Հայտնի ու անհայտ Հայաստան. մի քանի խորհուրդ ներգնա տուրիստին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տարիներ առաջ՝ բացահայտելով Հայաստանը, մի ճշմարտություն հասկացա՝ ավելի բարդ, բայց միաժամանակ, հեշտ է սիրելը, երբ ճանաչում ես… Ու, այո, խոսքը Հայրենիքի մասին է: Բարդ է, քանի որ այն բազում <<դեմքեր>> ունի՝ սկսած վատ ճանապարհներից մինչեւ չզարգացած տրանսպորտային ենթակառույցներ մարզերում… Հեշտ է, որովհետեւ յուրաքանչյուր նոր քայլ նոր բացահայտում է: Ու պարզվում է՝ այնքան շատ բան չգիտես քո երկրի մասին, այնքան շատ բան, որոնցով կարող ես հպարտանալ ու հիանալ:
Եվ, առաջին հերթին, խոսքը ամրոցների մասին է: Իսկ այդպիսիք քիչ չեն: Մենք կներկայացնենք դրանցից միայն մի քանիսը, որտեղ այցելությունը կհետաքրքրի ձեզ:
Արագածոտն
Բացի Ամբերդից,  այս մարզում դուք կարող եք գրեթե ամբողջությամբ վերականգնված Դաշտադեմի ամրոցը/Թալինից ոչ հեռու/՝ իր միջնաբերդով, ամրոցով, մատուռով, բաց ջրամատակարարման համակարգով…
Նույն մարզում՝ Կոշում է գտնվում Աղջկաբերդը: Հասկանալու համար, որ ամրոցը  կարող է իսկապես առնչված լինել կնոջ, բավարար է ուղղակի տեսնել այն՝ փոքր, նրբագեղ, հղկված, կոկիկ քարով շարված բերդ է գյուղի վերջնամասում:
Արարատ
Ուրցաձորում՝ Խոսրովի անտառ տանող ճանապարհին է գտնվում Տափի ամրոցը, որը ժողովուրդը Գեւորգ  Մարզպետունու բերդ է կոչում: Ռազմական նշանակության բավականին լավ պահպանված շինություն է՝ աշտարակներով, պաշտպանական պատերով եւ սենյակներով:
Խոսրովի անտառ պետական արգելոցի տարածքում՝ անառիկ սարի գագաթին է գտնվում Կաքավաբերդը/ Գեղի բերդ կամ Թաթուլի բերդը: Ըստ Հովհաննես Դրասխանակերտցու,  924 թ.-ին Գեղիի վրա է հարձակվել արաբ զորավար Բեշիրը և պարտվել Գևորգ Մարզպետունուց: Այն ներկայում լավ պահպանված է, բերդի ներսում կա նաեւ  եկեղեցի:
Կոտայք
Այստեղ՝ Բջնի գյուղում է գտնվում Բջնիի ամրոցը: Այն  դարեր ի վեր Նիգ գավառի գլխավոր ամրությունն էր և վերահսկում էր Բջնիի մատույցները: Այժմ կիսավեր է։ Բերդում բազմաթիվ շենքերի ավերակներ ու հետքեր են մնացել, պահպանված է նաեւ գաղտնի ստորգետնյա ճանապարհի մի փոքր հատված:
Վայոց ձոր
Արտաբույնք գյուղի հարեւանությամբ է գտնվում Հայաստանի՝ տարածքով ամենամեծ ամրոցներից մեկը՝ Սմբատաբերդը, որի պարիսպներից հիանալի տեսարան է բացվում դեպի Վայոց Ձոր:
Եվս մեկ ամրոց՝ Պռոշաբերդը կամ Բոլորաբերդը, Գլաձոր գյուղից 15 կմ հեռավորությամբ է: Այն եղել է Պռոշյան  տոհմի իշխանանիստը:
Սյունիք
Կապան-Քաջարան ճանապարհին գտնվող Բաղաբերդը հայտնի է ոչ միայն ճարտարապետությամբ կամ  պաշտպանական նշանակությամբ: 1170 թ. Գանձակի սելջուկները գրավելով  Բաղաբերդը, այստեղ այրել   են Տաթևի վանքին պատկանող ավելի քան 10 հազար ձեռագիր մատյան:
Կապանից 5 կմ հեռավորությամբ գտնվող Հալիձորի բերդը (Հալիձորի Սուրբ Աստվածածնի կուսանաց անապատ) XVIII դ. վերակառուցել է Դավիթ Բեկը՝ դարձնելով  ազատագրական պայքարի գլխավոր ամրոցը և Սյունիքի հայկական իշխանության կենտրոնը։ Հիանալի պահպանված ու հետաքրքիր կառույց է՝ շրջապատված հարուստ բնությամբ:
Հետաքրքրական են նաեւ Մեղրու եւ  Խնձորեսկի՝ Մխիթար Սպարապետի բերդերը:
Տավուշ
Բերդավանի ամրոցը գտնվում է նույնանուն գյուղի հարեւանությամբ՝ հայ-ադրբեջանական սահմանային գոտում: Լավ պահպանված կառույց է՝ միջնաբերդով, աշտարակներով:
Լոռի
Զբոսաշրջային եւս մեկ գրավչություն՝ Լոռի բերդը գտնվում է Ստեփանավանից ոչ հեռու: Անմշակ քարերից կառույցների անսամբլ է, որից հիանալի տեսարան է բացվում դեպի Ձորագետի կիրճ:
Ախթալայի բերդը կամ Պղնձահանք բերդը գտնվում է Ախթալա գյուղում՝ ճամփեզրին: Հետաքրքիր կառույց է, որի տարածքում կա նաեւ եկեղեցի՝ պահպանված որմնանկարներով:
Եվս մեկ պաշտպանական նշանակության բերդ՝ Կայանբերդը գտնվում է Հաղպատի ճանապարհին:
Շիրակ
Այս մարզում ամրոցի՝ աննշան պահպանված հատվածներ կան Գուսանագյուղում: Սակայն այցելության տեսանկյունից առավել հետաքրքիր են Գյումրիում գտնվող Սեւ եւ Կարմիր բերդերը:
Գեղարքունիք
Բերդկունք գյուղի հարեւանությամբ են գտնվում Սպիտակ բերդի ավերակները: Այն կառուցվել է մ.թ.ա. 2-1 հզում եւ իր նշանակության ծառայել մինչեւ  10 դ.: Հատվածաբար պահպանված են պատերն ու աշտարակները:
Արմավիր
Այս մարզում է գտնվել Սարդարապատի ամրոցը, որից այժմ պահպանված է հողե պատի մի հատված:
Անկախ թե ինչպես եք ճանապարհորդում, վճարեք Կոնվերս Բանկի քարտերով, օգտվեք տարբեր ակցիաներից  եւ յուրաքանչյուր գնումից կուտակեք Կոնվերս միավորներ՝ դրանք հետագայում փոխանակելով արժեքավոր նվերներով:

Известная и неизвестная Армения: несколько советов для внутреннего туризма
Много лет назад, открывая для себя Армению, я понял истину - сложно, но в то же время легко любить то, что хорошо знаешь… И, да, это про Родину. Сложно - потому что у родины так много «лиц», включая плохие дороги и неразвитую транспортную инфраструктуру в регионах… А легко - потому что каждый новый шаг — это новое открытие. Оказывается, есть так много вещей, которых ты не знаешь о своей стране, так много вещей, которыми можно было бы гордиться и восхищаться.
И в первую очередь речь идет о крепостях. А их много. Мы представим лишь некоторые из них, которые вам будет интересно посетить.
Арагацотн
Помимо Амберда,здесь можно увидеть крепость Даштадем (недалеко от Талина) с ее цитаделью, крепостью, часовней, открытым водопроводом. Замок действительно был во владении женщины, что видно с первого взгляда: это небольшая, элегантная, полированная, аккуратная каменная крепость на окраине деревни.
Арарат
В Урцадзоре, на дороге, ведущей в Хосровский лес, находится крепость Тап, которую в народе называют крепостью Геворга Марзпетуни. Это довольно хорошо сохранившееся военное здание с башнями, оборонительными стенами и помещениями.
На территории Хосровского государственного лесного заповедника, на вершине неприступной горы, находится Крепость Какаваберд / Геги или Крепость Татула. Сейчас он хорошо сохранился, внутри крепости также есть церковь.
Котайк
Крепость Бжни находится в деревне Бжни. На протяжении веков он был главным оплотом провинции Ниг, контролируя входы в Бжни. Сейчас крепость полуразрушена. В крепости сохранились руины и следы многих построек, сохранилась также небольшая часть секретной подземной дороги.
Вайоц Дзор
Смбатаберд, одна из крупнейших крепостей Армении, расположена недалеко от села Артабуйнк, и с ее стен открывается чудесный вид на Вайоц Дзор. В верхней части ворот сохранились следы полыни.
Еще одна крепость, Прошаберд или Болораберд, находится в 15 км от села Гладзор. Это была резиденция династии Прошянов.
Сюник
Багаберд, расположенный на дороге Капан-Каджаран, знаменит не только своей архитектурой или оборонным значением. 1170 г. Сельджуки Гандзака захватили Багаберд и сожгли более 10 000 рукописей, принадлежащих Татскому монастырю.
Крепость Алидзор, в 5 км от Капана (Алидзорская девственная пустыня Пресвятой Богородицы) XVIII в. был перестроен Давидом Беком, и служила главной крепостью освободительной борьбы, центром власти Армении в Сюнике. Это хорошо сохранившееся живописное сооружение в окружении богатой природы.
Примечательны также крепости Мхитар Спарапетa в Мегри и Хндзореске.
Тавуш
Крепость Бердаван находится недалеко от одноименного села, на армяно-азербайджанской границе. Это хорошо сохранившееся сооружение с цитаделью и башнями.
Лори
Еще одна достопримечательность - Лорийская крепость находится недалеко от Степанавана. Это ансамбль построек из грубого камня, с которого открывается чудесный вид на ущелье Дзорагет.
Крепость Ахтала или Крепость Пхндзаханк находится в селе Ахтала, на обочине дороги. Это примечательное сооружение, на территории также есть церковь с сохранившимися фресками.
Еще одна крепость оборонного значения - Каянберд - находится на дороге в Ахпат.
Ширак
В этом районе в Гусанагюхе есть сохранившиеся части замка. Однако посетить Черную и Красную крепости в Гюмри обязательно стоит.
Гегаркуник
Руины Спитакской крепости находятся недалеко от села Бердкунк. Он был построен в 2-1 века д н.э. и служил своей цели до 10 в. Частично сохранились стены и башни.
Армавир
В этом районе располагалась Сардарапатская крепость, от которой сейчас сохранилась часть земляной стены.
Независимо от вида вашего путешествия - всегда расплачивайтесь картами Конверс Банка, пользуйтесь преимуществами различных акций и накапливайте Конверс-баллы с каждой покупки и обменивайте их на ценные подарки.