ԵՄ-ը հավելյալ 3 մլն եվրո է հատկացնում ԼՂ բնակչությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական հանձնաժողովն այսօր հայտարարել է Լեռնային Ղարաբաղում և նրա շուրջ վերջին լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների ազդեցությունը կրած քաղաքացիական բնակչությանը, այդ թվում՝ զգալի քանակի տեղահանված անձանց աջակցելու նպատակով 3 միլիոն եվրո մարդասիրական օգնություն տրամադրելու մասին։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Եվրոպական միության ջանքերով, 2020 թվականի սեպտեմբերից՝ ռազմական գործողությունների սկզբից արդեն 6,9 միլիոն եվրո մարդասիրական օգնություն է մոբիլիզացվել։
«Ռազմական գործողությունների դադարեցումից հետո տարածաշրջանում շարունակվում է ծանր մարդասիրական ճգնաժամը, որի սրմանը ներկայում նպաստում են  խստաշունչ ձմեռը և կորոնավիրուսային համավարակը։ ԵՄ-ն ավելացնում է Լեռնային Ղարաբաղում և նրա շուրջ հակամարտության ազդակիր բնակչության աջակցությունը։ Այն կօգնի տրամադրել արտակարգ իրավիճակներում անհրաժեշտ պարագաներ, նրանց ովքեր ունեն դրա խիստ կարիքը»,- նշել է Ճգնաժամային իրավիճակների կառավարման հարցերով ԵՄ հանձնակատար Յանեզ Լենարչիչը։
Նոր հայտարարված օժանդակությունը կօգնի ԵՄ մարդասիրական գործընկեր կազմակերպություններին մատակարարել սնունդ, ձմեռային պարագաներ, ապահովել ապաստան և հոգալ այլ կարիքներ, ինչպես նաև ապահովել անհրաժեշտ առողջապահական ծառայություններ և հոգեբանական աջակցություն ազդակիր բնակչության համար։  ԵՄ մարդասիրական օգնությունը տրամադրվում է հումանիզմի, չեզոքության, անկողմնակալության և անկախության մարդասիրական սկզբունքներին համահունչ։
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Վերջին զինված հակամարտությունը, որը վեց շաբաթ մոլեգնում էր անդադար, թողնելով  զոհեր, վնասներ և տեղահանվածներ։ Մարտերի հետևանքով հարյուր հազարավոր մարդիկ ստիպված եղան՝ անվտանգության նկատառումներից ելնելով լքել իրենց տները: Լուրջ վնասներ են հասցվել բնակելի շենք շինություններին և հանրային ենթակառուցվածքներին, այդ թվում՝  դպրոցներին, առողջապահական հաստատություններին, ճանապարհներին, կոմունալ ծառայությունների և կապի ցանցերին։  Քաղաքացիական ենթակառուցվածքների թիրախավորումը և արգելված կասետային զինամթերքի կիրառումը ներառված են միջազգային հումանիտար իրավունքով սահմանված ենթադրյալ խախտումների շարքում:
Ի հեճուկս 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կնքված հրադադարի մասին համաձայնագրի, հումանիտար իրավիճակը շարունակում է մտահոգիչ մնալ: Կորոնավիրուսային համավարակն ու ցուրտ ջերմաստիճանն էլ ավելի վատթարացնում են իրավիճակը: ԵՄ-ը սերտ կապի մեջ է մարդասիրական գործընկեր կազմակերպությունների և այլ՝ տեղական շահագրգիռ կողմերի հետ`աջակցելու մարդասիրական արձագանքման համակարգմանը»,- ասված է հայտարարության մեջ:

EU allocates additional €3 million in humanitarian aid for conflict-affected civilians
YEREVAN, FEBRUARY 18, ARMENPRESS. The European Commission announced on February 18 €3 million in humanitarian aid to assist those affected by the recent large scale hostilities in and around Nagorno-Karabakh, including a significant number of displaced people. Since the beginning of the hostilities in September 2020, the EU has mobilised a total of €6.9 million in humanitarian assistance, ARMENPRESS was informed from the press service of the EU Delegation to Armenia.
Commissioner for Crisis Management, Janez Lenarčič, said: "Following the cessation of hostilities, the humanitarian crisis in the region remains dire and is currently exacerbated by the harsh winter and the coronavirus pandemic. The EU is stepping up its support for the conflict-affected population in and around Nagorno-Karabakh. It will help provide emergency supplies to those most in need.”
The newly announced emergency support will help EU humanitarian partners to deliver food, shelter, winter items and other basic needs, as well as essential health services and psychosocial support to the affected population. All EU humanitarian funding is provided in line with the humanitarian principles of humanity, neutrality, impartiality and independence.
The recent military confrontation between Armenia and Azerbaijan, which raged unabated for six weeks, has caused casualties, damages and displacement. The fighting pushed hundreds of thousands to flee their homes for safety. Houses and public infrastructure such as schools, health system, roads, utilities and communication networks, were badly damaged. Alleged violations of International Humanitarian Law include the targeting of civilian infrastructure and use of banned cluster munitions.
Despite the ceasefire agreement struck between Armenia and Azerbaijan on 9 November 2020, the humanitarian situation remains of concern. The coronavirus pandemic and cold temperature further worsen the situation. The EU is in close contact with humanitarian partners and other stakeholders on the ground to support the coordination of the humanitarian response.