Մարտի երկրորդ կեսին տաք կլինի. Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնի կանխատեսումը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետությունում մարտին, փետրվարի համեմատ, օդի միջին ամսական ջերմաստիճանը բարձր է 3.9°C: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին են վկայում Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնի տվյալները: Մարտ ամսվա կլիմայական բունթագրի համաձայն, մարտին հանրապետությունում շարունակում է ավելանալ արեգակի բարձրությունը հորիզոնից և հետևաբար ցերեկվա տևողությունը:  Զգալիորեն ավելանում է երկրի մակերևույթի կողմից ստացվող ջերմության քանակը:
«Փետրվարի համեմատությամբ՝ մարտին օդի միջին ամսական ջերմաստիճանը բարձր է 3.9°C: Միջին տասնօրյակային ջերմաստիճանն առաջին տասնօրյակում կազմում է -3.2°C, երրորդ տասնօրյակում` +0.5°C: Եղանակի վտանգավոր երևույթներից դիտվում է ուժեղ քամի, բուք, մառախուղ և ցրտահարություն»,-ասված է կենտրոնի հաղորդագրությունում:
Երևանում օդի ամսական միջին ջերմաստիճանը սպասվում է +4...+5⁰C (նորման՝ 5.4 աստիճան), որը մոտ է բազմամյա միջին արժեքին: Առանձին օրեր հնարավոր է ջերմաստիճանի նվազում գիշերը մինչև -3...-5⁰C, ամսվա երկրորդ կեսին ջերմաստիճանի բարձրացում ցերեկը մինչև +18...+20⁰C (դիտված պատմական նվազագույն ջերմաստիճանը -23...-25⁰C, առավելագույնը՝ +26...+28⁰C): Ամսական տեղումների քանակը կանխատեսվում է բազմամյա միջին  քանակից ավելին  (նորման՝ 40 մմ):
Արարատի, Արմավիրի մարզերում, Արագածոտնի և Կոտայքի նախալեռնային շրջաններում օդի միջին ամսական ջերմաստիճանը կանխատեսվում է +5...+6°C: Շիրակի և Գեղարքունիքի մարզերում, Արագածոտնի և Կոտայքի լեռնային շրջաններում՝ -2...-5°C: Լոռու մարզում՝ 0...+2°C, Տավուշի մարզում՝ +3...+5°C: Վայոց Ձորի նախալեռնային շրջաններում օդի միջին տարեկան ջերմաստիճանը կանխատեսվում է +4...+6°C, լեռնային շրջաններում` -2...-4°C: Սյունիքի հովտային շրջաններում +6...+7°C, նախալեռնային շրջաններում` 0...+2°C:

Во второй половине марта будет тепло: прогнозы Центра гидрометеорологии и мониторинга
Среднемесячная температура воздуха в марте по сравнению с февралем бывает выше на 3,9°C. Как сообщает «Арменпресс», об этом свидетельствуют данные Центра гидровоздушного литологического мониторинга. Согласно климатическим прогнозам, в марте в республике продолжает увеличиваться высота Солнца от горизонта и, следовательно, длительность дня. Количество тепла, получаемого от земной поверхности, значительно увеличивается.
“По сравнению с февралем среднемесячная температура воздуха в марте бывает выше на 3,9°C. Средняя температура в первые десять дней выше на 3,2°С, в средней декаде на + 0,5 ° С. К опасным климатическим явлениям относятся сильный ветер, метели, туман и заморозки”, - говорится в заявлении центра.
Среднемесячная температура воздуха в Ереване ожидается на уровне +4...+ 5⁰C (нормальная: 5,4 градуса), что близко к среднему многолетнему значению. В некоторые дни ночью температура может опускаться до -3...- 5⁰C, во второй половине месяца температура днем может подниматься до +18 ... + 20⁰C (наблюдаемый исторический минимум был -23...- 25⁰C, максимум - +26... + 28 ° C). По прогнозам, количество осадков за месяц будет выше среднего многолетнего (нормальное значение: 40 мм).
В Араратской, Армавирской областях, предгорных районах Арагацотна и Котайка среднемесячная температура воздуха ожидается в пределах + 5...+6°C. В Ширакской и Гегаркуникской областях, в горных районах Арагацотна и Котайка: -2...-5°C. В Лорийской области - 0...+2 ° C, в Тавушской области - + 3...+ 5°C. В предгорных районах Вайоц Дзора температура воздуха прогнозируется в пределах +4...+6°C, в горных районах -2...-4 ° C. В долинах Сюника - +6...+7°C, в предгорных районах - 0...+2°C.