Ծաղիկներից՝ մոմեր ու բացիկներ. Ծիծեռնակաբերդում հավաքված ծաղիկները երկրորդ կյանք կստանան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում Հայոց ցեղասպանության տարելիցի միջոցառումները եզրափակվեցին ավանդական ծաղկահավաքով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ անմար կրակի մոտ խոնարհված ծաղիկներն արդեն տարիներ շարունակ վերամշակվում են և ոչ թե այրվում, ինչպես արվում էր ավելի քան 10 տարի առաջ:
Միջոցառման ընթացքում բոլոր ծաղիկները հավաքվում են և տեղափոխվում հուշարձանի հետնամաս, առանձնացվում են ցողունն ու թերթիկները:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀԲԸՄ Հայաստանի սկաուտական խմբի ատենապետ-վաշտապետ  Սարօ Թաթյոսն ասաց, որ վերամշակված ծաղիկներից պատրաստելու են մոմեր, թղթեր ու բացիկներ:
«Ինչպես արդեն մի քանի տարի է արվում, մենք այս տարի նույնպես որոշեցինք շարունակել այդ ավանդույթը և ծաղիկները վերամշակել: Սպիտակ մեծ կտորի վրա հավաքում ենք ծաղկի թերթիկները, այնուհետև տանում ենք մեր կենտրոն, դնում այնտեղ և մոտ 2 ամիս թողնում, որպեսզի բնական ճանապարհով չորանա: Այդ ամենից հետո դրանք կվերամշակվեն ու կդառնան թուղթ կամ մոմ: Ինչպես ամեն տարի, այս տարի էլ պատրաստված մոմերն ու բացիկներն ուղարկելու ենք ՀՀ-ում գտնվող տարբեր դեսպանատներ, այլ երկրների Արտաքին գործերի նախարարություններ: Մոմերի վրա գրում ենք դրանց պատմությունը, թե ինչից են պատրաստված»,- նշեց Սարօն:
Նրա խոսքով՝ ընդհանրապես ծաղկահավաքին լինում է մինչև 3 000 հոգի, սակայն կորոնավիրուսի պատճառով ընթացիկ տարում որոշել էին, որ միայն ՀԲԸՄ սկաուտական խումբը պետք է աներ: Սարօն շեշտեց, որ չնայած այդ ամենին, որոշ անհատներ մոտենում են և իրենց օգնությունն առաջարկում:

Возложенные в Цицернакаберде цветы получат вторую жизнь: из них будут сделаны свечи и открытки
В Мемориальном комплексе Цицернакаберд мероприятия, посвященные годовщине Геноцида армян, завершились традиционным сбором возложенных цветов.
Как передает «Арменпресс», цветы уже много лет собираются и перерабатываются, а не сжигаются, как это делалось более 10 лет назад.
После мероприятия все цветы собираются и переносятся, отделяются стебли, листья и цветы.
В беседе с Арменпресс председатель скаутской группы ВАБС Армении Саро Татос сказал, что из переработанных цветов будут изготовлены свечи, бумага и открытки.
“Это делается уже несколько лет, в этом году также мы решили продолжить эту традицию и переработать возложенные цветы. Соберем лепестки цветов на большую белую ткань, потом отнесем их  к нам в центр, оставим их примерно на 2 месяца для естественного высыхания. После этого они будут обработаны и превращены в бумагу или в воск. Как и ежегодно, в этом году также мы отправим подготовленные свечи и открытки в различные посольства в Армении, в Министерства иностранных дел за рубежом. На свечах мы пишем их историю, из чего они сделаны” , - сказал Саро.
По его словам, в сборе цветов раньше участвовало до 3 000 человек, но из-за эпидемии в этом году было решено, что этим должна заняться только скаутская группа AGBU. Саро подчеркнул, что, несмотря на это, люди приходят и предлагают свою помощь.