ՀՀ նախագահը շնորհակալական ուղերձ է հղել «Ավրորա» նախաձեռնության համահիմնադիրներին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհակալական ուղերձ է հղել «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիրներ Նուբար Աֆեյանին և Ռուբեն Վարդանյանին՝ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործում ներդրած ջանքերի համար: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Նախագահի ուղերձում մասնավորապես ասվում է.
«Ապրիլի 24-ին՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը, հայտարար­վեցին «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության տարվա հերոսների անունները:
Առաջին անգամ, հիմնադրումից ի վեր, «Ավրորա» մրցանակաբաշխությունն անցկացվեց առանց նրա կնքահայրերից մեկի՝ մեր ավագ ընկեր, «Ավրորա» նախա­ձեռնության համահիմնադիր և «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնա­ժո­ղովի անդամ Վարդան Գրեգորյանի, որ կյանքից հեռացավ օրեր առաջ:
Եվս մեկ անգամ մեծագույն ցավս արտահայտելով Վարդան Գրեգորյանի կորստյան առթիվ՝ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել «Ավրորա» նախա­ձեռ­նության բոլոր հիմնադիրներին՝ իրենց գործունեությամբ Հայոց ցեղա­սպա­նության ճանաչման պայքարին մասնակցելու համար: Այդ գործում անուրանալի է բոլորիս սիրելի Վարդան Գրեգորյանի ներդրումը:
Նա ականավոր մարդասեր էր, գիտնական, հետազոտող ու խորհրդատու ազգային ու միջազգային մակարդակներում, առանցքային դեր ուներ ինչպես հայապահպանության, այնպես էլ հայությանը ներկայացնելու, հայոց արդար դատի մասին բարձրաձայնելու, այն հանրայնացնելու գործում:
Վստահ եմ, որ դուք նույն եռանդով շարունակելու եք Վարդան Գրեգորյանի հետ սկսած գործը՝ ի հիշատակ թե՛ մեր մեծ հայրենակցի, թե՛ նրա ներդրած ավանդի, թե՛ նրա ծավալած պայքարի ու խորապես ազգային գործունեության և, անշուշտ, հանուն այն նպատակների, որոնք նա ավարտին չհասցրեց»:
Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ Վարդան Գրեգորյանը երբեք չէր թաքցնում իր մեծ սերն առ Հայրենիք: «Մենք պարտավոր ենք առնվազն ավելացնել այդ սերը՝ ձեռք ձեռքի աշխատելով հանուն Հայրենիքի, հանուն այն Հայրենիքի, որի մասին երազում էին նաև 106 տարի առաջ Օսմանյան կայսրությունում ցեղասպանված մեր հայրենակիցները, հանուն այն Հայրենիքի, որի մասին այսօր մտածում են նաև նրանց սերունդները»,-ասվում է նախագահ Սարգսյանի ուղերձում:

Armenian President sends letter of thanks to co-founders of Aurora Humanitarian Initiative
YEREVAN, MAY 3, ARMENPRESS. President of Armenia Armen Sarkissian has sent a letter of thanks to co-founders of the Aurora Humanitarian Initiative Noubar Afeyan and Ruben Vardanyan for their efforts in the international recognition of the Armenian Genocide, the Presidential Office told Armenpress.
“On April 24 – the Armenian Genocide Remembrance Day, the heroes of the Aurora Humanitarian Initiative of the year were announced.
For the first time since its foundation, the Aurora Award was held without one of his godfathers, our old friend, co-founder of the Aurora Initiative and member of the Aurora Selection Committee, Vartan Gregorian, who passed away recently.
Once again expressing my deepest pain over the death of Vartan Gregorian, I want to thank all founders of the Aurora Initiative for participating in the fight for the recognition of the Armenian Genocide with their activity. Vartan Gregorian’s investment in that process cannot be forgotten.
He was a renowned humanitarian, scientist, researcher and advisor in national and international levels, had a key role in both preserving the Armenian identity, presenting Armenians, voicing about the Armenian Cause and raising awareness on it.
I am sure that you will continue the work which started with Vartan Gregorian with the same energy in memory of our great compatriot, his investment, fight and national activity, and of course, for the goals which he didn’t manage to complete”, the President said in his letter, adding that Mr. Gregorian has never hidden his love to the Homeland.