Հայաստանը պլանավորում է արևային պանելներ ու ալկոհոլային խմիչքներ արտահանել Կանադա
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն ապրիլի 22-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Կանադայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Էլիսոն ԼըՔլերին։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք կարևորվել է հայ-կանադական համագործակցությունը և նախանշվել են համագործակցության հնարավոր ուղղությունները։ Առանձնացվել են համագործակցության հետևյալ ոլորտները՝ առևտուր և ներդրումներ, արդյունաբերություն, բարձր տեխնոլոգիաներ, կրթություն և զբոսաշրջություն։ Նախարարը համոզմունք է հայտնել, որ հայ-կանադական տնտեսական հարաբերություններն ունեն ակտիվացման և զարգացման մեծ ներուժ։
Քննարկվել են հայկական արտադրանքը (մասնավորապես՝ արևային պանելներ և ալկոհոլային խմիչքներ) դեպի Կանադա արտահանման հնարավորությունները։ Նախարարը կարևորել է կանեփի արտադրությամբ զբաղվող առաջատար կանադական ընկերությունների հետ գործարար կապերի հաստատաման հնարավորությունները և շեշտել, որ Հայաստանն ունի գրավիչ միջավայր բիզնես գործունեություն ծավալելու համար՝ հաշվի առնելով երկրի կլիմայական պայմանները և որակյալ աշխատուժը։ Բացի այդ, կանադացի ներդրողները կարող են օգտվել Հայաստանում ներկայումս կառուցվող արդյունաբերական գոտիների հնարավորություններից՝  իրենց արտադրական մասնաճյուղերը Հայաստան տեղափոխելու գործընթացը դյուրացնելու, ինչպես նաև ԵԱՏՄ շուկա առանց խոչընդոտների մուտք գործելու  համար։
Վահան Քերոբյանը կարևորել է երկրի տնտեսական զարգացման գործում կրթության հենակետային նշանակությունը։ Այդ նպատակի իրագործման շուրջ շարունակաբար տարվում են աշխատանքներ։ Դեսպան ԼըՔլերը և նախարար Քերոբյանը կարևորել են միասնական կրթական և մասնագիտական զարգացման ծրագրերի իրականացումը։
Զրույցակիցներն առանձնացրել են ֆինանսական ծառայությունների մատուցման և գյուղատնտեսության ոլորտներում փորձի փոխանակման ծրագրերը։
Նախարարն իր պատրաստակամությունն է հայտնել աջակցելու կանադական ֆինանսական կառույցներին, բանկերին, մասնավորապես՝ վենչուրային հիմնադրամներին, հիմնվել Հայաստանում՝ ընդգծելով, որ Հայաստանն ունի ամենաթափանցիկ և վստահելի ֆինանսական համակարգերից մեկը տարածաշրջանում, ինչի շնորհիվ արդեն երկար տարիներ մի շարք առաջատար միջազգային բանկեր իրենց գործունեությունն են ծավալում Հայաստանում։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև երկու երկրների մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ գործարար հանդիպումների կազմակերպման հարցեր։ Այդ կապակցությամբ նախարարն առաջարկել է 2021թ․-ի երկրորդ կեսին անցկացնել հայ-կանադական գործարար համաժողով։

Armenia plans to export solar panels, liquor to Canada
YEREVAN, APRIL 23, ARMENPRESS. Minister of Economy Vahan Kerobyan held a meeting with Canadian Ambassador to Armenia Alison LeClaire.
Kerobyan and LeClaire both attached importance to the Armenian-Canadian cooperation and outlined potential directions for cooperation.
They pointed out the following directions: trade and investments, industry, high technologies, education and tourism. Kerobyan expressed certainty that the Armenian-Canadian economic relations have big potential to bolster and develop.
The possibilities of exporting Armenian production, namely solar panels and alcoholic drinks, into Canada were discussed.
“The minister attached importance to the opportunities of establishing business ties with leading Canadian companies engaged in the production of cannabis and emphasized that Armenia has an attractive environment for business activities, given the country’s climate conditions and high quality workforce. In addition, Canadian investors can use the opportunities of the industrial zones which are currently being built in Armenia, to facilitate the process of moving their industrial branches to Armenia, as well as entering the EEU market without obstacles,” the ministry of economy said in a news release.
Highlighting education for economic development, Kerobyan and the ambassador attached importance to implementing joint educational and specialized development programs.
The discussion also addressed exchange of experience programs in rendering financial services and agriculture.
Kerobyan expressed readiness to support Canadian financial institutions, banks, namely venture funds, to get established in Armenia, noting that Armenia has one of the most transparent and trusted financial systems in the region, thanks to which several leading international banks are operating in Armenia for already many years.
Issues of organizing business meetings with participation of private sector representatives of the two countries were discussed. On this occasion the minister proposed to hold an Armenian-Canadian business forum in the second half of 2021.