Ապրիլի 25-ին Հայաստանի ողջ տարածքում իրականացվելու է համապետական ծառատունկ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ապրիլի 25-ին «10 մլն ծառ» նախաձեռնության շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության ողջ տարածքում իրականացվելու է համապետական ծառատունկ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկանցում է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Ռոմանոս Պետրոսյանը:
«Հանրապետության տարածքում իրականացվելիք ծառատունկին նախատեսվում է տնկել 300.000 ծառ։ Արագածոտնի, Արարատի, Լոռու, Սյունիքի, Վայոց Ձորի  մարզերում տնկվելու է 7000-ական տնկի: Արմավիրի և Տավուշի մարզերում նախատեսվում է տնկել 6000-ական տնկի, Գեղարքունիքում՝ 8000, Կոտայքի և Շիրակի մարզերում՝ 10 000-ական տնկի: Երևանում տնկվելու է 25 000 տնկի»,- նշել է Պետրոսյանը:
Եվս 200 000 տնկի ՇՄ նախարարությունը նախատեսել է պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, հանրակրթական հաստատությունների և այլ գերատեսչությունների հետ համատեղ տնկել «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի բացառապես բոլոր մարզային անտառտնտեսությունների տնկարկներում (ավելի քան 60 հա)։
ՇՄ նախարարը հայտնել է նաև, որ յուրաքանչյուր քաղաքացի կարող է այդ օրն իր բակում, իր այգում ծառ տնկել՝ մի մասնիկը դառնալով համապետական այդ կարևոր միջոցառման։

25 апреля на всей территории Армении будет проведена общегосударственная посадка деревьев
25 апреля в рамках инициативы “10 млн деревьев” на всей территории Армении будет проведена общегосударственная посадка деревьев.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщил министр окружающей среды Армении Романос Петросян.
“На территории Армении планируется посадить 300 000 деревьев. В Арагацотнской, Араратской, Лорийской, Сюникской, Вайоцдзорской областях будет посажено по 7 000 саженцев. В Армавирской и Тавушской областях планируется посадить по 6 000 саженцев, в Гегаркуникской -8 000, в Котайкской и Ширакской областях - по 10 000 саженцев.
Еще 200 000 Министерство сельского хозяйства предусмотрело совместно с органами государственного управления и местного самоуправления, общеобразовательными учреждениями и другими ведомствами посадить на территориях всех областных лесхозов ГНКО “Армлес” - более 60 га.