Էրդողանը հայտարարել է Թուրքիայի կողմից պաղեստինցիներին աջակցելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ աջակցում է պաղեստինցիներին նույն վճռականությամբ, ինչպես աջակցում էր Ադրբեջանին Լեռնային Ղարաբաղում։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, մայիսի 14-ին Ուրազա-Բայրամի մեկնարկի հետ կապված հեռուստաուղերձում Էրդողանը Իսրայելն անվանել է ահաբեկչական պետություն:
«Մենք զայրացած ենք Իսրայելի ահաբեկչական պետության ճնշումից։ Իսրայելն անցել է բոլոր սահմանները: Ինչպես վճռականորեն պաշտպանում էինք Ադրբեջանին Լեռնային Ղարաբաղում, այսօր նույն զգացումով ձեռնամուխ ենք լինում պաղեստինյան քաղաքներում և Երուսաղեմում ճնշումների դեմ գործողություններին։ Նույն վճռականությամբ, ինչպես պաշտպանում էինք մեր սիրիական սահմանը»,-ասել է Էրդողանը։
Նրա խոսքով ՝ բանակցություններ է վարել 19 երկրների նախագահների և կառավարությունների ղեկավարների հետ՝ Գազայում տիրող իրավիճակի շուրջ։ «Կանգնեցնել Իսրայելին՝ մարդկության պատվի պարտքն է։ Մենք կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը գործել։ ՄԱԿ -ի մասնակցությունն անհրաժեշտ պայման է։ Այն, ինչ պետք է անել, պետք է անհապաղ արվի, այլապես սարսափելի հետևանքներն անխուսափելի են», - հավելել է Էրդողանը։

Эрдоган заявил о поддержке палестинцам со стороны Турции
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что он поддерживает палестинцев с такой же решимостью, как он поддерживал Азербайджан в Нагорном Карабахе. Как сообщает «Арменпресс», в телеобращении 14 мая по случаю начала праздника Ураза-Байрам Эрдоган назвал Израиль террористическим государством.
«Мы возмущены нажимом террористического государства Израиль. Израиль перешел все границы. Поскольку мы решительно защищали Азербайджан в Нагорном Карабахе, сегодня мы с тем же чувством начинаем действия против нажима в Иерусалиме и в палестинских городах. С такой же решимостью, с какой мы защищали нашу сирийскую границу», - сказал Эрдоган.
По его словам, он провел переговоры с президентами и главами правительств 19 стран о ситуации в Газе. «Остановить Израиль - долг человечества. Мы призываем международное сообщество действовать. Участие ООН - необходимое условие. То нужно делать, нужно делать немедленно, иначе ужасные последствия неизбежны», - добавил Эрдоган.