ՀՀ նախագահը չի ստորագրելու ՀՀ ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների և լրացումների օրենքը և չի դիմելու ՍԴ
ՀՀ նախագահը չի ստորագրելու ՀՀ ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների և
լրացումների օրենքը և չի դիմելու ՍԴ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  ՀՀ նախագահի աշխատակազմը հայտարարություն է տարածել «Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի վերաբերյալ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հայտարարության մեջ նշվում է.
««Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքը Ազգային ժողովի կողմից Հանրապետության նախագահի ստորագրմանն է ներկայացվել 2021 թվականի ապրիլի 2-ին:
Հանրապետության նախագահն Օրենքը քննարկել է մի շարք կուսակցությունների ղեկավարների, քաղաքական գործիչների, կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ներկայացուցչի հետ, լսել նրանց կարծիքներն ու դիտարկումները:
Օրենքի վերաբերյալ Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ուսումնասիրությունները հանգեցրել են այն եզրակացության, որ սահմանադրականության տեսանկյունից Օրենքն առերևույթ խնդրահարույց չէ:
Միևնույն ժամանակ, Օրենքի վերաբերյալ Հանրապետության նախագահն ունի հետևյալ սկզբունքային դիտարկումները՝
Օրենքն ընդունվել է Ազգային ժողովի միայն քաղաքական մեծամասնության քվեարկության արդյունքում:
Հանրապետության նախագահը բազմիցս նշել է, որ ճգնաժամը հաղթահարելուն ուղղված արտահերթ ընտրությունները կազմակերպելուն պետք է նախորդի Սահմանադրության, ինչպես նաև Ընտրական օրենսգրքի համապարփակ փոփոխությունների գործընթացը, որը պահանջում է ողջամիտ ժամկետ և, ժողովրդավարության սկզբունքներին համաձայն, պետք է իրականացվի լայն հանրային, հասարակական, քաղաքական քննարկումների արդյունքում ձևավորված կարծիքները լսելով և հաշվի առնելով: Ընտրակարգին առնչվող կարգավորումները պետք է միտված լինեն ընտրողների շահերը լավագույնս ներկայացնելու տրամաբանությամբ Ազգային ժողով ձևավորելուն:
Վենետիկի հանձնաժողովի մոտեցմամբ ընտրական օրենսդրության փոփոխությունները պետք է տեղի ունենան առնվազն ընտրություններից մեկ տարի առաջ: Վենետիկի հանձնաժողովն արտահայտել է նաև իր դիրքորոշումն այն մասին, որ ընտրական համակարգի կայունությունը կարևորագույն սկզբունքներից է, կարևոր է նաև ունենալ բավարար ժամանակ ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների վերաբերյալ խորքային և բոլոր շահագրգիռ անձանց մասնակցությամբ հանրային քննարկումներ իրականացնելու համար:
Օրենքով մեկ տեսակի համամասնական ընտրակարգը փոխարինվում է մեկ այլ տեսակի համամասնական ընտրակարգով: Մասնավորապես, բացառվում է տարածքային ընտրական ցուցակներով ընտրություններին մասնակցելու գործող կառուցակարգը:
Առանց տարածքային ցուցակների կառուցակարգի համամասնական ընտրակարգը կարող է արդյունավետ լինել խորհրդարանական կայացած քաղաքական մշակույթ ձևավորած պետություններում, որտեղ կուսակցություններն ունեն հստակ ծրագիր, որտեղ հասարակությունն ունի հնարավորություն և բավարար ժամանակ ծրագրերին ծանոթանալու, որտեղ ընտրությունն իրականցվում է ներկայացված ծրագրերի հիման վրա: Մինչդեռ նման փոփոխությունը Հայաստանի Հանրապետությունում առկա իրավիճակում կարող է հանգեցնել ոչ թե կուսակցությունների և դրանց ծրագրերի, այլ այս կամ այն կուսակցությունը գլխավորող անձանց միջև մրցակցության:
Հաշվի առնելով վերոգրյալը՝ Հանրապետության նախագահը չի ստորագրելու Օրենքը, բայց և չի դիմելու Սահմանադրական դատարան՝ դրա Սահմանադրությանը համապատասխանությունը որոշելու համար»:

Президент   не подпишет закон о внесении изменений в Избирательный кодекс  РА и  не будет обращаться в КС
Президент   не подпишет закон о внесении изменений в Избирательный кодекс  РА и  не
будет обращаться в КС
Аппарат президента Республики Армения  распространил заявление относительно  Закона  о внесении дополнений и изменений в Избирательный кодекс РА.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ   аппарата президента Республики Армения,  в заявлении говорится:
«Закон «О внесении изменений и дополнений в Конституционный закон ''Избирательный кодекс Республики Армения''» был внесен Национальным Собранием на подпись президенту Республики 2 апреля 2021 года.
Президент республики обсудил Закон с лидерами ряда партий, политическими деятелями, представителем Центральной избирательной комиссии, выслушал их мнения и замечания. Исследования Управления аппарата президента Республики по Закону привели к выводу, что с конституционной точки зрения Закон не является проблематичным. В то же время президент Республики имеет следующие принципиальные замечания по Закону.
Закон был принят в результате голосования только политического большинства в Национальном Собрании.
Президент Республики неоднократно заявлял, что организации внеочередных выборов для преодоления кризиса должны предшествовать всеобъемлющие изменения в Конституции, а также в Избирательном кодексе, что требует разумных сроков и, согласно демократическим принципам,  это должно быть реализовано посредством широкой публичной, общественной и политической дискуссии.
Положения, касающиеся избирательной системы, должны быть направлены на формирование Национального собрания с логикой наилучшего представления интересов избирателей.
Согласно оценке Венецианской комиссии, изменения в избирательном законодательстве должны быть произведены как минимум за год до выборов. Венецианская комиссия также представила свою позицию, согласно которой стабильность избирательной системы является одним из наиболее важных принципов, важно также предусмотреть достаточно времени для проведения углубленных публичных обсуждений поправок к Избирательному кодексу с участием всех заинтересованных сторон.
По мнению Венецианской комиссии, изменения в избирательное законодательство должны быть внесены как минимум за год до выборов. Венецианская комиссия также заявила о своей позиции, согласно которой стабильность избирательной системы является одним из наиболее важных принципов, и что у нее может быть достаточно времени для проведения углубленных общественных обсуждений поправок к Избирательному кодексу с участием всех заинтересованных сторон.
По предложенному Закону, пропорциональная избирательная система одного типа заменяется пропорциональной системой другого типа. В частности, исключается действующая структура участия в выборах по территориальным избирательным спискам.
Пропорциональная избирательная система без региональной структуры списков может быть эффективной в государствах с состоявшейся парламентской политической культурой, где партии имеют четкую повестку, а у общественности есть достаточно времени для ознакомления с программами, и где выборы основаны на представленных программах. Между тем такое изменение в нынешней ситуации в Республике Армения может привести к конкуренции не между партиями и их программами, а между лидерами тех или иных партий.
Принимая во внимание вышесказанное, президент Республики не подпишет Закон об изменениях в ИК, но и не будет обращаться в Конституционный суд для определения его соответствия Основному закону”,- отмечается в заявлении.