ԱՄՆ-ի Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել է օրինագիծ ոստիկանական բարենորոգման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը մարտի 3-ին ընդունել Է օրինագիծ ոստիկանական բարենորոգման մասին, որն անվանվել Է ի պատիվ աֆրոամերիկացի Ջորջ Ֆլոյդի, որն անցյալ տարի զոհվեց իրավապահների կողմից նրա ձերբակալման փորձի ժամանակ:
Ինչպես հայտնում Է ամերիկյան օրենսդիր մարմնի ստորին պալատի մամուլի ծառայությունը, նախաձեռնության պաշտպանության օգտին արտահայտվել Է 220 կոնգրեսական: Դեմ Է քվեարակել 212 օրենսդիր: Այժմ օրինագծը պետք Է քննարկի Սենատը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Նախաձեռնությունը, մասնավորապես, ոստիկաններին արգելում Է կիրառել խեղդող հնարքներ, ստեղծում Է ոստիկանության կողմից անօրինաչափ գործողությունների հսկման տվյալների ազգային պահոց, ինչպես նաեւ արգելում Է որոշ դեպքերում տալ օրդեր, որը ոստիկաններին թույլ Է տալիս առանց նախազգուշացման դուռը ջարդելով ներխուժել տուն: Առաջարկվող բարենորոգման շրջանակում ընդլայնվում են իրավապահների նկատմամբ հայցերի հարուցման հնարավորությունները նրանց կողմից չարաշահման պատճառով:
Ինչպես նշում Է The Hill թերթը, Հանրապետական կուսակցությունից ոչ մի կոնգրեսական չի պաշտպանել բարենորոգումը:
Այսպես, հրատարակության տվյալներով՝ հանրապետական Լանս Գուդենը (Տեխասի նահանգից) սկզբնապես քվեարկել Է օրինագծի օգտին, սակայն որոշ ժամանակ անց հայտնել Է, որ պարզապես սեղմել Է ոչ այն կոճակը: Twitter-ի իր Էջում օրենսդիրը հայտնել Է, որ խնդրել Է փոխել իր ձայնը: Այսպիսով, ինչպես պարզաբանում Է NBC հեռուստաընկերությունը, Գուդենի խնդրանքին հավանություն տալուց հետո քվեարկության արդյունքը կլինի. «կողմ»՝ 219, «դեմ»՝ 213: Բարենորոգման հակառակորդների թվում են նաեւ երկու դեմոկրատներ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Палата представителей США приняла законопроект о полицейской реформе
Палата представителей Конгресса США в среду приняла законопроект о полицейской реформе, названный в честь афроамериканца Джорджа Флойда, погибшего в прошлом году при попытке его задержания правоохранителями, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Как сообщает пресс-служба нижней палаты американского законодательного органа, в поддержку инициативы высказались 220 конгрессменов. Против проголосовали 212 законодателей. Теперь законопроект предстоит рассмотреть Сенату.
Инициатива, в частности, запрещает полицейским применять удушающие приемы, создает национальную базу данных по отслеживанию неправомерных действий со стороны полиции, а также запрещает в некоторых случаях выдавать ордер, позволяющий полицейским вламываться в дом без предупреждения. В рамках предлагаемой реформы расширяются возможности для подачи исков в отношении правоохранителей за злоупотребления с их стороны.
Как отмечает газета The Hill, ни один конгрессмен от Республиканской партии не поддержал реформу. Так, по данным издания, республиканец Ланс Гуден (от штата Техас) изначально проголосовал за законопроект, однако через некоторое время сообщил, что просто нажал не на ту кнопку. На своей странице в Twitter законодатель сообщил, что попросил изменить свой голос. Таким образом, как поясняет телекомпания NBC, после одобрения запроса Гудена окончательный итог голосования будет: "за" - 219, "против" - 213. В числе противников реформы также двое демократов.