Նարեկ Հովհաննիսյանին և Թովմաս Թովմասյանին հետմահու շնորhվել է «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ապրիլի 2-ին ստորագրել է հրամանագրեր՝ ավագ լեյտենանտներ Նարեկ Վարուժանի Հովհաննիսյանին և Թովմաս Սեյրանի Թովմասյանին «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչում հետմահու շնորհելու մասին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Հրամանագրերի համաձայն՝ Հայրենիքի պաշտպանության ու անվտանգության ապահովման գործում Արցախի Հանրապետությանը մատուցած բացառիկ ծառայությունների, ցուցաբերած քաջության ու անձնական արիության համար Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի N  զորամասի 3 հրաձգային դասակի հրամանատար, ավագ լեյտենանտ Նարեկ Հովհաննիսյանին և N զորամասի դիպուկահարների դասակի հրամանատար, ավագ լեյտենանտ Թովմաս Թովմասյանին հետմահու շնորհվել է «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչում` հանձնելով «Ոսկե արծիվ» շքանշան։
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ ռազմական գործողությունների ժամանակ Նարեկ Հովհաննիսյանն ու Թովմաս Թովմասյանն ակտիվ մասնակցություն են ունեցել ԱՀ պետական սահմանի մարտական դիրքերի պաշտպանությանը, դիվերսիոն-հետախուզական գործողություններ են իրականացրել հակառակորդի թիկունքում՝ հասցնելով նրան  ռազմական տեխնիկայի և կենդանի ուժի մեծաթիվ կորուստներ:
Պատերազմի ընթացքում ստեղծված հատուկ գրոհային խմբի կազմում նրանք պաշտպանական մարտեր են մղել ու մարտական գործողություններ են իրականացրել սկզբում յոթերորդ պաշտպանական շրջանում, այնուհետև՝ մի շարք այլ ուղղություններում, ներառյալ՝ Սղնախ, Քարին տակ գյուղերի ու Շուշիի մատույցներում:
Նարեկ Հովհաննիսյանն ու Թովմաս Թովմասյանը փայլուն կատարել են իրենց առջև դրված մարտական խնդիրները՝ մինչև կյանքի վերջին վայրկյանը անմնացորդ մարտնչելով բազմակի անգամ գերազանցող թշնամու ուժերի դեմ և երբևիցե չլքելով  իրենց վստահված դիրքերը:
Նարեկ Հովհաննիսյանը ծնվել է 1992 թ.-ին, իսկ Թովմաս Թովմասյանը՝ 1983 թ.-ին: Երկուսն էլ հերոսաբար զոհվել են 2020 թ. նոյեմբերի 7-ին, Քարին տակ-Շուշի հատվածում:

Нареку Ованнисяну и Товмасу Товмасяну посмертно присвоено звание “Герой Арцаха”
2 апреля президент Республики Арцах Араик Арутюнян подписал указы о посмертном присвоении звания “Герой Арцаха” старшим лейтенантам Нареку Ованнисяну и Товмасу Товмасяну. Об этом «Арменпресс» сообщили в Главном информационном управлении аппарата президента Республики Арцах.
Согласно указам, за исключительные заслуги перед Республикой Арцах в деле обеспечения обороны и безопасности Родины, проявленную храбрость и личную отвагу командиру 3-го стрелкового взвода N-ской воинской части Армии обороны Республики Арцах, старшему лейтенанту Нареку Ованнисяну и командиру взвода снайперов N-ской воинской части, старшему лейтенанту Товмасу Товмасу Товмасяну посмертно присвоено высшее звание “Герой Арцаха”, вручен орден “Золотой орел”.
В ходе широкомасштабных военных действий, развязанных Азербайджаном 27 сентября 2020 года против Республики Арцах, Нарек Ованнисян и Товмас Товмасян принимали активное участие в защите боевых позиций государственной границы Республики Арцах, осуществили диверсионно-разведывательные действия в тылу противника, нанеся ему многочисленные потери ив военной технике и в живой силе.
В составе созданной в ходе войны группы спецназа они вели оборонительные бои и осуществили боевые действия по ряду направлений, включая села Сгнах, Карин и на подступах к Шуши.
Нарек Ованнисян и Товмас Товмасян блестяще выполняли поставленные перед ними боевые задачи, до последней секунды жизни сражаясь против многократно превосходящих сил врага,  и никогда не покидая своих позиций.
Нарек Ованнисян был 1992 г. р., Товмас Товмасян - 1983 г. р.  Оба героически погибли 7 ноября 2020 года, на участке Карин так, в окрестностях Шуши.