Չնայած ԱՄՆ պետդեպի հորդորներին՝ Ադրբեջանը հրաժարվում է վերադարձնել հայ գերիներին. Իգնատիուսի հոդվածը Washington Post-ում
Չնայած ԱՄՆ պետդեպի հորդորներին՝ Ադրբեջանը հրաժարվում է վերադարձնել հայ
գերիներին. Իգնատիուսի հոդվածը Washington Post-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չնայած ԱՄՆ պետդեպարտամենտի բարձրաստիճան պաշտոնյայի հորդորին՝ Ադրբեջանը մինչև օրս հրաժարվում է վերադարձնել Լեռնային Ղարաբաղի վերջին պատերազմի հետևանքով գերեվարված հայերին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին Washington Post-ում հրապարակված հոդվածում գրել է հայտնի լրագրող Դեյվիդ Իգնատիուսը:
«ԱՄՆ պաշտոնյաներն ասում են, որ չնայած ավելի վաղ տեղի ունեցած գերիների փոխանակմանը՝ Ադրբեջանի կողմից դեռևս պահվում են 52 հայեր»,- նշել է Իգնատիուսը: Նա ընդգծել է, որ Բաքվում պնդում են, թե նրանք պատերազմի մասնակիցներ չեն, այլ այդտեղ են եկել հրադադարից հետո՝ նոյեմբերի վերջին, և կասկածվում են ահաբեկիչ լինելու մեջ՝ մեղադրանք, որը հերքում է Հայաստանը:
«Եվրոպայի հարցով ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Ֆիլիպ Ռիկերը գերիների հարցը բարձրացրել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ փետրվարին տեղի ունեցած հեռախոսազրույցի ժամանակ՝ պահանջելով, որ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին թույլատրեն այցելել բանտարկյալներին: ԿԽՄԿ-ին անհապաղ շնորհվել է թույլտվություն»,- գրել է հեղինակը:
Դեյվիդ Իգնատիուսը նշել է, որ ԱՄՆ պաշտոնյաները հաջորդ շաբաթների ընթացքում ևս հետևողականորեն հանդես են եկել գերեվարվածներին ազատ արձակելու կոչերով: Լրագրողը մեջբերել է Բայդենի վարչակազմի բարձրաստիճան պաշտոնյաներից մեկի խոսքերը, որտեղ նա ասում է. «Մենք հուսով ենք տեսնել, որ ավելի մեծ թվով ձերբակալվածներ ազատ կարձակվեն: Մենք չենք բանակցում, սակայն հորդորում ենք նրանց բարի կամք դրսևորել»:
Թեպետ շատերն ակնկալում էին, որ Ադրբեջանը կարող է հայ գերիներին ազատ արձակել Նովրուզի համաներումների շրջանակում, սակայն դա տեղի չունեցավ: «Ադրբեջանցիներն առաջ են տանում իրենց կեղծ պնդումներն այն մասին, որ այս մարդիկ ոչ թե ռազմագերիներ են, այլ հանցագործներ, քանի որ ձերբակալվել են պատերազմից հետո»,- նշել է ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Վարուժան Ներսիսյանը: Նա ընդգծել է, որ պատերազմի ավարտից հետո Ադրբեջանի կողմից հարաբերությունների կարգավորման կամ հաշտեցման ուղղությամբ որևէ իրական փորձ չի ձեռնարկվել: Դեսպանը կոչ է արել Մինսկի խմբի երեք համանախագահ երկրներին՝ ԱՄՆ-ին, Ֆրանսիային և Ռուսաստանին, ներգրավվել գործընթացում:
Իգնատիուսը հիշեցրել է, որ հայ ռազմագերիներին ազատ արձակելու հորդորներին միացել են նաև ԱՄՆ կոնգրեսականներ: Մասնավորապես, Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ադամ Շիֆը մարտի 16-ին ներկայացրել էր բանաձև, որով Ադրբեջանին կոչ էր արվում անհապաղ ազատ արձակել գերեվարված զինվորներին ու քաղաքացիական անձանց:
Պատերազմից հետո հայ ռազմագերիների նկատմամբ խոշտանգումների վերաբերյալ մարտի 19-ին զեկույց էր հրապարակել նաև միջազգային իրավապաշտպան Human Rights Watch կազմակերպությունը: ԱՄՆ-ում Ադրբեջանի դեսպան Էլին Սուլեյմանովը հերքել էր զեկույցում տեղ գտած փաստերը՝ հավելելով միայն, որ նման մեղադրանքները պետք է ուսումնասիրվեն:
Իգնատիուսը նշել է, որ հայ գերիների հարցը զգացական տեսանկյունից նոր նշանակություն կստանա ապրիլի վերջին՝ կապված Հայոց ցեղասպանության տարելիցի հետ: Նա հիշեցրել է, որ օրերս հայտնի միջազգային մեկնաբան Յան Բրեմերը, հղում անելով Սպիտակ տան իր աղբյուրներին, ասել էր, որ Բայդենը ապրիլի 24-ին ճանաչելու է Հայոց ցեղասպանությունը:
Լրագրողը եզրակացրել է, որ այս տարվա ոգեկոչման և հիշատակի միջոցառումները հատկապես զգայուն են լինելու ղարաբաղյան պատերազմում Հայաստանի կրած պարտության և դրան հաջորդած տառապանքների հետևանքով:

The Washington Post: Despite State Department’s calls, Azerbaijan still refuses to return
YEREVAN, MARCH 30, ARMENPRESS. Despite a nudge from a senior State Department official, Azerbaijan has so far refused to return Armenian prisoners who were captured during the recent war in Nagorno Karabakh, Columnist David Ignatius said in an opinion published at The Washington Post.
“U.S. officials say that 52 Armenians are still held by Azerbaijan, despite earlier exchanges of prisoners”, the columnist says, adding that Baku claims that these are not participants of the war, but came there after the ceasefire, in late November, and are terrorism suspects, an allegation that Armenia denies.
“Philip Reeker, acting assistant secretary of state for Europe, raised the issue of the captives with Azerbaijan’s foreign minister, Jeyhun Bayramov, during a telephone call in February and requested that the International Committee of the Red Cross be allowed to visit the prisoners. The ICRC was promptly granted access. U.S. officials continued in the following weeks to advocate the release of detainees”, David Ignatius says and quoted the remarks of a senior Biden administration official who said: “We hope to see more detainees released. We’re not negotiating, but we’re urging them to exercise goodwill”.
“Observers had hoped that Azerbaijan might release the Armenian captives as a goodwill gesture at the time of the Nowruz holiday on March 20. But the Armenian detainees remained in custody”, he said.
The columnist also reminds that U.S. Congressmen have also joined the calls for the release of the Armenian POWs. A group led by Rep. Adam B. Schiff (D-Calif.), the chairman of the House Intelligence Committee, introduced a bill March 16 calling on Azerbaijan to immediately release all Armenian POWs and captured civilians.
Human Rights Watch issued a report on March 19 alleging that Azerbaijani forces had abused Armenian POWs after the war, based on interviews with four former prisoners. Elin Suleymanov, Azerbaijan’s ambassador to Washington, said during an interview that Azerbaijan rejected the Human Rights Watch findings but that any serious allegations of prisoner mistreatment would be investigated.
David Ignatius stated that prisoner issue will gain additional emotional significance in April, connected with the anniversary of the Armenian Genocide.