Տու-142Մ3 ռուսաստանյան երեք ինքնաթիռներ թռիչք են կատարել ՌԴ ռազմածովային նավատորմի վարժանքների շրջանում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տու-142Մ3 ռուսաստանյան երեք հեռահար հականավային ինքնաթիռներ Կամչատկայից չվանցում են կատարել Խաղաղ օվկիանոսի կենտրոնական մաս, որտեղ անցկացվում են ՌԴ Խաղաղօվկիանոսյան նավատորմի (ԽՕՆ) խոշոր զորավարժություններ: Այդ մասին հունիսի 15-ին հաղորդել են Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Այսօր ԽՕՆ-ի ծովային օդուժի Տու-142Մ3 երեք հեռահար հականավային ինքնաթիռներ, որոնք «Ելիզովո» օդակայանից թռել են Կամչատկա, շուրջ 5 հազար կիլոմետր հեռվությամբ չվանցում են կատարել վարժանքների անցկացման շրջանում եւ, իրագործելով նախանշված խնդիրները, վերադարձել են բազավորման օդակայան»,-հաղորդել են պաշտպանության նախարարությունում: Զինվորականների խոսքով՝ Տու-142Մ3-ները օդում անցկացրել են 12 ժամ, մերձակա գոտում հականավային ինքնաթիռներին ուղեկցել են ՄիԳ-31ԲՄ հեռահար կալանիչները: Խաղաղ օվկիանոսի կենտրոնում անցկացվող ԽՕՆ-ի վարժանքներում գործարկվել են ավելի քան 20 վերջրյա նավեր, սուզանավեր եւ Խաղաղօվկիանոսյան նավատորմի ապահովման նավեր:
«Նավերի խմբավորումների գործողություններն առաջացնում են օտարերկրյա նավատորմերի մեծ հետաքրքրությունը»,-նշվում Է ՌԴ պաշտպանության նախարարության հաղորդագրության մեջ: Գերատեսչությունում հայտարարել են, որ վարժանքների ընթացքում նավերն օդուժի հետ համատեղ կատարելագործում են պայմանական հակառակորդի սուզանավերին գտնելու եւ հետեւելու առաջադրանքները: Տու-142-ը (ՆԱՏՕ-ի կոդիֆիկացմամբ՝ Bear-F) հականավային պաշտպանության հեռահար ինքնաթիռ Է, որն ամենամեծերից մեկն Է աշխարհում եւ նախատեսված Է սուզանավերի դեմ պայքարելու համար: Գործնականում թռիչքի հեռվությունը 12,5 հազար կիլոմետր Է, գործողության մարտական շառավիղը՝ 6,4 հազար կիլոմետր, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Три российских самолета Ту-142М3 совершили полет в район учений ВМФ РФ
Три российских дальних противолодочных самолета Ту-142М3 совершили перелет с Камчатки в центральную часть Тихого океана, где проходят крупные учения Тихоокеанского флота (ТОФ) РФ, сообщили в Минобороны России во вторник.
"Сегодня три дальних противолодочных самолёта Ту-142М3 морской авиации ТОФ, взлетевшие с аэродрома "Елизово" на Камчатке, совершили перелёт дальностью около 5 тыс. километров в район проведения учений и, выполнив задачи по предназначению, вернулись на аэродром базирования", - сообщили в Минобороны.
По словам военных, Ту-142М3 провели в воздухе 12 часов, в ближней зоне противолодочные самолёты сопровождались дальними перехватчиками МиГ-31БМ. В учении ТОФ в центре Тихого океана задействовано более 20 надводных кораблей, подводных лодок и судов обеспечения Тихоокеанского флота. "Действия российской корабельной группировки вызывают большой интерес со стороны иностранных флотов", - отмечается в сообщении Минобороны РФ.
В ведомстве заявили, что в ходе учений корабли совместно с авиацией отрабатывают задачи по поиску и слежению за подводными лодками условного противника,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Ту-142 (по кодификации НАТО - Bear-F) - дальний самолёт противолодочной обороны, один из самых больших в мире, предназначен для борьбы с подводными лодками. Практическая дальность полета - 12,5 тыс км, боевой радиус действия - 6,4 тыс км.