Հայկական համայնքը Բելգիայի վարչապետին կոչ է արել դատապարտել Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից ահաբեկչության հովանավորումը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակը (EAFJD) և Բելգիայի Հայերի Կոմիտեն (CAB) Բելգիայի վարչապետ Ալեքսանդր Դե Կրոոյին հասցեագրված նամակով կոչ են արել դատապարտելահաբեկչության ցանկացած պետական հովանավորչություն՝ հիշեցնելով, որ Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Թուրքիան և Ադրբեջանը վարձկանների են ներգրավել։Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցինՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակից, նամակը Բելգիայի վարչապետին հղվել էի հիշատակ Բրյուսելում 2016 թ․ տեղի ունեցած ահաբեկչությունների 5-րդ տարելիցի:
«Նամակում Բելգիայի հայ համայնքն իր կարեկցանքն ու համերաշխությունն է հայտնում Բելգիայի կառավարությանը և Բելգիայի քաղաքացիներին, ովքեր դարձան այս ողբերգական իրադարձության զոհը՝ շեշտելով ահաբեկչության դեմ պայքարելու և այդպիսով ազատ, ժողովրդվավար հասարակությունը պաշտպանելու անհրաժեշտության մասին։ Բելգիայի վարչապետին ուղղված նամակում մատնանշվում է, որ Արցախի բնիկ հայ բնակչությունը նույնպես ահաբեկչության զոհ է դարձել 2020-ի սեպտեմբեր-նոյեմբեր պատերազմի ընթացքում ՝ հիշեցնելով պատերազմում Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից վարձկանների ներգրավման մասին։ Նամակը կոչ է անում Բելգիայի կառավարությանը միանշանակորեն դատապարտել ահաբեկչության ցանկացած պետական հովանավորչություն և շեշտում, որ Բելգիայի շահերից չի բխում համագործակցել այնպիսի երկրների հետ, որոնք իրենց աշխարհաքաղաքական շահն առաջ են տանում նման դատապարտելի և կործանարար միջոցներով»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Армянская община призвала премьера Бельгии осудить финансирование терроризма Турцией и Азербайджаном
Европейский офис “Ай Дата” АРФД (EAFJD) и Комитет армян Бельгии (CAB) в письме, адресованном премьер-министру Бельгии Александру Де Кроо, призвали осудить любое государственное финансирование терроризма, напомнив, что во время 44-дневной Арцахской войны Турция и Азербайджан привлекли туда наемников. Как сообщили «Арменпресс» в офисе “Ай Дата” АРФД Европы, письмо премьер-министру Бельгии было направлено в связи с 5-ой годовщиной терактов в Брюсселе в 2016 году.
“В письме армянская община Бельгии выражает сочувствие и солидарность правительству Бельгии и всем гражданам Бельгии, ставшим жертвами этого трагического события, подчеркивая необходимость борьбы с терроризмом и защиты тем самым свободного, демократического общества. Отмечается, что коренное армянское население Арцаха во время войны в сентябре-ноябре 2020 года также стало жертвой терроризма. Есть напоминание о вовлечении в войну наемников со стороны Турции и Азербайджана. Письмо - призыв к правительству Бельгии осудить любое государственное финансирование терроризма. В нем подчеркивается, что не в интересах Бельгии сотрудничать с теми странами, которые свои геополитические интересы продвигают такими предосудительными и губительными средствами”, - сообщили Арменпресс в офисе “Ай Дата” АРФД.