Նավթը թանկացել Է Իրանի հետ միջուկային գործարքի շուրջ բանակցությունների ձգձգման ֆոնին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նավթի գները հունիսի 15-ի սակարկությունների ընթացքում բարձրանում են առաջիկայում իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնության ձեռքբերման հեռանկարների նվազման ֆոնին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Brent մակնիշի նավթի օգոստոսյան ֆյուչերսների արժեքը ICE Futures սակարանում հունիսի 15-ին Երեւանի ժամանակով 09:17-ի դրությամբ բարելի դիմաց կազմել Է 73,12 դոլար, ինչը 0,26 դոլարով (0,36 տոկոս) բարձր Է նախորդ նստաշրջանի փակման պահի դրությամբ արձանագրված գնից: Հունիսի 14-ի սակարկությունների արդյունքներով այդ պարտավորագրերը թանկացել են 0,17 դոլարով (0,2 տոկոս)՝ հասնելով 2019 թվականի ապրիլից ի վեր առավելագույն մակարդակի՝ բարելի դիմաց 72,86 դոլարի:
WTI մակնիշի նավթի հուլիսյան ֆյուչերսների գինը Նյու Յորքի ապրանքային բորսայի (NYMEX) Էլեկտրոնային սակարկություններում այդ ժամանակվա դրությամբ բարելի դիմաց հասել Է 71,13 դոլարի, ինչը 0,25 դոլարով (0,35 տոկոս) բարձր Է նախորդ նստաշրջանի ամփոփիչ ցուցանիշից: Հունիսի 14-ին մինչեւ շուկայի փակվելը այդ պարտավորագրերի արժեքը նվազել Է 0,03 դոլարով (0,04 տոկոս)՝ բարելի դիմաց մինչեւ 70,88 դոլար: Իրանական միջուկային գործարքի շուրջ բանակցությունները հազիվ թե ավարտվեն նախքան Իսլամական Հանրապետությունում նախագահական ընտրությունները, որոնք պլանավորվել են հունիսի 18-ին, հաղորդում Է S&P Global Platts-ը՝ վկայակոչելով հանրապետության ԱԳ փոխնախարար Աբաս Արագչիի հայտարարությունը:
«Եթե քննարկումները ձգձգվեն, առկա Է այն բանի հավանականությունը, որ նոր կառավարությունն այլ դիքորոշում կունենա բանակցություններում, ինչը կարող Է Էլ ավելի երկարաձգել համաձայնության ձեռքբերումը»,-կարծում են ING-ի վերլուծաբանները: Նրանք սպասում են, որ Իրանը մատակարարումները ներկայիս օրական 2,4 մլն բարելից օրական մինչեւ 2,6 մլն բարելի կհասցնի երրորդ եռամսյակում եւ օրական մինչեւ 3 մլն բարելի՝ չորրորդ եռամսյակում: Սակայն եթե բանակցությունները ձգձգվեն մինչեւ երկրորդ կիսամյակ, այդ մատակարարուրմները գտնվեն հարցականի տակ:
Վերլուծաբանները նշվում են, որ եթե Իրանն արտահանումը չվերականգնի կարճաժամկետ հեռանկարում, ՕՊԵՔ+-ը ստիպված կլինի ավելացնել արդյունահանումը սպասվող պահանջարկը բավարարելու համար, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Нефть подорожала на фоне затягивания переговоров по ядерной сделке с Ираном
Цены на нефть повышаются в ходе торгов во вторник на фоне снижения перспектив достижения соглашения по иранской ядерной программе в ближайшее время.
Стоимость августовских фьючерсов на Brent на лондонской бирже ICE Futures к 8:17 по Москве во вторник составила $73,12 за баррель, что на $0,26 (0,36%) выше цены на закрытие предыдущей сессии. По итогам торгов в понедельник эти контракты подорожали на $0,17 (0,2%) - до максимальных с апреля 2019 года $72,86 за баррель.
Цена фьючерсов на WTI на июль на электронных торгах Нью-йоркской товарной биржи (NYMEX) достигла к этому времени $71,13 за баррель, что на $0,25 (0,35%) выше итогового значения предыдущей сессии. К закрытию рынка в понедельник стоимость этих контрактов уменьшилась на $0,03 (0,04%) - до $70,88 за баррель,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Переговоры по иранской ядерной сделке вряд ли завершатся до президентских выборов в ИРИ, запланированных на 18 июня, сообщает S&P Global Platts со ссылкой на заявление замглавы МИД республики Аббаса Арагчи. "Если обсуждения затянутся, есть вероятность, что новое правительство займет другую позицию в переговорах, что может еще больше отсрочить достижение соглашения", - считают аналитики ING.
Они ожидают, что Иран увеличит поставки с текущих 2,4 млн баррелей в сутки (б/с) до 2,6 млн б/с в третьем квартале и до 3 млн б/с в четвертом квартале. Однако, если переговоры растянутся на второе полугодие, эти поставки находятся под вопросом.
Аналитики отмечают, что если Иран не восстановит экспорт в краткосрочном периоде, ОПЕК+ придется дальше наращивать добычу, чтобы удовлетворить ожидаемый спрос.