Համոզված ենք, որ Մինսկի խմբի հովանու ներքո վերականգնելու ենք Արցախի անկախությունը նախկին ԼՂԻՄ-ի սահմաններում. Արթուր Թովմասյան
Համոզված ենք, որ Մինսկի խմբի  հովանու ներքո  վերականգնելու  ենք Արցախի
անկախությունը նախկին ԼՂԻՄ-ի սահմաններում. Արթուր Թովմասյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանն արձագանքել է Ադրբեջանի դեմոկրատիայի և  մարդու իրավունքերի ինստիտուտի ղեկավար Ահմեդ Սահիդովի հայտարարությանը, թե «հունիսից Ստեփանակերտն անցնելու է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ»: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Արթուր Թովմասյանի հայտարարությունը.
«Սիրելի' հայրենակիցներ
Ադրբեջանի դեմոկրատիայի և  մարդու իրավունքերի ինստիտուտի ղեկավար Ահմեդ Սահիդովի՝ թվիթերյան էջում կատարած աղմկահարույց գրառումների շարքը ադրբեջանական իշխանությունների հերթական սադրիչ գործելաոճի արտահայտությունն են։
2020թ նոյեմբերի 10-ի չարաբաստիկ հայտարարության մեջ Ստեփանակերտի՝ ադրբեջանական բանակի հսկողության տակ անցնելու մասին կետը բացակայում էր։
Այսօր Արցախի ժողովրդի անվտանգության երաշխավորը Արցախի բանակն ու  ռուս խաղաղապահ ուժերն  են։
Արցախն Ադրբեջանի կազմում որևէ ենթակայության տակ լինել չի  կարող:
Համոզված ենք, որ ԵԱՀԿ  Մինսկի խմբի  հովանու ներքո  մենք վերականգնելու  ենք Արցախի ազատությունն ու անկախությունը նախկին ԼՂԻՄ-ի սահմաններում։
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների առաջնորդները ևս գիտակցում են, որ անվտանգության ապահովմանը զուգահեռ Արցախի ժողովրդի համար հրատապ է Արցախի կարգավիճակի հարցը։ Անվտանգություն և հստակ կարգավիճակ․ սրանցից մեկի բացակայության դեպքում Արցախը հայաթափվելու է։
Լիահույս ենք, որ մենք քաղաքակիրթ աշխարհի մի մասնիկն ենք և, որպես անկախ պետություն,  պատրաստակամ ենք   փոխշահավետ համագործակցության պայմանագրեր կնքելու ոչ միայն տարածաշրջանի երկրների,  այլև բոլոր  խաղաղասեր երկրների հետ։
Խաղաղ բանակցային գործընթացի այլընտրանքը պատերազմն է։ Մենք առաջարկում ենք արժանապատիվ խաղաղության օրակարգ»։

Artsakh’s Speaker of Parliament voices certainty in restoration of independence within ex-NKAO borders
Artsakh’s Speaker of Parliament voices certainty in restoration of independence within ex-NKAO
borders
STEPANAKERT,MAY3,ARMENPRESS.Speaker of Parliament of Artsakh Artur Tovmasyan released a statement in response to the false news made by the head of the Azerbaijan Institute for Democracy and Human Rights Ahmad Shahidov, who claimed that “Stepanakert will be transferred under Azeri control from June.”
Tovmasyan said that Shahidov’s statements are simply the Azeri state-sanctioned provocations.
The Speaker noted that the terms of the 2020 November 10 “ill-starred” agreement don’t include the transfer of Stepanakert under Azeri control.
“Today, the guarantor of security of the people of Artsakh is the Army of Artsakh and the Russian peacekeeping forces.
Artsakh cannot be part of Azerbaijan under any jurisdiction.
We are sure that under the auspices of the OSCE Minsk Group we will restore Artsakh’s liberty and independence within the borders of the former NKAO. The OSCE Minsk Group Co-Chair country leaders also realize that parallel to ensuring security, the issue of Artsakh’s status is also urgent for the people of Artsakh,” he said, warning that without security or a clear status Artsakh will lose its Armenian population.
“We are hopeful that we are a part of the civilized world and as an independent state we are ready to sign mutually-beneficial cooperation treaties not only with regional countries but also with peace-loving countries.  The alternative to the peaceful negotiations process is war. We propose a dignified peace agenda,” Tovmasyan said.