Ադրբեջանն արել է այն, ինչ 80 տարի եվրոպական ոչ մի երկիր չէր արել. Ռուբինյանը ԵԽԽՎ-ում ընդգծեց՝ գերիները պետք է վերադառնան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի՝ հայ գերիներին նվիրված նիստում Հայաստանի պատվիրակության անդամ, պատգամավոր Ռուբեն Ռուբինյանն իր ելույթի սկզբում դիմեց եվրոպացի գործընկերներին՝ հարցնելով՝ արդյոք նրանց երբևէ անվանել են շուն կամ խելագար։
«Ինձ և իմ ազգին անվանել են։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ասել է, որ Ղարաբաղից հայերին քշել է շների պես։ Հետո նա ասել է, որ հայ ազգը հիվանդ է և պետք է բուժվի։ Իսկ դուք դժբախտություն ունեցե՞լ եք հետևելու գրեթե ուղիղ եթերով, թե ինչպես են վանդալիզմի ենթարկվում ձեր սրբությունները, ինչպես են քանդում ձեր եկեղեցիները, հուշահամալիրները։ Մեր ազգն ամեն օր է դա տեսնում», - ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ ասել է Ռուբինյանը։
Պատգամավորի խոսքով՝ Ադրբեջանն արել է այն, ինչ 80 տարի եվրոպական ոչ մի երկիր չէր արել՝ այլ ազգի հանդեպ ատելություն է իրագործել: «Հարյուրավոր երիտասարդ հայ մարդիկ պահվում են երկրում, որտեղ նրանց ատում են։ Մեր գերիները պետք է վերադառնան Հայաստան, սա ուղղակի խոսք չէ, սա պահանջ է», - ընդգծեց Ռուբինյանը։

YEREVAN, APRIL 20, ARMENPRESS. Member of the Armenian delegation to the PACE, MP Ruben Rubinyan gave a rhetoric question to his colleagues during the session on the Armenian POWs. He asked if they have ever been named dogs or insane.
‘’I and my nation have been called so. Azerbaijani president Ilham Aliyev said that they drove away Armenians from Karabakh like dogs. He then said that the Armenian nation is insane and needs treatment. And have you ever been so unfortunate to follow almost Live how your sanctuaries are vandalized, how your churches are being ruined? Our nation witnesses it every day'', ARMENPRESS reports Rubinyan as saying.
According to him, Azerbaijan did something that no European country had done in the last 80 years, it carried out hatred against other nation. ''Hundreds of young Armenians are kept in a country where they are hated. Our POWs must return to Armenia, these are not just words, this is a demand'', Rubinyan said.