры» с такими известными международными организациями как «Детские деревни – SOS», iACT, Фонд Азнавура и др.
“«Аврора» для Арцаха” продолжится в 2021 и 2022 годах и будет расширяться, рассматривая новые проекты и оказывая поддержку тем, кто соответствует критериям отбора. Мы благодарны нашим сторонникам, чья щедрость делает это возможным, и призываем всех сделать пожертвование на программу через движение #AraratChallenge. На фото: футбольная команда села Иванян, Арцах @ «Девушки Армении: лидерство через футбол» (Girls of Armenia Leadership Soccer) * * * О Гуманитарной инициативе «Аврора» Гуманитарная инициатива «Аврора» – это организация, которая ставит перед собой цель найти решения мировых гуманитарных проблем на местах, уделяя особое внимание помощи самым обездоленным. Истоки ее миссии кроются в армянской истории, так как инициатива была создана от лица всех выживших во время Геноцида армян и в знак благодарности их спасителям и стремится преобразовать этот опыт в глобальное движение.
Деятельность «Авроры» основана на универсальной концепции благодарности в действии. Согласно ей, многие люди по всему миру, получившие помощь в тяжелые времена, могут выразить благодарность своим спасителям, оказав похожую поддержку кому-то еще. По мере того как все больше соратников «Авроры» будут присоединяться к этому глобальному движению, оно будет шириться и расти, вовлекая все больше спасителей и, что особенно важно, увеличивая число спасенных. Инициатива ищет решения острых гуманитарных проблем и дает шанс на новую жизнь тем, кто нуждается в этом больше всех. «Аврора» верна своему принципу – «Мы верим, что даже в самые темные времена наше светлое будущее зависит от тех, кто неустанно стремится оказать другим помощь и подарить им надежду на лучшее» – и потому рада каждому, кто разделяет эту философию. Рассчитанная на восемь лет (с 2015 по 2023 год, в память о Геноциде армян 1915-1923 годов) инициатива поощряет основанную на конкретных действиях благотворительность, ориентированную на ощутимые результаты. Этот замысел реализуется через программы Гуманитарной инициативы «Аврора»: премию «Аврора», “«Аврора» для Арцаха”, движение #AraratChallenge, Диалоги «Аврора», Гранты «Аврора», Сообщество «Аврора», Индекс «Аврора» и инициативу 100 LIVES. Международная Гуманитарная инициатива «Аврора» — филантропический проект Вартана Грегоряна, Нубара Афеяна и Рубена Варданяна, который уже привлек тысячи соратников и партнеров. Председатель «Авроры», доктор Том Катена, рассказывает миру о благодарности в действии, опираясь на свой личный опыт в качестве врача, ветерана, гуманитарного деятеля и лауреата премии «Аврора» 2017 года.
Гуманитарная инициатива «Аврора» представлена тремя организациями: Aurora Humanitarian Initiative Foundation, Inc. (Нью-Йорк, США), 100 Lives Foundation (Женева, Швейцария) и Благотворительный фонд Гуманитарная инициатива «Аврора» (Ереван, Армения). «Аврора» для Арцаха Программа «Авроры» для Арцаха помогает народу Арцаха (Нагорного Карабаха), столкнувшемуся после войны 2020-го года с тяжелым гуманитарным кризисом.
По состоянию на март 2021 г. Гуманитарная инициатива «Аврора» уже выделила 1 740 000 долларов на поддержку 80 проектов в Арцахе, реализуемых местными и международными партнерами, и на оказание экстренной помощи пострадавшим от войны через организацию Hayastan All Armenian Fund. В рамках своей программы для Арцаха «Аврора» также приглашает в регион мировых гуманитарных лидеров, чтобы исследовать новые способы оказать помощь местным жителям, поддержать международный статус республики и обеспечить эффективность решений на местах.
Программа “«Аврора» для Арцаха” реализуется на базе движения #AraratChallenge, глобальной краудфандинговой кампании, направленной на удовлетворение гуманитарных потребностей в Армении и армянских общинах по всему миру. Кампания призвана увеличить воздействие и расширить область влияния Гуманитарной инициативы «Аврора», что позволит ей бороться с нищетой, развивать здравоохранение и предоставлять нуждающимся доступ к образованию. Любой человек может присоединиться к этому гуманитарному движению и подарить надежду на лучшее тем, кто в ней так остро нуждается. Начиная с октября 2020 года собранные движением #AraratChallenge средства направляются на поддержку гуманитарных инициатив, помогающих пострадавшему от войны народу Арцаха. Дополнительная информация о проектах в Арцахе, получающих поддержку «Авроры», а также цикл историй «Лица Арцаха» доступны на сайте AraratChallenge.com.