Թագուհի Թովմասյանը մանրամասներ է ներկայացրել Գեղարքունիքի մարզում սահմանային իրավիճակի վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը մանրամասներ է ներկայացրել Գեղարքունիքի մարզում սահմանային իրավիճակի վերաբերյալ բանակային կորպուսի հրամանատարի հետ խոսակցությունից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ պատգամավորը գրառում է կատարել «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
«Սիրելի հայրենակիցնե՛ր, Գեղարքունիքի մարզի սիրելի բնակիչնե՛ր: Տարածվող տեղեկությունները, որ Վարդենիսի տարածաշրջանի Շորժա բնակավայրի հատվածում ադրբեջանական զինուժը առաջխաղացում ունի, ինձ էլ չափազանց անհանգստացրեց: Ճշգրտումներ էի անում:
Քիչ առաջ զրուցել եմ նաեւ մեր բանակային կորպուսի հրամանատարի հետ: Ուզում եմ փոխանցել նրա խոսքերը առ այն, որ ադրբեջանական զինուժը Հայաստանի պետական սահմանի նկատմամբ որեւէ ոտնձգությոն չի իրականացրել Գեղարքունիքի մարզի հատվածում, չի ցուցաբերել մեր մարզի երկայնքով որեւէ ագրեսիա:
Իսկ ինչ է տեղի ունեցել: Նոյեմբերի 9-10-ի չարաբաստիկ փաստաթղթի ստորագրումից հետո, երբ հանձնվեց Քարվաճառը, ադրբեջանական զինուժը դիրքավորվել է այդ հատվածներում այնպիսի դիրքերում, որտեղ հնարավոր է եղել՝ պայմանավորված առատ ձյան պատճառով: Հիմա ձյունը հալվել է, նրանք իրենց տիրապետության տակ անցած հատվածներում առաջ են գալիս, դիրքավորվում են ավելի մեզ մոտ հատվածներում: Հատուկ շեշտեց գեներալը, որ ՀՀ պետական սահմանից անգամ մեկ միլիմետր առաջ չեն եկել ու չեն էլ կարող գալ: Մի խոսքով, Գեղարքունիքի մարզի մասով առայժմ անհանգստանալու բան չկա. Ես հավատում եմ հրամանատարի խոսքերին, քանի որ 44 օրյա պատերազմի ընթացքում բանակային այդ կորպուսը մարտնչել է հերոսաբար, 1 մետրի նահանջ չի ունեցել, ընդհակառակը՝ դիրքային առավելություններ ենք ձեռք բերել պատերազմի օրերին: Մենք Քարվաճառը և հարակից տարածքնեը հանձնել ենք առանց մեկ փամփուշտ կրակոցի՝ սրտի խորը կսկիծով»,- գրել է պատգամավորը:

Тагуи Товмасян представила подробности о ситуации на границе в Гегаркуникской области
Депутат Национального собрания Армении Тагуи Товмасян представила подробности разговора с командиром армейского корпуса о приграничной ситуации в Гегаркуникской области. Как сообщает Арменпресс, депутат сделала об этом запись на своей странице в Facebook.
“Дорогие соотечественники, уважаемые жители Гегаркуникской области. Информация о том, что азербайджанские вооруженные силы продвигаются к селу Шоржа Варденисского района, меня также очень обеспокоила. Я вношу коррективы.
Я недавно говорила с командиром нашего армейского корпуса. Хочу передать его слова о том, что азербайджанские вооруженные силы не делали никаких посягательств на государственную границу Армении на участке Гегаркуникской области, не проявляли никакой агрессии в отношении нашей области.
Что же произошло? После подписания пресловутого документа 9-10 ноября, когда был передан Карвачар, азербайджанские вооруженные силы из-за обильного снегопада были размещены на тех позициях, где это было возможно. Теперь снег растаял, в районах, находящихся под их контролем, они стали продвигаться вперед, то есть ближе к нам. Генерал особо подчеркнул, что они не приближались и не могут приблизиться к государственной границе даже на миллиметр. Словом, в Гегаркуникской области беспокоиться пока не о чем. Я верю словам командующего, потому что во время 44-дневной войны этот армейский корпус воевал героически, не отступил ни на 1 метр, и даже, наоборот, во время войны мы получили позиционное преимущество. Мы сдали Карвачар и прилегающие районы без единого выстрела, с глубокой скорбью в наших сердцах”, - написала депутат.