Չնայած ԱՄՆ պետդեպի հորդորներին՝ Ադրբեջանը հրաժարվում է վերադարձնել հայ գերիներին. Իգնատիուսի հոդվածը Washington Post-ում
Չնայած ԱՄՆ պետդեպի հորդորներին՝ Ադրբեջանը հրաժարվում է վերադարձնել հայ
գերիներին. Իգնատիուսի հոդվածը Washington Post-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չնայած ԱՄՆ պետդեպարտամենտի բարձրաստիճան պաշտոնյայի հորդորին՝ Ադրբեջանը մինչև օրս հրաժարվում է վերադարձնել Լեռնային Ղարաբաղի վերջին պատերազմի հետևանքով գերեվարված հայերին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին Washington Post-ում հրապարակված հոդվածում գրել է հայտնի լրագրող Դեյվիդ Իգնատիուսը:
«ԱՄՆ պաշտոնյաներն ասում են, որ չնայած ավելի վաղ տեղի ունեցած գերիների փոխանակմանը՝ Ադրբեջանի կողմից դեռևս պահվում են 52 հայեր»,- նշել է Իգնատիուսը: Նա ընդգծել է, որ Բաքվում պնդում են, թե նրանք պատերազմի մասնակիցներ չեն, այլ այդտեղ են եկել հրադադարից հետո՝ նոյեմբերի վերջին, և կասկածվում են ահաբեկիչ լինելու մեջ՝ մեղադրանք, որը հերքում է Հայաստանը:
«Եվրոպայի հարցով ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Ֆիլիպ Ռիկերը գերիների հարցը բարձրացրել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ փետրվարին տեղի ունեցած հեռախոսազրույցի ժամանակ՝ պահանջելով, որ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին թույլատրեն այցելել բանտարկյալներին: ԿԽՄԿ-ին անհապաղ շնորհվել է թույլտվություն»,- գրել է հեղինակը:
Դեյվիդ Իգնատիուսը նշել է, որ ԱՄՆ պաշտոնյաները հաջորդ շաբաթների ընթացքում ևս հետևողականորեն հանդես են եկել գերեվարվածներին ազատ արձակելու կոչերով: Լրագրողը մեջբերել է Բայդենի վարչակազմի բարձրաստիճան պաշտոնյաներից մեկի խոսքերը, որտեղ նա ասում է. «Մենք հուսով ենք տեսնել, որ ավելի մեծ թվով ձերբակալվածներ ազատ կարձակվեն: Մենք չենք բանակցում, սակայն հորդորում ենք նրանց բարի կամք դրսևորել»:
Թեպետ շատերն ակնկալում էին, որ Ադրբեջանը կարող է հայ գերիներին ազատ արձակել Նովրուզի համաներումների շրջանակում, սակայն դա տեղի չունեցավ: «Ադրբեջանցիներն առաջ են տանում իրենց կեղծ պնդումներն այն մասին, որ այս մարդիկ ոչ թե ռազմագերիներ են, այլ հանցագործներ, քանի որ ձերբակալվել են պատերազմից հետո»,- նշել է ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Վարուժան Ներսիսյանը: Նա ընդգծել է, որ պատերազմի ավարտից հետո Ադրբեջանի կողմից հարաբերությունների կարգավորման կամ հաշտեցման ուղղությամբ որևէ իրական փորձ չի ձեռնարկվել: Դեսպանը կոչ է արել Մինսկի խմբի երեք համանախագահ երկրներին՝ ԱՄՆ-ին, Ֆրանսիային և Ռուսաստանին, ներգրավվել գործընթացում:
Իգնատիուսը հիշեցրել է, որ հայ ռազմագերիներին ազատ արձակելու հորդորներին միացել են նաև ԱՄՆ կոնգրեսականներ: Մասնավորապես, Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ադամ Շիֆը մարտի 16-ին ներկայացրել էր բանաձև, որով Ադրբեջանին կոչ էր արվում անհապաղ ազատ արձակել գերեվարված զինվորներին ու քաղաքացիական անձանց:
Պատերազմից հետո հայ ռազմագերիների նկատմամբ խոշտանգումների վերաբերյալ մարտի 19-ին զեկույց էր հրապարակել նաև միջազգային իրավապաշտպան Human Rights Watch կազմակերպությունը: ԱՄՆ-ում Ադրբեջանի դեսպան Էլին Սուլեյմանովը հերքել էր զեկույցում տեղ գտած փաստերը՝ հավելելով միայն, որ նման մեղադրանքները պետք է ուսումնասիրվեն:
Իգնատիուսը նշել է, որ հայ գերիների հարցը զգացական տեսանկյունից նոր նշանակություն կստանա ապրիլի վերջին՝ կապված Հայոց ցեղասպանության տարելիցի հետ: Նա հիշեցրել է, որ օրերս հայտնի միջազգային մեկնաբան Յան Բրեմերը, հղում անելով Սպիտակ տան իր աղբյուրներին, ասել էր, որ Բայդենը ապրիլի 24-ին ճանաչելու է Հայոց ցեղասպանությունը:
Լրագրողը եզրակացրել է, որ այս տարվա ոգեկոչման և հիշատակի միջոցառումները հատկապես զգայուն են լինելու ղարաբաղյան պատերազմում Հայաստանի կրած պարտության և դրան հաջորդած տառապանքների հետևանքով:

Несмотря на призывы США, Азербайджан отказывается освобождать пленных: статья Washington Post
Несмотря на призывы высокопоставленного представителя Госдепартамента США, Азербайджан по-прежнему отказывается возвращать пленных армян, захваченных во время войны в Нагорном Карабахе. Как сообщает Арменпресс, об этом в опубликованной в Washington Post статье написал известный журналист Дэвид Игнатиус.
«Официальные лица США заявляют, что, несмотря на обмен пленными, 52 армянина все еще находятся в плену в Азербайджане», - пишет Игнатиус. Он подчеркнул, что Баку утверждает, что они не участники войны, а прибыли туда после прекращения огня, в конце ноября, и подозреваются в том, что они являются террористами. Армения отрицает это обвинение.
«Заместитель госсекретаря США по европейским и евразийским делам Филип Рикер поднял вопрос о пленных во время телефонного разговора с министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым в феврале, потребовав, чтобы Международному комитету Красного Креста было разрешено посещать пленных. МККК немедленно получил разрешение», - написал автор статьи.
Дэвид Игнатиус отметил, что официальные лица США «неоднократно призывали к освобождению» в ближайшие недели. Журналист привел слова одного из высокопоставленных чиновников администрации Байдена, который говорит: «Мы надеемся, что будут освобождены и другие удерживаемые лица. Мы не ведем переговоров, но призываем их проявить добрую волю».
Хотя многие ожидали, что Азербайджан освободит армянских пленных в рамках амнистии по случаю Новруза, этого не произошло. «Азербайджанцы ложно заявляют, что эти люди не военнопленные, а преступники, поскольку были арестованы после войны», - сказал посол Армении в США Варужан Нерсисян. Он подчеркнул, что с момента окончания войны со стороны Азербайджана не было предпринято никаких реальных попыток нормализовать или примирить отношения. Посол призвал трех сопредседателей Минской группы - США, Францию и Россию - принять участие в этом процессе.
Игнатиус напомнил, что конгрессмены США также присоединились к призывам освободить армянских военнопленных. В частности, член Палаты представителей Адам Шифф 16 марта внес резолюцию, призывающую Азербайджан немедленно освободить пленных солдат и мирных жителей.
19 марта международная правозащитная организация Human Rights Watch опубликовала отчет о пытках армянских военнопленных после войны. Посол Азербайджана в США Элин Сулейманов отверг обвинения, содержащиеся в отчете, добавив, что такие утверждения должны быть расследованы.
Игнатиус отметил, что вопрос армянских пленных приобретет новое эмоциональное значение в конце апреля в связи с годовщиной Геноцида армян. Он напомнил, что известный международный обозреватель Ян Бремер со ссылкой на свои источники в Белом доме заявил, что 24 апреля Байден признает Геноцид армян.
Журналист пришел к выводу, что памятные мероприятия в этом году будут особенно чувствительны из-за поражения Армении в карабахской войне.