Ազգային ժողովը վարչապետի ընտրության հարցը երկրորդ անգամ կքննարկի մայիսի 10-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովը վարչապետի ընտրության հարցը երկրորդ անգամ կքննարկի մայիսի 10-ին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին ասված է խորհրդարանի նախագահ Արարատ Միրզոյանի տարածած հաղորդագրությունում:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ»  սահմանադրական օրենքի 140-րդ հոդվածի 3-րդ եւ 6-րդ մասերի համաձայն` վարչապետի ընտրության հարցը կքննարկվի մայիսի 10-ին` ժամը 12:00-ին իրավունքի ուժով գումարվող Ազգային ժողովի հատուկ նիստում»,- ասված է ԱԺ նախագահի հայտարարությունում:
Մայիսի 3-ին Ազգային ժողովում կայացած քվեարկության արդյունքում Նիկոլ Փաշինյանը չընտրվեց ՀՀ վարչապետի պաշտոնում՝ ապահովելով երկրում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման հնարավորությունը: Հարցի քվեարկությունը ստացավ 1 «կողմ», 3 «դեմ» և 75 «ձեռնպահ» ձայն:
Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությունն առաջադրել էր խորհրդարանի «Իմ քայլը» խմբակցությունը, որի անդամ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարեց, որ իրենք քվեարկելու են «ձեռնպահ»: Ազգային ժողովի հատուկ նիստին «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը չէր մասնակցում: Ապրիլի 25-ին Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարական է ներկայացրել ՀՀ վարչապետի պաշտոնից, որպեսզի, խորհրդարանի լուծարմամբ, երկրում կազմակերպվեն արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ: Ըստ ՀՀ Սահմանադրության, եթե խորհրդարանում երկու անգամ վարչապետ չի ընտրվում, ապա Ազգային ժողովը լուծարվում է: «Իմ քայլը» խմբակցությունը հայտարարել էր, որ Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությունն առաջադրում է՝ առաջնորդվելով տվյալ ընթացակարգով:

May 10 final round of vote expected to dissolve parliament
YEREVAN, MAY 3, ARMENPRESS. The second and final round of voting to elect a prime minister will be held on May 10, Speaker of Parliament Ararat Mirozyan said in a statement.
During the first round of vote, parliament voted down caretaker Prime Minister Nikol Pashinyan in order to trigger early elections.
Pashinyan, the only candidate in the voting nominated by the ruling My Step bloc – received 1 vote in favor, 3 against and 75 voted present. His nomination and failure to get elected was a formality in a maneuver for disbanding the parliament.
Earlier the ruling bloc announced they’d all vote present as agreed before.
The Prosperous Armenia BHK opposition party boycotted the special session and the voting.
Prime Minister Nikol Pashinyan resigned on April 25 to trigger the snap election of parliament.
The entire Cabinet also resigned. Holding early elections requires the dissolution of parliament, which in turn can happen when the legislature twice fails to elect a prime minister after the incumbent steps down. Pashinyan said during his resignation that his bloc will formally nominate and subsequently vote him down during both votings in order to maintain the technical requirements to disband the legislature.
Pashinyan had earlier announced that he and his party will again run for parliament in the snap election.