Արցախի հուշարձանների պատմությունն ու անձնագրային տվյալները մեկ հարթակում. շահագործվում է monumentwatch.org կայքը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 44-օրյա պատերազմի հետևանքով Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած Արցախի մշակութային հուշարձանների մշտադիտարկման նպատակով արվեստաբան Աննա Լեյլոյան-Եկմալյանը և պատմաբան, հնագետ, մշակութաբան Համլետ Պետրոսյանն իրենց շուրջ են համախմբել մի խումբ բարձրակարգ մասնագետների և ստեղծել monumentwatch.org կայքը:
Այն ակադեմիական հարթակ է, որում գիտական հոդվածների, քարտեզների, լուսանկարների և այլ նյութերի միջոցով հնարավոր է ծանոթանալ հայկական հուշարձանների պատմությանը, անձնագրային տվյալներին և այլ կարևոր հրապարակումների:
«Արմենպրես»-ի թղթակիցը կայքի ստեղծման գաղափարի, բովանդակության, մասնագետների կատարած լայնածավալ աշխատանքի մասին զրուցել է նախաձեռնության համահեղինակ Աննա Լեյլոյան-Եկմալյանի հետ, որի խոսքով՝ հիմա են հանրությանը հայտնում նախագծի մասին, քանի որ կայքն արդեն շահագործվում է:
Նա պատմում է, որ աշխատանքներն սկսվել են 2020 թվականի վերջում: Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո, մտահոգված հայկական մշակութային հուշարձանների ճակատագրով, Աննա Լեյլոյան-Եկմալյանը բաց նամակով դիմել է Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարին, ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանին՝ ահազանգելով, որ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած հուշարձանները վտանգված են:
«Մարդկային կորստից, գերիների խնդրից հետո կարևոր է մշակութային կորստի հարցը: Երկու նամակներն էլ պատասխան ստացան: Պատրաստակամ էին օգնել մեզ, բայց որևէ մեկը որևէ տեղեկություն չուներ: Կարող ես օգնել, երբ կա դրա հնարավորությունը, սակայն Ադրբեջանի իշխանություններն այսօր խափանում են ցանկացած առիթ: Իմ հիմնական նպատակն էր նախ ահազանգել, որ սարսափելի վիճակում ենք հայտնվելու: Մինչ օրս տեսնում ենք, որ որևէ բան անել հնարավոր չէ, ու հասկացանք, որ պետք չէ հույսը դնել ուրիշների օգնության վրա: Բնականաբար պետք է դիմել, բնականաբար դրա կարիքը կա, սակայն չէի կարող ձեռքերս ծալած նստել ու սպասել, թե երբ են մեզ աջակցելու»,-նշում է նա:
Խնդիրը քննարկել են և՛ փորձառու, և՛ երիտասարդ մասնագետների հետ: Լեյլոյան-Եկմալյանի խոքով՝ Համլետ Պետրոսյանը շատ մեծ մասնակցություն ունի ծրագրին: Երկուսով են հիմնադրել կայքը, բայց Աննա Լեյլոյան-Եկմալյանն ապրում է Փարիզում և հեռախոսազրույցների, օնլայն քննարկումների միջոցով է մասնակցում աշխատանքին, իսկ Համլետ Պետրոսյանը համակարգում է ամբողջ գործընթացը:
Հավաքվել է լավագույն մասնագետների մի խումբ, որում ընդգրկված են թե՛ երիտասարդ, թե՛ հասուն և շատ փորձառու գիտնականներ, նվիրյալներ, որոնք ուզում են ինչ-որ բան անել, եթե անգամ այդ աշխատանքը մի կաթիլ ջուր է օվկիանոսում:
Մասնագետներն այլևս հնարավորություն չունեն ֆիզիկապես հետևելու հուշարձանների վիճակին, այդ իսկ պատճառով մշտադիտարկում են իրականացնելու տարբեր հարթակներում, հետևելու են, թե ադրբեջանցիներն ինչ հրապարակումներ են անում: «Մեր դիտարկումը նախ և առաջ այդ ուղղությունն ունի, որովհետև անհրաժեշտ է ամեն օր փաստացի վավերագրել, թե ինչ վիճակում են մեր հուշարձանները: Ակնհայտ է, որ դրանք կա՛մ քանդվելու են, կա՛մ վերափոխվելու են: Հայկական հուշարձանների ոչնչացումը Ադրբեջանի պետական քաղաքականության մասն է: Նրանք նաև փորձում են յուրացնել այդ ժառանգությունը»,-շեշտում է արվեստաբանը:
Ըստ Լեյլոյան-Եկմալյանի՝ մենք սարսափելի գործընթացի առաջ ենք կանգնած, և եթե ոչինչ չարվի, վաղը չենք կարողանա ապացուցել, որ հայկական հուշարձանները մերն են:
Լեյլոյան-Եկմալյանի հավաստիացմամբ՝ monumentwatch.org-ը անկախ համալսարանական հարթակ է: «Մենք բոլորս գիտնականներ ենք, որոնցից ոչ մեկը չի քաղաքականացնում այդ աշխատանքը: 15 գիտնական ստեղծում է տվյալների հավաքածու, որը կարող է օգտագործել ցանկացած անձ: Մասնագետները ցուցակագրել են այն հուշարձանները, որոնք Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո անցել են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ: Արցախի տարածքում 4000-ից ավելի հուշարձան կա, իսկ 1700-ից ավելի հուշարձան այսօր ուղղակիորեն վտանգված է: Մենք այլևս ժամանակ չունենք սպասելու»,-ահազանգում է նա:
Մասնագետներն առանձնացրել են մի քանի հուշարձան, կայքում ներկայացրել դրանց անձնագրային տվյալները, հուշարձանի դիրքը, ֆիզիկական բոլոր տվյալները, նկարագրությունը, պատմությունը և այլն, նշել են գիտական բոլոր աղբյուրները, որտեղ այս կամ այն հուշարձանի մասին առաջին անգամ հիշատակվել է:
Գիտնականներն աշխատանքային հատուկ մեթոդ են մշակել. կայքում զետեղված բոլոր հոդվածները պետք է միանման լինեն, պատասխանեն նույն հարցերին, որպեսզի դա լինի շատ ակադեմիական հստակ գիտական աշխատանք:
Աննա Լեյլոյան-Եկմալյանը կարծում է՝ կայքը հսկայական գործի առաջին քարն է, որի վրա պետք է կառուցվի ամբողջ աշխատանքը, քանի որ 1700 հուշարձան կա: Գիտակցում են, որ մի քանի ասմում կամ մի տարում չեն կարող բոլոր հուշարձանների տվյալները ներկայացնել, հետևաբար կայքը գործարկելուց հետո 140 հուշարձան են ընտրել, որոնց վրա աշխատում են:
«Մասնագետների թվում են նաև Լյուբա Կիրակոսյանը, երիտասարդներից Սասուն Դանիելյանը, մարդիկ, որոնք երկար տարիներ աշխատել են Արցախում, շատ լավ են ճանաչում յուրաքանչյուր հուշարձան»,-ասում է նա:
Նախաձեռնության համահեղինակը տեղեկացնում է, որ ի սկզբանե նախատեսել են՝ monumentwatch.org-ը պետք է լինի երեք լեզվով՝ հայերեն, ռուսերեն և անգլերեն, սակայն կայքը մի քանի օր է, որ շահագործվում է և դեռ կան հոդվածներ, որոնց միայն հայերեն տարբերակներն են դեռ հասանելի, սակայն մասնագետ թարգմանիչներն աշխատում են և ամեն օր լրացնում են բացերը: «Հույս ունեմ, որ կայքը կդառնա լուրջ ակադեմիական հարթակ, որի միջոցով հետագայում նաև այլ կարևոր ծրագրեր կիրագործվեն»,-եզրափակեց Աննա Լեյլոյան-Եկմալյանը:

История памятников Арцаха и паспортные данные на одной площадке: запущен веб-сайт monumentwatch.org
ЕРЕВАН, 25 МАЯ, АРМЕНПРЕСС. Искусствовед Анна Лейлоян-Экмалян, историк, археолог и культуролог Гамлет Петросян объединились с группой высококвалифицированных экспертов для наблюдения за культурными памятниками Арцаха, перешедшими под контроль Азербайджана после 44-дневной войны и создали сайт monumentwatch.org.
Это академическая площадка, где можно познакомиться с историей армянских памятников, паспортными данными и другими важными публикациями через научные статьи, карты, фотографии и другие материалы.
Корреспондент «Арменпресс» побеседовал с соавтором инициативы Анной Лейлоян-Экмалян об идее создания веб-сайта, его наполнении и масштабной работе, проделанной специалистами, по словам которых сейчас проект анонсируется общественности, так как веб-сайт уже работает.
По ее словам, работы начались в конце 2020 года. Обеспокоенная судьбой памятников армянской культуры после 44-дневной войны в Арцахе, Анна Лейлоян-Екмалян написала открытое письмо министру иностранных дел Франции и послу Франции в Армении, предупредив, что памятники, находящиеся под контролем Азербайджана, находятся в опасности.
"После человеческих жертв, проблемы пленных, есть проблема культурной утраты. На оба письма был дан ответ. Они были готовы помочь нам, но ни у кого не было информации. Можно помочь, когда есть возможность, но власти Азербайджана блокируют любую возможность сегодня. Моей главной целью было сначала предупредить, что мы окажемся в ужасной ситуации. По сей день мы видим, что ничего нельзя сделать, и понимаем, что не должны полагаться на помощь других. Конечно, мы должны подать заявку, конечно, в этом есть необходимость, но я не могла сидеть сложа руки и ждать, пока они нас поддержат», - сказал он.
Вопрос обсуждался как с опытными, так и с молодыми специалистами. По словам Лейлоян-Экмалян, большое участие в программе принимает Гамлет Петросян. Сайт создан двумя людьми, но Анна Лейлоян-Екмалян живет в Париже, участвует в работе посредством телефонных разговоров и онлайн-дискуссий, а Гамлет Петросян координирует весь процесс.
Собралась группа лучших специалистов, в которую входят как молодые, так и зрелые, очень опытные ученые, преданные, которые хотят что-то делать, даже если это капля воды в океане.
У специалистов больше нет возможности физически следить за состоянием памятников, поэтому они будут следить на различных площадках, будут следить за тем, какие публикации делают азербайджанцы. «Наше наблюдение, прежде всего, имеет такую направленность, потому что необходимо фактически ежедневно документировать состояние наших памятников. Очевидно, что их либо снесут, либо переделают. Разрушение армянских памятников является частью государственной политики Азербайджана. Они также пытаются присвоить это наследие», - сказала она.
По словам Лейлоян-Экмалян, нас ждет ужасный процесс, если ничего не будет сделано, завтра мы не сможем доказать, что армянские памятники принадлежат нам.
По словам Лейлоян-Экмаляна, monumentwatch.org является независимой университетской платформой. "Мы все ученые, и никто из нас не политизирует эту работу. 15 ученых создают сборник данных, который может использовать кто угодно. Специалисты составили список памятников, перешедших под контроль Азербайджана после 44-дневной Арцахской войны. В Арцахе более 4000 памятников, и сегодня более 1700 памятников находятся под прямой угрозой. У нас больше нет времени ждать», - предупредила она.
Специалисты выделили несколько памятников, представили паспортные данные на сайте, местонахождение памятника, все физические данные, описание, историю и т.д., упомянули все научные источники, где впервые упоминается тот или иной памятник.
Ученые разработали особый метод работы. Все статьи на сайте должны быть одинаковыми, отвечать на одни и те же вопросы, чтобы это была очень четкая академическая работа.
Анна Лейлоян-Екмалян считает, что это место является основополагающим камнем огромного сооружения, на котором должны быть построены все работы, поскольку здесь 1700 памятников. Они понимают, что через несколько лет или год они не смогут представить данные по всем памятникам, поэтому после запуска сайта они выбрали 140 памятников, над которыми работают.
«Среди специалистов - Люба Киракосян, один из молодых людей Сасун Даниелян, люди, которые много лет проработали в Арцахе, они очень хорошо знают каждый памятник», - говорит она.
Соавтор инициативы сообщает, что изначально планировалось, что monumentwatch.org будет на трех языках: армянском, русском и английском. Сайт уже несколько дней как используется, но все еще есть статьи, из которых все еще доступны только армянские версии, но профессиональные переводчики работают, заполняя пробелы каждый день. «Надеюсь, что сайт станет серьезной академической площадкой, через которую в будущем будут реализовываться другие важные программы», - заключила Анна Лейлоян-Екмалян.