Sanofi-ն եւ GSK-ը հայտարարել են COVID-19-ի դեմ իրենց պատվաստանյութերի հաջող փորձարկումների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիական Sanofi եւ բրիտանական GlaxoSmithKline (GSK) ընկերությունները մայիսի 17-ին հայտարարել են, որ կորոնավիրուսի դեմ իրենց պատվաստանյութերի նախնական կլինիկական փորձարկումներն անցել են հաջողությամբ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: «Ներունակ պատվաստանյութը բոլոր տարիքային խմբերում ուժեղ իմունային ռեակցիա Է ցուցաբերում կլինիկական փորձարկումների երկրորդ փուլում»,-ասվում Է ընկերությունների մամուլի տեղեկագրում:
«Մեր երկրորդ փուլի տվյալները հաստատում են, որ պատվաստանյութը կարող Է կարեւոր դեր խաղալ առողջապահության բնագավառում ներկայիս գլոբալ ճգնաժամի դեմ պայքարի գործում… Այդ դրական արդյունքների շնորհիվ մենք պատրաստվում ենք երրորդ փուլին»,-ասել Է Sanofi-ի գործադիր փոխնախագահ Թոմաս Տրիումֆը: Հետազոտությունների երկրորդ փուլին մասնակցել Է 18-ից մինչեւ 95 տարեկան 722 մարդ:
Երրորդ փուլը, ինչպես սպասվում Է, կսկսվի առաջիկա շաբաթներին: Այս տարի ավելի վաղ Sanofi-ը պատվաստանյութի 125 մլն չափաբաժին արտադրությունը համաձայնեցրել Է իր ուղղակի մրցակիցների՝ ամերիկյան եւ գերմանական Pfizer и BioNTech ընկերությունների հետ: Մինչդեռ, Sanofi-ի պատվաստանյութի մատակարարման պարտավորագիրը, մասնավորապես, ստորագրվել Է Եվրամիության հետ: Ներկայում Sanofi-ն մշակում Է կորոնավիրուսի դեմ երկու պատվաստանյութեր (երկրորդը` ամերիկյան Translate Bio ընկերության հետ համագործակցությամբ), հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Sanofi и GSK объявили об успешных испытаниях своей вакцины от COVID-19
Французская компания Sanofi и британская компания GlaxoSmithKline (GSK) в понедельник объявили, что первоначальные клинические испытания вакцины от коронавируса прошли успешно.
"Потенциальная вакцина показывает сильную иммунную реакцию во всех возрастных группах на втором этапе клинических испытаний", - говорится в пресс-релизе компаний.
"Данные нашего второго этапа подтверждают то, что вакцина может сыграть важную роль в борьбу с нынешним глобальным кризисом в области здравоохранения... Благодаря этим положительным результатам, мы готовимся к третьему этапу", - сказал исполнительный вице-президент Sanofi Томас Триумф,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Во втором этапе исследований приняли участие 722 человека в возрасте от 18 до 95 лет. Третий этап, как ожидается, начнется в ближайшие недели.
Ранее в этом году Sanofi согласовала производство 125 млн доз вакцины ее прямых конкурентов - американской и немецкой компаний Pfizer и BioNTech.
Между тем, контракт на поставку вакцины Sanofi, в частности, подписан с Евросоюзом.
В настоящее время Sanofi разрабатывает две вакцины от коронавируса (вторую - в сотрудничестве с американской компаний Translate Bio).