Հայտնի ու անհայտ Հայաստան. մի քանի խորհուրդ ներգնա տուրիստին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տարիներ առաջ՝ բացահայտելով Հայաստանը, մի ճշմարտություն հասկացա՝ ավելի բարդ, բայց միաժամանակ, հեշտ է սիրելը, երբ ճանաչում ես… Ու, այո, խոսքը Հայրենիքի մասին է: Բարդ է, քանի որ այն բազում <<դեմքեր>> ունի՝ սկսած վատ ճանապարհներից մինչեւ չզարգացած տրանսպորտային ենթակառույցներ մարզերում… Հեշտ է, որովհետեւ յուրաքանչյուր նոր քայլ նոր բացահայտում է: Ու պարզվում է՝ այնքան շատ բան չգիտես քո երկրի մասին, այնքան շատ բան, որոնցով կարող ես հպարտանալ ու հիանալ:
Եվ, առաջին հերթին, խոսքը ամրոցների մասին է: Իսկ այդպիսիք քիչ չեն: Մենք կներկայացնենք դրանցից միայն մի քանիսը, որտեղ այցելությունը կհետաքրքրի ձեզ:
Արագածոտն
Բացի Ամբերդից,  այս մարզում դուք կարող եք գրեթե ամբողջությամբ վերականգնված Դաշտադեմի ամրոցը/Թալինից ոչ հեռու/՝ իր միջնաբերդով, ամրոցով, մատուռով, բաց ջրամատակարարման համակարգով…
Նույն մարզում՝ Կոշում է գտնվում Աղջկաբերդը: Հասկանալու համար, որ ամրոցը  կարող է իսկապես առնչված լինել կնոջ, բավարար է ուղղակի տեսնել այն՝ փոքր, նրբագեղ, հղկված, կոկիկ քարով շարված բերդ է գյուղի վերջնամասում:
Արարատ
Ուրցաձորում՝ Խոսրովի անտառ տանող ճանապարհին է գտնվում Տափի ամրոցը, որը ժողովուրդը Գեւորգ  Մարզպետունու բերդ է կոչում: Ռազմական նշանակության բավականին լավ պահպանված շինություն է՝ աշտարակներով, պաշտպանական պատերով եւ սենյակներով:
Խոսրովի անտառ պետական արգելոցի տարածքում՝ անառիկ սարի գագաթին է գտնվում Կաքավաբերդը/ Գեղի բերդ կամ Թաթուլի բերդը: Ըստ Հովհաննես Դրասխանակերտցու,  924 թ.-ին Գեղիի վրա է հարձակվել արաբ զորավար Բեշիրը և պարտվել Գևորգ Մարզպետունուց: Այն ներկայում լավ պահպանված է, բերդի ներսում կա նաեւ  եկեղեցի:
Կոտայք
Այստեղ՝ Բջնի գյուղում է գտնվում Բջնիի ամրոցը: Այն  դարեր ի վեր Նիգ գավառի գլխավոր ամրությունն էր և վերահսկում էր Բջնիի մատույցները: Այժմ կիսավեր է։ Բերդում բազմաթիվ շենքերի ավերակներ ու հետքեր են մնացել, պահպանված է նաեւ գաղտնի ստորգետնյա ճանապարհի մի փոքր հատված:
Վայոց ձոր
Արտաբույնք գյուղի հարեւանությամբ է գտնվում Հայաստանի՝ տարածքով ամենամեծ ամրոցներից մեկը՝ Սմբատաբերդը, որի պարիսպներից հիանալի տեսարան է բացվում դեպի Վայոց Ձոր:
Եվս մեկ ամրոց՝ Պռոշաբերդը կամ Բոլորաբերդը, Գլաձոր գյուղից 15 կմ հեռավորությամբ է: Այն եղել է Պռոշյան  տոհմի իշխանանիստը:
Սյունիք
Կապան-Քաջարան ճանապարհին գտնվող Բաղաբերդը հայտնի է ոչ միայն ճարտարապետությամբ կամ  պաշտպանական նշանակությամբ: 1170 թ. Գանձակի սելջուկները գրավելով  Բաղաբերդը, այստեղ այրել   են Տաթևի վանքին պատկանող ավելի քան 10 հազար ձեռագիր մատյան:
Կապանից 5 կմ հեռավորությամբ գտնվող Հալիձորի բերդը (Հալիձորի Սուրբ Աստվածածնի կուսանաց անապատ) XVIII դ. վերակառուցել է Դավիթ Բեկը՝ դարձնելով  ազատագրական պայքարի գլխավոր ամրոցը և Սյունիքի հայկական իշխանության կենտրոնը։ Հիանալի պահպանված ու հետաքրքիր կառույց է՝ շրջապատված հարուստ բնությամբ:
Հետաքրքրական են նաեւ Մեղրու եւ  Խնձորեսկի՝ Մխիթար Սպարապետի բերդերը:
Տավուշ
Բերդավանի ամրոցը գտնվում է նույնանուն գյուղի հարեւանությամբ՝ հայ-ադրբեջանական սահմանային գոտում: Լավ պահպանված կառույց է՝ միջնաբերդով, աշտարակներով:
Լոռի
Զբոսաշրջային եւս մեկ գրավչություն՝ Լոռի բերդը գտնվում է Ստեփանավանից ոչ հեռու: Անմշակ քարերից կառույցների անսամբլ է, որից հիանալի տեսարան է բացվում դեպի Ձորագետի կիրճ:
Ախթալայի բերդը կամ Պղնձահանք բերդը գտնվում է Ախթալա գյուղում՝ ճամփեզրին: Հետաքրքիր կառույց է, որի տարածքում կա նաեւ եկեղեցի՝ պահպանված որմնանկարներով:
Եվս մեկ պաշտպանական նշանակության բերդ՝ Կայանբերդը գտնվում է Հաղպատի ճանապարհին:
Շիրակ
Այս մարզում ամրոցի՝ աննշան պահպանված հատվածներ կան Գուսանագյուղում: Սակայն այցելության տեսանկյունից առավել հետաքրքիր են Գյումրիում գտնվող Սեւ եւ Կարմիր բերդերը:
Գեղարքունիք
Բերդկունք գյուղի հարեւանությամբ են գտնվում Սպիտակ բերդի ավերակները: Այն կառուցվել է մ.թ.ա. 2-1 հզում եւ իր նշանակության ծառայել մինչեւ  10 դ.: Հատվածաբար պահպանված են պատերն ու աշտարակները:
Արմավիր
Այս մարզում է գտնվել Սարդարապատի ամրոցը, որից այժմ պահպանված է հողե պատի մի հատված:
Անկախ թե ինչպես եք ճանապարհորդում, վճարեք Կոնվերս Բանկի քարտերով, օգտվեք տարբեր ակցիաներից  եւ յուրաքանչյուր գնումից կուտակեք Կոնվերս միավորներ՝ դրանք հետագայում փոխանակելով արժեքավոր նվերներով:

Armenia known and unknown. A few tips for the inbound tourist
Years ago, discovering Armenia, I came to realize a simple truth - it more complicated, but at the same time, easy to love when you know well… And, yes, it is about the Homeland. It's hard because it has so many 'faces', from bad roads to underdeveloped transport infrastructure in the regions… It's easy because every new step is a new discovery. And it turns out there are so many things you don’t know about your country, so many features which would make you proud, and which you could admire
And, first of all, we are talking about castles. And there are many of them. We will present only a few of them, which you will be interested to visit.
Aragatsotn
In this region, besides Amberd, you can see the only almost completely restored Dashtadem fortress (not far from Talin) with its citadel, fortress, chapel, open water supply system. The castle was actually owned by a woman, which is visible at first sight: just see it - it is a small, elegant, polished, neat stone fortress at the end of the village.
Ararat
In Urtsadzor, on the road leading to Khosrov forest, Tap fortress is located, which is also known as Gevorg Marzpetuni fortress. It is a fairly well-preserved military building with towers, defensive walls and rooms.
In the territory of Khosrov Forest State Reserve, on the top of an impregnable mountain, there is Kakavaberd / Geghi Fortress or Tatul Fortress. It is now well preserved, there is also a church inside the fortress.
Kotayk
Bjni fortress is located in Bjni village. It has been the main stronghold of Nig province for centuries, controlling the entrances of Bjni. The fortress now is in semi -destroyed state. There are ruins and traces of multiple buildings in the fortress, a small part of the secret underground road is also preserved.
Vayots Dzor
Smbataberd, one of the largest fortresses in Armenia, is located near the village of Artabuynk, and its walls offer a wonderful view of Vayots Dzor.
Another fortress, Proshaberd or Boloraberd, is 15 km away from Gladzor village. It was the residency of the Proshyan dynasty.
Syunik
Located on the Kapan-Kajaran Road, Baghaberd is famous not only for its architecture or defensive significance. 1170 The Seljuks of Gandzak captured Baghaberd and burned more than 10,000 manuscripts belonging to the Tat monastery.
Halidzor Fortress, 5 km away from Kapan (Halidzor Virgin Desert of the Holy Mother of God) XVIII c. was rebuilt by David Bek, making it the main fortress of the liberation struggle, the center of the Armenian power in Syunik. It is a well-preserved and picturesque in structure, surrounded by rich nature.
The fortresses of Meghri and Khndzoresk, Mkhitar Sparapet, are also remarkable.
Tavush
Berdavan fortress is located near the village of the same name, on the Armenian-Azerbaijani border. It is a well-preserved structure with a citadel and towers.
Lori
Another tourist attraction - Lori Fortress is located not far from Stepanavan. It is an ensemble of structures made of rough stones, which offers a wonderful view of Dzoraget gorge.
Akhtala Fortress or Pghndzahank Fortress is located in the village of Akhtala, on the roadside. It is a remarkable structure, in the territory there is also a church with preserved frescoes.
Another fortress of defensive significance, Kayanberd, is located on the road to Haghpat.
There are some preserved parts of the castle in Gusanagyugh in this region. However, it is definitely worth visiting the Black and Red Fortresses in Gyumri.
Gegharkunik
The ruins of Spitak Fortress are located near Berdkunk village. It was built in 2-1 BC.  and served its purpose until 10th century. The walls and towers are partially preserved.
Armavir
Sardarapat fortress was located in this region, from which a part of the earthen wall is now preserved.
No matter how you travel, pay with Converse Bank cards, take advantage of various promotions and accumulate Converse points from each purchase, and exchange them for valuable gifts.