Հայաստանին տրամադրած մարդասիրական օգնության ծավալներով առաջատար են ԱՄՆ-ն, Չինաստանը և Իսպանիան
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդասիրական օգնության կարգով 2021-ի հունվար-փետրվարին Հայաստան է ներմուծվել 312.5 տոննա ապրանք, որի արժեքը կազմել է 1 մլրդ 434.3 մլն դրամ կամ  2 մլն 750.6 հազար դոլար, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակի նկատմամբ ավել է 18.9 տոկոսով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին են վկայում ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալները:
Ամենաշատը Հայաստան  են ուղարկվել մանածագործական իրեր՝ 801.4 հազար դոլարի, այնուհետև տարբեր արդյունաբերական ապրանքներ՝ 553.9 հազար դոլարի, քիմիայի և դրա հետ կապված արդյունաբերության ճյուղերի արտադրանք՝ 511.8 հազար դոլարի, սարքեր և ապարատներ՝ 464.9 հազար դոլարի:
Ընդ որում ամենաշատ մարդասիրական օգնություն է ուղարկել Միացյալ Նահանգները՝ 757.5 հազար դոլարի, որը 2020-ի հունվար-փետրվարի նկատմամբ ավել է 94.7 տոկոսով: Այնուհետև ամենաշատ մարդասիրական օգնություն է ուղարկել Չինաստանը՝ 470.7 հազար դոլարի՝ նախորդ տարվա նկատմամբ ավելանալով 4 անգամ, որից հետո՝ Իսպանիան՝ 426.8 հազար դոլարի՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ ավելանալով 115.4 անգամ:

Most humanitarian aid sent to Armenia came from US, China and Spain
YEREVAN, MARCH 5, ARMENPRESS. 312.5 tons of humanitarian aid worth 2 million 750,6 thousand dollars was imported to Armenia in 2021 January-February, according to data released by the Statistical Committee. The amount of imported humanitarian aid in the reporting period grew 18,9% compared to the previous year’s same period.
Most of the humanitarian aid sent to Armenia were woven items (worth total of 801,4 thousand dollars), followed by industrial products (553,9 thousand dollars), then chemical and industrial chemistry-related products (511,8 thousand dollars), and equipment and devices (464,9 thousand dollars).
Most of the aid came from the United States (757,5 thousand dollars) – a 94,7% growth compared to 2020’s January-February.
470,7 thousand dollars of humanitarian aid was sent from the People’s Republic of China – four times more than in 2020’s January-February. The third country to have sent the most aid to Armenia in the reporting period is Spain (426,8 thousand dollars) – 115,4 times more than in 2020’s same period.