Համոզված ենք, որ Մինսկի խմբի հովանու ներքո վերականգնելու ենք Արցախի անկախությունը նախկին ԼՂԻՄ-ի սահմաններում. Արթուր Թովմասյան
Համոզված ենք, որ Մինսկի խմբի  հովանու ներքո  վերականգնելու  ենք Արցախի
անկախությունը նախկին ԼՂԻՄ-ի սահմաններում. Արթուր Թովմասյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանն արձագանքել է Ադրբեջանի դեմոկրատիայի և  մարդու իրավունքերի ինստիտուտի ղեկավար Ահմեդ Սահիդովի հայտարարությանը, թե «հունիսից Ստեփանակերտն անցնելու է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ»: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Արթուր Թովմասյանի հայտարարությունը.
«Սիրելի' հայրենակիցներ
Ադրբեջանի դեմոկրատիայի և  մարդու իրավունքերի ինստիտուտի ղեկավար Ահմեդ Սահիդովի՝ թվիթերյան էջում կատարած աղմկահարույց գրառումների շարքը ադրբեջանական իշխանությունների հերթական սադրիչ գործելաոճի արտահայտությունն են։
2020թ նոյեմբերի 10-ի չարաբաստիկ հայտարարության մեջ Ստեփանակերտի՝ ադրբեջանական բանակի հսկողության տակ անցնելու մասին կետը բացակայում էր։
Այսօր Արցախի ժողովրդի անվտանգության երաշխավորը Արցախի բանակն ու  ռուս խաղաղապահ ուժերն  են։
Արցախն Ադրբեջանի կազմում որևէ ենթակայության տակ լինել չի  կարող:
Համոզված ենք, որ ԵԱՀԿ  Մինսկի խմբի  հովանու ներքո  մենք վերականգնելու  ենք Արցախի ազատությունն ու անկախությունը նախկին ԼՂԻՄ-ի սահմաններում։
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների առաջնորդները ևս գիտակցում են, որ անվտանգության ապահովմանը զուգահեռ Արցախի ժողովրդի համար հրատապ է Արցախի կարգավիճակի հարցը։ Անվտանգություն և հստակ կարգավիճակ․ սրանցից մեկի բացակայության դեպքում Արցախը հայաթափվելու է։
Լիահույս ենք, որ մենք քաղաքակիրթ աշխարհի մի մասնիկն ենք և, որպես անկախ պետություն,  պատրաստակամ ենք   փոխշահավետ համագործակցության պայմանագրեր կնքելու ոչ միայն տարածաշրջանի երկրների,  այլև բոլոր  խաղաղասեր երկրների հետ։
Խաղաղ բանակցային գործընթացի այլընտրանքը պատերազմն է։ Մենք առաջարկում ենք արժանապատիվ խաղաղության օրակարգ»։

Под эгидой Минской группы мы восстановим независимость Арцаха в границах бывшей НКАО: Артур Товмасян
Под эгидой Минской группы мы восстановим независимость Арцаха в границах бывшей
НКАО: Артур Товмасян
Спикер Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян ответил на высказывание главы Института демократии и прав человека Азербайджана Ахмеда Сахидова, что “с июня Степанакерт перейдет под контроль Азербайджана”. «Арменпресс» представляет заявление Артура Товмасяна.
Серия нашумевших комментариев руководителя Института демократии и прав человека Азербайджана Ахмеда Сахидова, сделанных на его странице в Twitter, является очередным провокационным поведением азербайджанских властей.
В злополучном заявлении от 10 ноября 2020 года нет пункта о переходе Степанакерта под контроль азербайджанской армии.
Сегодня гарантом безопасности народа Арцаха являются Армия Арцаха и российские миротворческие силы.
Арцах в составе Азербайджана не может находиться ни под каким-либо подчинением.
Мы убеждены, что под эгидой Минской группы ОБСЕ мы восстановим свободу и независимость Арцаха в границах бывшей НКАО.
Лидеры стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ также осознают, что наряду с обеспечением безопасности народа Арцаха актуален и вопрос статуса Арцаха. Безопасность и определение статуса. В случае отсутствия одного из них армяне из Арцаха будут изгнаны.
Мы надеемся, что являемся частью цивилизованного мира и, как независимое государство, готовы заключить договоры о взаимовыгодном сотрудничестве не только со странами региона, но и со всеми миролюбивыми странами.
Альтернативой мирному переговорному процессу является война. Мы предлагаем повестку достойного мира”.