ՌԴ առողջապահության նախարարությունն առաջարկել է արգելել սնուսը ԵԱՏՄ-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության առողջապահության նախարարությունը որոշում է կայացրել վերջ տալ նիկոտին պարունակող խառնուրդների  տարածմանը և համաձայնագիր է պատրաստել Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) բոլոր անդամ-պետություններում դրանք արգելելու համար: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, «Իզվեստիա»-ն տեղեկացնում է, որ գերատեսչությունն ակնկալում է, որ բոլոր երկրները հավանության կարժանացնեն փաստաթուղթը մինչև 2021 թվականի ավարտը և 2022 թվականի սկզբին այն ուժի մեջ կմտնի
Ռուսաստանի հակածխախոտային կոալիցիայի համանախագահ Դարիա Խալտուրինան նշել է, որ ավելի քան 100 ինտերնետային կայքերով իրականացվում է նիկոտին պարունակող խառնուրդների  ապօրինի վաճառք: Հաշվի առնելով, որ ԵԱՏՄ-ում առկա է ընդհանուր շուկա, հետևաբար մասնագետն անհրաժեշտ է համարում Եվրասիական միության շրջանակներում մեկ պայմանագրով արգելել նիկոտին պարունակող արտադրանքի շրջանառությունը բոլոր անդամ-պետություններում: Նրա համոզմամբ, այդ արտադրատեսակները կախվածության ձևավորման մեծ ներուժ ունեն և նպաստում են գերդոզավորումներին, հատկապես դեռահասների և երիտասարդների շրջանում:
«Տարածումը կանխելու համար Ռուսաստանի առողջապահության նախարարությունը պատրաստել է համաձայնագիր, որով արգելվում է ԵԱՏՄ տարածքում չծխող նիկոտին պարունակող արտադրանքի արտադրությունը, ներմուծումն ու շրջանառությունը»,- գրում է «Իզվեստիա»-ն: Համաձայնագրի տեքստում նշվում է, որ «չծխող նիկոտին պարունակող  արտադրանքները հատուկ մշակված են կախվածություն առաջացնելու և այն պահպանելու համար»: Բացի այդ, շեշտադրվում է, որ այդ արտադրանքների մեջ պարունակվող բաղադրիչները և արտազատվող նյութերը դեղաբանորեն ակտիվ են և օժտված են թունավոր, մուտագեն և քաղցկեղածին ազդեցությամբ: Նիկոտին պարունակող արտադրանքի հատուկ վտանգն այն է, որ դրանք գրավիչ են երեխաների և դեռահասների համար, քանի որ դրանց ավելացվում են տարբեր համային բուրավետիչներ:
2020 թվականի փետրվարի 13-ին ՀՀ ազգային ժողովն ընդունել է «Ծխախոտային արտադրատեսակների և դրանց փոխարինիչների օգտագործման հետևանքով առողջությանը հասցվող վնասի նվազեցման և կանխարգելման մասին» ՀՀ օրենքը: Համաձայն այդ օրենքի` 2020 թվականի մարտի 21-ից Հայաստանի Հանրապետությունում արգելվում է ծամախոտի մեծածախ և մանրածախ վաճառքը, սակայն օրենսդրական կարգավորումներից դուրս են մնացել ծխախոտահումք չպարունակող նիկոտինային տարբեր արտադրատեսակներ` փոշու կամ խառնուրդների տեսքով, որոնք օգտագործվում են ծամելու կամ հոտ քաշելու միջոցով:

Минздрав РФ предложил запретить в ЕАЭС употребление снюса
Министерство здравоохранения Российской Федерации приняло решение прекратить распространение и употребление никотиновых смесей и подготовило соглашение о запрете их во всех государствах-членах Евразийского экономического союза (ЕАЭС). Как передает «Арменпресс», «Известия» сообщили, что министерство ожидает, что все страны примут этот документ до конца 2021 года, и в начале 2022 года он вступит в силу
Сопредседатель Российской антитабачной коалиции Дарья Халтурина сообщила, что более 100 сайтов продают никотиносодержащие вещества. Учитывая, что в ЕАЭС есть общий рынок, эксперт считает необходимым запретить оборот никотиносодержащих продуктов во всех странах-членах Евразийского союза. По ее словам, эти продукты имеют большой потенциал зависимости, способствуют передозировке, особенно среди подростков и молодежи.
«Чтобы предотвратить распространение снюса, Минздрав России подготовил соглашение о запрете производства, ввоза и обращения в ЕАЭС никотиносодержащих продуктов для некурящих», - пишут «Известия». В тексте соглашения говорится, что «никотиновые продукты для некурящих специально разработаны, чтобы вызывать привыкание». Кроме того, подчеркивается, что компоненты, содержащиеся в этих продуктах, фармакологически активны, они обладают токсическим, мутагенным и канцерогенным действием. Особая опасность никотиносодержащих продуктов заключается в том, что они привлекательны для детей и подростков, так как в них добавляются разные ароматизаторы.
13 февраля 2020 года Национальное собрание Республики Армения приняло Закон Республики Армения «О сокращении и предотвращении ущерба здоровью в результате употребления табачных изделий и их заменителей». В соответствии с этим законом с 21 марта 2020 года оптовая и розничная продажа жевательного табака в Республике Армения запрещена, но различные никотинсодержащие продукты в виде порошка или смесей, используемых для жевания или нюхания, остались вне законодательства.