Արցախի տարածքների մի մասի զավթումը չի կարող համարվել հակամարտության կարգավորում. ՀՀ ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ ուժի կիրառման հետևանքները և Արցախի տարածքների մի մասի զավթումը չեն կարող համարվել հակամարտության կարգավորում. միայն քաղաքական բանակցված կարգավորումը, որը կհարգի բոլորի իրավունքները և կորոշի Արցախի վերջնական կարգավիճակը, կարող է համարվել հակամարտության վերջակետը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը՝ ԱԺ տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում՝  Տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման ներկա մարտահրավերները հետպատերազմյան Հայաստանում խորագրով քննարկմանը:
Նախարարը նախ նշեց, որ 44-օրյա պատերազմից հետո Հարավային Կովկասում տեղի է ունենում թե տարածաշրջանային, թե խոշոր դերակատարների ուժերի, ազդեցությունների վերադասավորում: Սակայն դեռևս վաղ է ամբողջական գնահատական տալ հաստատվող իրողություններին և մարտահրավերներին: «Այդուհանդերձ կարելի է արձանագրել, որ տարածաշրջանում հրադադարի պահպանման, անվտանգության ապահովման և հումանիտար արդի հարցերի լուծման տեսանկյունից առանցքային դերակատարում է ստանձնել Ռուսաստանի Դաշնությունը: Ակնհայտորեն ավելացել են նաև Թուրքիայի հավակնությունները տարածաշրջանային գործընթացներում»,-ասաց նախարարը:
Նա շեշտեց, որ տարածաշրջանում հայ ժողովրդի համապարփակ անվտանգության ապահովումը եղել է և մնում է ՀՀ արտաքին քաղաքականության առանցքային ուղղությունը: «Ղարաբաղյան հակամարտության չլուծվածությունը շարունակում է մնալ տարածաշրջանային առանցքային մարտահրավերներից մեկը: Թուրքիայի աջակցությամբ և անմիջական մասնակցությամբ՝ Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ ուժի կիրառման հետևանքները և Արցախի տարածքների մի մասի զավթումը չեն կարող համարվել հակամարտության կարգավորում: Միայն քաղաքական բանակցված կարգավորումը, որը կհարգի բոլորի իրավունքները և կորոշի Արցախի վերջնական կարգավիճակը, կարող է համարվել հակամարտության վերջակետը»,-ասաց Այվազյանը:
Նախարարը շեշտեց, որ հայկական կողմը հանձնառու է կարգավորման գործընթացի վերսկսմանը, սակայն նախևառաջ պետք է ձևավորվի խաղաղությանը նպաստող միջավայր, իսկ դրա նախադրյալներն ադրբեջանական կողմից դեռևս նկատելի չեն: Դա է վկայում ադրբեջանական կողմից նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության հումանիտար հատվածի չկատարումը, որը մասնավորապես արտահայտվում է գերիների հայրենադարձման ուղղությամբ խոչընդոտների հարուցմամբ: «Միևնույն ժամանակ մեր դիրքորոշումը մնում է անփոփոխ՝ Մինսկի խմբի համանախագահությունը Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման՝ միակ միջազգայնորեն ճանաչված ձևաչափն է, և մենք շարունակելու ենք սատարել այդ ձևաչափը: Տարածաշրջանում մենք ակնկալում ենք տեսնել ուժեղ համանախագահություն, որը առաջին հերթին կկարողանա ապահովել իր մանդատի բովանդակությունը, մասնավորապես խաղաղ գործընթացի առաջմղումը»,-ասաց Այվազյանը:
Նոյեմբերի 9-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ստորագրել են համատեղ հայտարարություն Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունները դադարեցնելու հետ կապված: Պատերազմը դադարեցվել է նոյեմբերի 10-ին՝ ժամը 01:00-ից, ռուս խաղաղապահները մուտք են գործել Լեռնային Ղարաբաղ:

Оккупация части территорий Арцаха не может считаться урегулированием конфликта: министр ИД Армении
Последствия применения Азербайджаном силы против Арцаха и оккупация части ее территорий  не могут считаться урегулированием конфликта. Конечной точкой конфликта может считаться только политическое урегулирование, которое будет уважать права всех и определит окончательный статус Арцаха. Как передает «Арменпресс», это заявление министр иностранных дел Армении Ара Айвазян сделал на заседании постоянной комиссии НС Армении по вопросам региональной и евразийской интеграции в ходе обсуждения “Вызовы региональной и евразийской интеграции в послевоенной Армении”.
Министр отметил, что после 44-дневной войны на Южном Кавказе происходит перераспределение сил и влияния как региональных, так и крупных игроков. Однако пока рано давать полную оценку складывающимся реалиям и вызовам. «Тем не менее, можно констатировать, что Российская Федерация сыграла ключевую роль в установлении режима прекращения огня, обеспечении безопасности и решении текущих гуманитарных вопросов в регионе. Однако амбиции Турции в региональных процессах явно возросли», - сказал он.
Он подчеркнул, что обеспечение всеобъемлющей безопасности армянского народа в регионе остается ключевым направлением внешней политики Армении. «Неразрешенный нагорно-карабахский конфликт остается одной из ключевых региональных проблем. Последствия применения силы Азербайджаном против Азербайджана при непосредственном участии Турции и оккупации части территорий Арцаха не могут считаться урегулированием конфликта. Только политическое урегулирование путем переговоров, которое уважит права всех и определит окончательный статус Арцаха, может считаться концом конфликта», - сказал Айвазян.
Министр подчеркнул, что армянская сторона привержена возобновлению процесса урегулирования, но в первую очередь должна быть создана обстановка, благоприятная для мира, и ее предварительные условия пока не заметны с азербайджанской стороны. Об этом свидетельствует невыполнение Азербайджаном гуманитарной части трехстороннего заявления от 9 ноября, что, в частности, нашло свое отражение в препятствиях возвращению пленных. «При этом наша позиция остается неизменной: сопредседательство Минской группы является единственным международно признанным стандартом урегулирования карабахского конфликта. Мы и дальше будем поддерживать этот стандарт. Мы ожидаем увидеть в регионе сильное сопредседательство, которое, прежде всего, сможет обеспечить выполнение своего мандата, в частности, продвижение мирного процесса», - сказал Айвазян.
9 ноября Президент Российской Федерации Владимир Путин, Премьер-министр Армении Никол Пашинян, Президент Азербайджана Ильхам Алиев подписали совместное заявление о прекращении военных действий в Нагорном Карабахе. Военные действия были прекращены в 01:00 10 ноября. В Нагорном Карабахе дислоцированы российские миротворческие силы.