Ազգային ժողովը վարչապետի ընտրության հարցը երկրորդ անգամ կքննարկի մայիսի 10-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովը վարչապետի ընտրության հարցը երկրորդ անգամ կքննարկի մայիսի 10-ին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին ասված է խորհրդարանի նախագահ Արարատ Միրզոյանի տարածած հաղորդագրությունում:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ»  սահմանադրական օրենքի 140-րդ հոդվածի 3-րդ եւ 6-րդ մասերի համաձայն` վարչապետի ընտրության հարցը կքննարկվի մայիսի 10-ին` ժամը 12:00-ին իրավունքի ուժով գումարվող Ազգային ժողովի հատուկ նիստում»,- ասված է ԱԺ նախագահի հայտարարությունում:
Մայիսի 3-ին Ազգային ժողովում կայացած քվեարկության արդյունքում Նիկոլ Փաշինյանը չընտրվեց ՀՀ վարչապետի պաշտոնում՝ ապահովելով երկրում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման հնարավորությունը: Հարցի քվեարկությունը ստացավ 1 «կողմ», 3 «դեմ» և 75 «ձեռնպահ» ձայն:
Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությունն առաջադրել էր խորհրդարանի «Իմ քայլը» խմբակցությունը, որի անդամ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարեց, որ իրենք քվեարկելու են «ձեռնպահ»: Ազգային ժողովի հատուկ նիստին «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը չէր մասնակցում: Ապրիլի 25-ին Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարական է ներկայացրել ՀՀ վարչապետի պաշտոնից, որպեսզի, խորհրդարանի լուծարմամբ, երկրում կազմակերպվեն արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ: Ըստ ՀՀ Սահմանադրության, եթե խորհրդարանում երկու անգամ վարչապետ չի ընտրվում, ապա Ազգային ժողովը լուծարվում է: «Իմ քայլը» խմբակցությունը հայտարարել էր, որ Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությունն առաջադրում է՝ առաջնորդվելով տվյալ ընթացակարգով:

Парламент Армении 10 мая во второй раз обсудит вопрос избрания премьер-министра
10 мая Национальное собрание Армении во второй раз обсудит вопрос об избрании премьер-министра. Как передает «Арменпресс», об этом говорится в сообщении, распространенном спикером Парламента Араратом Мирзояном.
“Согласно частям 3 и 6 статьи 140 Конституционного закона “Регламент Национального собрания” вопрос об избрании премьер-министра будет обсуждаться на внеочередном заседании Национального собрания, созываемом 10 мая в 12:00”, - говорится в сообщении председателя НС.
В результате голосования в Национальном собрании 3 мая Никол Пашинян не был избран премьер-министром Республики Армения, что обеспечило возможность проведения в стране досрочных парламентских выборов. При голосовании был 1 голос за, 3 против при 75 воздержавшихся.
Кандидатуру Никола Пашиняна выдвинула фракция Парламента “Мой шаг”, член которой, Ален Симонян заявил, что они воздержатся.
25 апреля Никол Пашинян подал в отставку с поста премьер-министра Армении, чтобы, распустить парламент, и организовать внеочередные парламентские выборы.
Согласно Конституции Республики Армения, если в Парламенте дважды не избирается премьер-министр, то Национальное собрание распускается. Фракция “Мой шаг” с учетом данной процедуры заявила, что выдвигает кандидатуру Никола Пашиняна.
Никол Пашинян после встреч с руководителями парламентских фракций “Процветающая Армения” и “Просвещенная Армения” заявил, что 20 июня в стране пройдут внеочередные парламентские выборы.