Հայաստանը պլանավորում է արևային պանելներ ու ալկոհոլային խմիչքներ արտահանել Կանադա
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն ապրիլի 22-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Կանադայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Էլիսոն ԼըՔլերին։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք կարևորվել է հայ-կանադական համագործակցությունը և նախանշվել են համագործակցության հնարավոր ուղղությունները։ Առանձնացվել են համագործակցության հետևյալ ոլորտները՝ առևտուր և ներդրումներ, արդյունաբերություն, բարձր տեխնոլոգիաներ, կրթություն և զբոսաշրջություն։ Նախարարը համոզմունք է հայտնել, որ հայ-կանադական տնտեսական հարաբերություններն ունեն ակտիվացման և զարգացման մեծ ներուժ։
Քննարկվել են հայկական արտադրանքը (մասնավորապես՝ արևային պանելներ և ալկոհոլային խմիչքներ) դեպի Կանադա արտահանման հնարավորությունները։ Նախարարը կարևորել է կանեփի արտադրությամբ զբաղվող առաջատար կանադական ընկերությունների հետ գործարար կապերի հաստատաման հնարավորությունները և շեշտել, որ Հայաստանն ունի գրավիչ միջավայր բիզնես գործունեություն ծավալելու համար՝ հաշվի առնելով երկրի կլիմայական պայմանները և որակյալ աշխատուժը։ Բացի այդ, կանադացի ներդրողները կարող են օգտվել Հայաստանում ներկայումս կառուցվող արդյունաբերական գոտիների հնարավորություններից՝  իրենց արտադրական մասնաճյուղերը Հայաստան տեղափոխելու գործընթացը դյուրացնելու, ինչպես նաև ԵԱՏՄ շուկա առանց խոչընդոտների մուտք գործելու  համար։
Վահան Քերոբյանը կարևորել է երկրի տնտեսական զարգացման գործում կրթության հենակետային նշանակությունը։ Այդ նպատակի իրագործման շուրջ շարունակաբար տարվում են աշխատանքներ։ Դեսպան ԼըՔլերը և նախարար Քերոբյանը կարևորել են միասնական կրթական և մասնագիտական զարգացման ծրագրերի իրականացումը։
Զրույցակիցներն առանձնացրել են ֆինանսական ծառայությունների մատուցման և գյուղատնտեսության ոլորտներում փորձի փոխանակման ծրագրերը։
Նախարարն իր պատրաստակամությունն է հայտնել աջակցելու կանադական ֆինանսական կառույցներին, բանկերին, մասնավորապես՝ վենչուրային հիմնադրամներին, հիմնվել Հայաստանում՝ ընդգծելով, որ Հայաստանն ունի ամենաթափանցիկ և վստահելի ֆինանսական համակարգերից մեկը տարածաշրջանում, ինչի շնորհիվ արդեն երկար տարիներ մի շարք առաջատար միջազգային բանկեր իրենց գործունեությունն են ծավալում Հայաստանում։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև երկու երկրների մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ գործարար հանդիպումների կազմակերպման հարցեր։ Այդ կապակցությամբ նախարարն առաջարկել է 2021թ․-ի երկրորդ կեսին անցկացնել հայ-կանադական գործարար համաժողով։

Армения планирует экспортировать в Канаду солнечные панели и алкогольные напитки
Министр экономики Армении Ваан Керобян 22 апреля принял чрезвычайного и полномочного посла Канады в Армении Элисон Леклер. Об этом «Арменпресс» сообщили в Управлении информации и общественных связей Министерства экономики.
В ходе встречи было обсуждено армяно-канадское сотрудничество, намечены приоритетные направления сотрудничества. Были выделены следующие направления сотрудничества: торговля и  инвестиции, промышленность, высокие технологии, образование и туризм. Министр выразил уверенность, что армяно-канадские экономические отношения имеют большой потенциал для активизации и развития.
Обсуждались возможности экспорта армянской продукции в Канаду, в частности, солнечные панели и алкогольные напитки. Министр придал важность установления деловых связей с ведущими канадскими компаниями по производству конопли, подчеркнув, что в Армении с учетом климатических условий страны и квалифицированной рабочей сил есть привлекательная среда для ведения этого бизнеса. Кроме того, канадские инвесторы могут воспользоваться возможностями ныне строящихся в Армении промышленных зон для облегчения процесса перевода своих производственных филиалов в Армению, а также для беспрепятственного доступа на рынок ЕАЭС.
Ваан Керобян подчеркнул фундаментальное значение образования в экономическом развитии страны. Для достижения этой цели работа ведется. Посол Леклер и министр Керобян обсудили и возможность совместных образовательных программ и программ повышения квалификации.
Собеседники выделили программы предоставления финансовых услуг и обмена опытом в сферах сельского хозяйства.
Министр выразил готовность поддержать канадские финансовые институты, банки, в частности венчурные фонды, базирующиеся в Армении, подчеркнув, что Армения имеет одну из самых прозрачных и надежных финансовых систем в регионе, благодаря чему, в Армении уже много лет работают ведущие международные банки.
В ходе встречи также обсуждались вопросы организации деловых встреч с участием представителей частного сектора двух стран. В этой связи министр предложил во второй половине 2021 года провести армяно-канадский бизнес-форум.