Ուկրաինայում Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի միջոցառումների մեկնարկը տրված է
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի միջոցառումների մեկնարկն Ուկրաինայում արդեն տրված է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ,  Analitikaua-ն տեղեկացնում է, որ միջոցառումներն սկսվել են տեղեկատվական աշվավով: Մասնավորապես, Ուկրաինայի խոշոր քաղաքների մի շարք փողոցներում տեղադրվել են Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող տեղեկատվական վահանակներ, ցուցապաստառներ:
Միջոցառումների շրջանակում Ուկրաինայում ապրիլի 24-ին կանցկացվի առցանց դասախոսություն՝  «Հայոց ցեղասպանություն. Հանցագործություն մարդկության ու քաղաքակրության դեմ» խորագրով: Դասախոսությունն անցկացնելու է պատմական գիտությունների թեկնածու, Ուկրաինայի հայերի միության պատմամշակութային ժառանգության հանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Դավթյանը:
Միջոցառումների շրջանակում Ուկրաինայի հայաշատ տարբեր քաղաքներում նախատեսված են նաև կլոր-սեղան քննարկումներ, թեմատիկ ցուցահանդեսներ, հիշատակի երեկոներ, ֆլեշ-մոբեր, երթեր, ծառատունկ, Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող փաստագրական ֆիլմերի ցուցադրություն: Համավարակով պայմանավորված` միջոցառումներն անցկացվելու են անվտանգության կանոնների խիստ պահպանմամբ:

В Украине стартовали мероприятия, посвященные 106-й годовщине Геноцида армян
ЕРЕВАН, 22 АПРЕЛЯ, АРМЕНПРЕСС. В Украине уже стартовали мероприятия, посвященные 106-й годовщине Геноцида армян. Как передает «Арменпресс», «Analitika.ua» сообщает, что события начались с информационной кампании. В частности, информационные щиты и плакаты, рассказывающие о Геноциде армян, были размещены на ряде улиц крупных городов Украины.
В рамках мероприятий 24 апреля в Украине состоится онлайн-лекция “Геноцид армян. Преступление против человечности и цивилизации". С лекцией выступит кандидат исторических наук, председатель комиссии по историко-культурному наследию Союза армян Украины Давид Давтян. В рамках мероприятий запланированы круглые столы, тематические выставки, мемориальные вечера, флешмобы, марши, посадка деревьев, показ документальных фильмов о Геноциде армян в различных армянонаселенных городах Украины. В связи с эпидемией меры будут приняты при строгом соблюдении правил безопасности.