«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ. Գնաճ եւ տոկոսադրույքի բարձրացում. ինչ սպասել
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ/ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «ՀՀ կենտրոնական բանկի խորհուրդն արտաքին եւ ներքին տնտեսություններից ՀՀ տնտեսության վրա կանխատեսում է գնաճային ազդեցություններ, սակայն նշում է նաեւ, որ 12-ամսյա գնաճը, կարճաժամկետ հատվածում որոշակի արագացումից հետո, աստիճանաբար կնվազի եւ կանխատեսվող հորիզոնում կկայունանա նպատակային 4 տոկոս ցուցանիշի շուրջ: 2021 թ. մայիսի 4-ի նիստում ԿԲ խորհուրդը որոշել է բարձրացնել նաեւ վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը: Ինչ են ենթադրում ԿԲ-ի այս քայլերը եւ ինչ սպասել: Պարզաբանումների համար «ՀՀ»-ն դիմեց տնտեսագետ, տ.գ.թ., դոցենտ Կարեն Սարգսյանին:
Նրա գնահատմամբ, Հայաստանի մակրոտնտեսական ցուցանիշները դեռեւս նախաճգնաժամային մակարդակին վերադարձած չեն, ընդհակառակը, անցած տարվա համեմատ բոլոր ոլորտներում անկում է արձանագրվում: «Եվ նման իրավիճակի ֆոնին, երբ տնտեսությունը դեռ դեպրեսիոն ցիկլից դուրս չի եկել, գնալ նման կոշտ գործիքակազմի՝ ժամանակավրեպ եմ համարում: Իհարկե, ԿԲ գլխավոր խնդիրը գնաճի կարգավորումն է, եւ վերջինս հիմնականում առաջնորդվում է դրանով, բայց մյուս կողմից, եթե այդ գնաճը համաշխարհային  կայուն ազդակների արդյունք է, ապա նման քայլի գնալով մենք ընդհակառակը՝ մեր տնտեսությունն ավելի մեծ հարվածի տակ ենք դնում: Միաժամանակ, ինչպես վերջերս ականատես եղանք, դրամի փոխարժեքը եւս կտրուկ արժեզրկվեց, այնուհետ ԿԲ ինտերվենցիայի արդյունքում որոշակիորեն արժեւորվեց: Սակայն, նման քայլերը երկարաժամկետ արդյունք չեն կարող ապահովել, քանի որ ներքին տնտեսությունում առկա խնդիրները կարող են լուծվել միայն ավելի մեղմ քաղաքականության արդյունքում…»:

Газета "Айастани Анрапетутюн". Инфляция и повышение процентных ставок: Чего ожидать?
ЕРЕВАН, 6 МАЯ, РЕСПУБЛИКА АРМЕНИЯ / АРМЕНПРЕСС. Совет Центрального банка Армении прогнозирует инфляционные последствия для экономики Армении со стороны внешней и внутренней экономики, но также отмечает, что 12-месячная инфляция после некоторого ускорения в краткосрочной перспективе будет постепенно снижаться и стабилизироваться около целевого показателя 4%. 4 мая 2021 г. Совет ЦБ на заседании также принял решение о повышении ставки рефинансирования. Что означают эти шаги ЦБ и чего ожидать? За разъяснениями газета обратилась к экономисту, кандидату экономических наук, доценту Карену Саркисяну.
По его словам, макроэкономические показатели Армении пока не вернулись к докризисному уровню, напротив, по сравнению с прошлым годом наблюдается снижение по всем направлениям. «И на фоне такой ситуации, когда экономика еще не вышла из депрессивного цикла, я считаю преждевременным переходить на такой жесткий инструментарий. Конечно, основная задача Центрального банка - регулирование инфляции, и последний в основном руководствуется ею, но, с другой стороны, если эта инфляция является результатом стабильных глобальных сигналов, то, делая такой шаг, мы, наоборот, нанесем еще больше ущерба нашей экономике. В то же время, как мы недавно стали свидетелями, курс драма также резко обесценился, а затем, в результате интервенции Центрального банка, в некоторой степени укрепился. Однако такие шаги не могут дать долгосрочных результатов, поскольку существующие проблемы в отечественной экономике могут быть решены только в результате более мягкой политики».