Մելքումյանը խոսեց քաղաքական ճգնաժամի և տնտեսական խնդիրների կապի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը կարևորում է քաղաքական ճգնաժամի արագ հանգուցալուծումը, որպեսզի տնտեսական խնդիրներն էլ ավելի չխորանան:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ պատգամավորն այս մասին ասաց ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում:
Ըստ Մելքումյանի՝ երկրում տնտեսական, ֆինանսական, սոցիալական խնդիրները գնալով խորանում են: «Բնական է, այսօր անվտանգության հարցն է շատ կարևորվում, բայց նաև չպետք է մոռանանք, որ անվտանգության բաղադրիչ է հանդիսանում նաև տնտեսական անվտանգությունը»,- նշեց պատգամավորը:
Նա հիշեցրեց, որ թե 2020-ին, թե 2021-ի հունվարին տնտեսական անկում է գրանցվել: «Իմ հաշվարկներով՝ օրական 5-7 մլն դոլար համախառն ներքին արդյունք ենք կորցնում, որովհետև բոլորը սպասողական վիճակում են, կա քաղաքական ճգնաժամ, կա տոտալ ճգնաժամ, բիզնես-ծրագրերը չեն իրականացվում: Մարդիկ սպասում են, թե ինչ է լինելու»,-ասաց Մելքումյանը:
Ըստ նրա՝ նույնիսկ եթե հայտարարվում է արտահերթ ընտրությունների անցկացման մասին, ապա մինչև այդ ընտրությունների ավարտը և նոր կառավարության ձևավորումը մարդիկ որևէ լուրջ բիզնես-ծրագիր չեն իրականացնելու. դա այդպես է ամբողջ աշխարհում:
Նա ձախողված է համարում տնտեսական հեղափոխությունը՝ դրա պատճառը համարելով պետական կառավարման համակարգի աշխատանքը: Ըստ նրա՝ պետական կառավարման համակարգում, օրինակ, ներդրումների հետ կապված հարցերն ամիսներով չեն լուծվում, ձգձգվում են:
Անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք տնտեսական խնդիրների լուծման ճանապարհներից մեկը համարու՞մ է արտահերթ ընտրությունների անցկացումը՝ Մելքումյանն ասաց. «Կա ճգնաժամ, այդ ճգնաժամը պետք է լուծվի: Մեր օրակարգում կան արտահերթ ընտրություններ, սակայն դրանց անցկացման ձևը, պայմանները դեռևս պետք է քննարկվեն: Դա ինչ-որ պահի պետք է հանգուցալուծվի»,- ասաց նա ու կարևորեց, որ հանգուցալուծումը շուտ լինի:

Мелкумян напомнил о связи политического кризиса и экономических проблем
ЕРЕВАН, 4 МАРТА, АРМЕНПРЕСС. Микаел Мелкумян, член фракции «Процветающая Армения» Национального собрания Республики Армения, призывает к скорейшему разрешению политического кризиса, чтобы экономические проблемы не усугублялись.
Как сообщает «Арменпресс», об этом депутат сказал в беседе с журналистами в Национальном Собрании.
По словам Мелкумяна, экономические, финансовые и социальные проблемы в стране усугубляются. «Естественно, сегодня очень важен вопрос безопасности, но мы не должны забывать, что экономическая безопасность также является составной частью безопасности», - сказал депутат.
Он напомнил, что в 2020 году и январе 2021 года был экономический спад. «По моим подсчетам, мы теряем 5-7 миллионов долларов в день в валовом внутреннем продукте, потому что все находятся в состоянии ожидания, есть политический кризис, есть тотальный кризис, бизнес-планы не реализуются. Люди ждут, что будет», - сказал Мелкумян.
По его словам, даже если будет объявлено о проведении внеочередных выборов, люди не будут реализовывать ни одного серьезного бизнес-плана до окончания этих выборов и формирования нового правительства - так во всем мире.
Он считает экономическую революцию провалом, ссылаясь на работу системы государственного управления в качестве причины. По его словам, в системе государственного управления, например, инвестиционные вопросы не решаются месяцами, они затягиваются.