Մալիի բնակչուհին ինը երեխա է ծննդաբերել
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մալիի Թոմբուքութու քաղաքում բնակվող Խալիմա Սիսեն այս շաբաթ ինը երեխա Է ծննդաբերել՝ հինգ աղջիկ եւ չորս տղա: Մայիսի 5-ին այդ մասին հայտնել Է Մալիի նորությունների Maliweb պորտալը՝ վկայակոչելով Մալիի առողջապահության եւ սոցիալական զարգացման նախարարության հայտարարությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Երկրի մայրաքաղաք Բամակոյի հիվանդանոցում երկու շաբաթ մնալուց հետո Խալիման Մալիի ժամանակավոր նախագահ Բա Նդաոյի անձնական կարգադրությամբ ապրիլի 30-ին տեղափոխվել Է Մարոկո ծննդաբերելու համար,- նշել Է նախարարությունը:- Մայիսի 4-ին կեսարյան հատման միջոցով նա լույս աշխարհ Է բերել ինը նորածինների»:
Մալիի իշխանությունները նշում են, որ մայրկը եւ երեխաներն իրենց լավ են զգում: Մալիում, Համաշխարհային բանկի տվյալներով՝ մեկ կնոջը բաժին Է ընկնում 6,3 երեխա: Այս ցուցանիշով Մալին աշխարհում զիջում Է սոսկ հարեւան Նիգերին: Մալին մտնում Է Աֆրիկայի՝ ամենաերիտասարդ բնակչությամբ երկրների եռյակը: Ներկայումս Մալիի բնակչի միջին տարիքը կազմում Է 16,3 տարի, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Жительница Мали родила девять детей
Проживающая в Мали в городе Томбукту Халима Сиссе родила на текущей неделе девять детей - пять девочек и четырех мальчиков. Как передает Арменпресс, об этом сообщил в среду малийский новостной портал Maliweb со ссылкой на заявление министерства здравоохранения и социального развития Мали.
"После 2-недельного пребывания в больнице в столице страны Бамако Халима была по личному распоряжению временного президента Мали Ба Ндао доставлена 30 апреля в Марокко для родов, - отметило министерство. - С помощью кесарева сечения 4 мая на свет у нее появились девять новорожденных". Малийские власти замечают, что мама и дети чувствует себя хорошо.
На одну женщину в Мали, по данным Всемирного банка, приходятся 6,3 детей. По данному показателю Мали уступает в мире только соседней стране - Нигеру. Мали входит в Африке в тройку стран с самым молодым населением. На текущий день средний возраст жителя Мали составляет 16,3 года.